Czy komornik może zająć konto firmowe za prywatne długi?

| |

Na skutek błędnych decyzji popadłaś w długi? Konsekwencją niespłaconego zadłużenia może być egzekucja komornicza. Aby wyegzekwować spłatę długu, komornik może zająć nie tylko prywatne, ale również firmowe konto. Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki. Jakie? Sprawdź.

Jeśli nie spłacasz swoich długów, wierzyciel spróbuje odzyskać swoje pieniądze poprzez uruchomienie procedury windykacyjnej. Konsekwencją bezowocnej windykacji jest postępowanie sądowe i egzekucja komornicza (w niektórych sytuacjach postępowanie sądowe nie jest koniecznym warunkiem uruchomienia egzekucji).

Zajęcie konta bankowego przez komornika

W toku egzekucji komornik może zająć wynagrodzenie dłużnika, należące do niego ruchomości, nieruchomości i wierzytelności czy zgromadzone na kontach bankowych środki.

Ważne: zgodnie z prawem komornik może zająć wszystkie należące do dłużnika konta, także oszczędnościowe, walutowe i… firmowe. Jedynym rachunkiem, którego nie może zająć, jest rachunek powierniczy.

Zajęcie firmowego konta za prywatne długi

Czy takie zapisy prawa wskazują, że komornik może zająć środki na firmowym koncie nawet w sytuacji, kiedy długi przedsiębiorcy są prywatne? Wszystko zależy od formy działalności jaką prowadzisz. Zgodnie z kodeksem cywilnym i kodeksem spółek handlowych przedsiębiorca może prowadzić firmę w jednej z poniższych form organizacyjno-prawnych:

  • działalność gospodarcza (przedsiębiorstwo prywatne),
  • spółka osobowa (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna),
  • spółka kapitałowa (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna),
  • spółka cywilna,
  • przedsiębiorstwo państwowe,
  • stowarzyszenie,
  • spółdzielnia.

 

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, komornik może zająć Twoje firmowe konto za prywatne długi. Dlaczego? Jak wskazuje Kodeks postępowania cywilnego, realizując egzekucję, może on zająć wszystkie rachunki prowadzone przez banki i SKOK-i, których właścicielem jest dłużnik. Zgodnie z umową firmowego konta, właścicielem takiego rachunku jest przedsiębiorca, właściciel jednoosobowej działalności. Jest to więc rachunek, który zgodnie z prawem do niego należy.

W przypadku każdej innej formy organizacyjno — prawnej, komornik nie będzie mógł zająć firmowego konta za prywatne długi. Właścicielami rachunków nie są bowiem przedsiębiorcy — dłużnicy, ale organizacje — spółki, stowarzyszenia czy fundacje. Zgromadzone na nich środki nie są więc własnością udziałowców czy przedstawicieli (w przypadku fundacji, stowarzyszeń i spółdzielni).

Zajęcie firmowego konta a kwota wolna od zajęcia

W przypadku zajęcia konta firmowego nie obowiązuje kwota wolna od zajęcia. W teorii oznacza to, że komornik może zablokować wszystkie zgromadzone na rachunku środki.

Teoretycznie, ponieważ wyłączeniu z egzekucji podlegają pieniądze przeznaczone na wypłaty dla pracowników. Jeśli zatrudniasz personel, na podstawie odpowiednich dokumentów, będziesz mógł wypłacić im pensje, dodatki, zapłacić składki ZUS i zaliczki do Urzędu Skarbowego.

Ważne: aby środki na wypłaty zostały zwolnione, musisz przedstawić w banku listę płac.

Zajęcie firmowego konta a środki niezbędne do prowadzenia działalności

Jeśli chcesz uniknąć zadłużenia w ZUS-ie czy u leasingodawcy, możesz złożyć do sądu wniosek o zwolnienie środków niezbędnych do prowadzenia firmy. Taką możliwość zapewnia przedsiębiorcom-dłużnikom prawo.

Zgodnie z Art 1061 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego dłużnik prowadzący działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego, w razie gdy egzekucja zostanie skierowana do rzeczy niezbędnej do prowadzenia tej działalności, może wystąpić do sądu o wyłączenie tej rzeczy spod zajęcia, wskazując we wniosku składniki swego mienia, z których jest możliwe zaspokojenie roszczenia wierzyciela w zamian za rzecz zwolnioną.

Chcesz uniknąć blokady firmowego konta? Załóż spółkę

Skutecznym sposobem, aby uniknąć zajęcia firmowego konta za prywatne długi, jest założenie spółki z o.o. Jeśli będziesz prowadził działalność pod szyldem spółki, komornik nie zajmie zgromadzonych na koncie środków. Nie będzie mógł także zlicytować auta i innych ruchomości oraz nieruchomości należących do spółki. Jeśli egzekucja komornicza i zajęcie firmowego konta znacząco utrudniają prowadzenie spraw firmy, zamiast zakładać, kup gotową spółkę. Wybierając takie rozwiązanie, zaczniesz działać pod szyldem spółki nawet w ciągu 2-3 dni roboczych. Bez konieczności długiego oczekiwania na rejestrację i wpis do rejestru płatników VAT. Dzięki temu Twoje pieniądze będą bezpieczne, a Ty będziesz mógł prowadzić działalność, zarabiać i spłacać swoje długi.

Poprzednie

Jak pożyczać bez ryzyka długów? 4 rzeczy, o których trzeba pamiętać

ITMAGINATION. Czy już wiesz, czym się zajmuje?

Dalej

1 komentarz do “Czy komornik może zająć konto firmowe za prywatne długi?”

Możliwość komentowania została wyłączona.