Praca zdalna poza firmą. O czym warto pamiętać?

| |

Epidemia koronawirusa spowodowała znaczne zmiany w działalności wielu firm. Dzisiaj nadal sporo z nich realizuje swoje obowiązki w trybie home office.

Praca zdalna, inaczej określana jako home office, pozwala pracownikom na prowadzenie obowiązków w domowym zaciszu. To nie tylko bezpieczne, lecz także komfortowe rozwiązanie, które pomaga firmom w przejściu suchą stopą przez okres pandemii. Pracownicy najczęściej realizują wtedy swoje obowiązki z użyciem komputera i oprogramowania firmowego. Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak istotna jest wtedy właściwa obsługa informatyczna. Niewłaściwie zaprojektowane rozwiązania IT mogą bowiem spowodować naruszenie ciągłości operacyjnej firmy.

Niebezpieczeństwa pracy w home office

Chociaż może się wydawca, że praca zdalna nie jest dla firmy ryzykowna, to jednak w rzeczywistości niesie ona ze sobą zagrożenia, które nie istnieją podczas realizacji obowiązków w biurze.

To przede wszystkim pogorszone bezpieczeństwo danych, które narażone są wtedy na wycieki. Dotyczy to przede wszystkim pracowników realizujących swoje obowiązki na prywatnych komputerach, które nie są odpowiednio zabezpieczone przed złośliwym oprogramowaniem.

Druga istotna kwestia to awarie sprzętu komputerowego. W tym przypadku nawet niewielka usterka może wyłączyć pracownika z realizacji zleconych mu zadań.

Oczywiście, warto także zaznaczyć, że nie każdy pracownik posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w zakresie obsługi komputera, dlatego nawet proste czynności mogą wtedy stać się dla niego sporym wyzwaniem, któremu nie podoła bez pomocy specjalisty.

Obsługa informatyczna pracy zdalnej

Aby firma mogła realizować swoje obowiązki zgodnie z planem także wtedy, gdy odbywają się one w trybie home office, kluczowe znaczenie ma obsługa informatyczna. To kompleksowa opieka informatyczna, która skoncentrowana na stworzeniu bezpiecznego środowiska pracy zdalnej oraz na pomocy pracownikom wtedy, gdy mają oni problemy z działaniem komputerów, sieci, oprogramowania.

Podczas gdy większe firmy posiadają własne działy IT świadczące usługi informatyczne, te mniejsze często stają wtedy przed ważną decyzją – czy zatrudniać informatyka, a może skorzystać z innego rozwiązania?

Alternatywa to obsługa informatyczna świadczona jako outsourcing. Aktualnie taka obsługa informatyczna cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ pozwala ona przedsiębiorcom na uzyskanie fachowego wsparcia bez konieczności tworzenia nowego stanowiska pracy i zatrudniania specjalisty, którego utrzymanie może sporo kosztować.

Outsourcing informatyczny dla firm

Outsourcing to obsługa informatyczna ciesząca się obecnie dużym zainteresowaniem wśród firm. Tego typu usługi informatyczne dedykowane są również dla przedsiębiorstw działających jako home office.

Dostarczana w tej formie obsługa informatyczna może być dostosowana indywidualnie do potrzeb klienta, aby spełnić jego wymagania pod każdym względem.

Przykładowy zakres usług IT:

 • tworzenie sieci informatycznych
 • administracja sieciami informatycznymi i serwerami
 • zarządzanie bazami danych
 • zarządzanie urządzeniami komputerowymi
 • instalowanie i integracja oprogramowania biznesowego
 • bezpieczeństwo IT firmy – backupy, ochrona przed atakami
 • serwis sprzętu komputerowego
 • usuwanie usterek oprogramowania
 • szkolenia pracowników
 • doradztwo IT

Tego typu usługi dostarcza między innymi firma informatyczna IT Center z Warszawy. Wobec obsługa informatyczna firm to kompleksowe wsparcie, które może z powodzeniem zastąpić stworzenie własnego działu informatycznego. W przypadku pracy w home office obsługa ta również jest bardzo pomocna, ponieważ pracownicy firmy outsourcingowej są dostępni pod telefonem, na czatach online, a także korzystają z rozwiązań typu zdalny pulpit, aby pomagać klientom w rozwiązywaniu nawet najtrudniejszych problemów.

Zatem profesjonalna obsługa informatyczna to podstawa działalności firmy realizującej działania w home office. To kompleksowa i fachowa pomoc dostępna także na odległość.

Poprzednie

Kobiety Przedsiębiorcze – Renata Kuryłowicz – Worek Kości

Zostań Liderką swojego Życia

Dalej

1 komentarz do “Praca zdalna poza firmą. O czym warto pamiętać?”

 1. Sama mialam największe problemy z organizacją. Praca zdalna obecnie mi odpowiada, ale początki były problematyczne. Po prostu nie mogłam się zmusić do pracy w określonych godzinach. Aktualnie wiem jednak, ze jest to jedynie kwestia samodyscypliny.

Możliwość komentowania została wyłączona.