Czy kurierzy pracują w soboty?

| |

Czy kurierzy pracują w soboty? Jedni pracują, drudzy nie pracują, to zależy. A co? Marzy ci się kariera kuriera, ale chcesz mieć wolne w weekend? A może tylko interesuje się czy jest szansa, że otrzymasz w wyczekiwane sobotę zamówienie z e-sklepu? Czy też sama nadajesz przesyłkę i chciałabyś wiedzieć czy dotrze przed końcem tygodnia? Albo prowadzisz działalność w handlową w internecie i chcesz żeby twoi klienci dostawali zamówienia w soboty? Jak wiadomo, czas to pieniądz, a szybka dostawa jest jednym z głównych oczekiwań klientów e-commerce. No więc czy kurierzy pracują w soboty? Można powiedzieć, że i tak i nie.

Czy kurierzy pracują w soboty dostarczając paczki klientom?

Czy kurierzy pracują w soboty dostarczając przesyłki do odbiorców? Decyduje o tym typ nadawanej przesyłki. Niektórzy operatorzy oferują usługę doręczenia paczki przez kuriera w sobotę, a nawet w niedzielę, jednak obwarowane jest to pewnymi ograniczeniami. Niektóre firmy kurierskie mają taką usługę tylko w ofercie skierowanej do przedsiębiorstw. Innym warunkiem może być spełnienie dodatkowych wymogów, na przykład nadania paczki w piątek przed określoną godziną. Wymagane może być też, że adresy nadawca i/lub odbiorcy muszą być zlokalizowane w mieście, w którym operator ma swój oddział. Jak się okazuje, ustalenie, które firmy kurierskie i na jakich warunkach doręczają paczki w soboty nie jest wcale takie proste.

Można by pomyśleć, że bez trudu można to zrobić dzięki porównywarkom czy kalkulatorom cen przesyłek kurierskich. Zbierają one w jednym miejscu oferty nadania przesyłek od różnych firm nadania przesyłki. Można w nich określić dokładne parametry przesyłek, więc wydawałoby się, że wystarczy zaznaczyć opcję „dostawa w sobotę” i powinna się pokazać lista ofert of operatorów, którzy takową usługę oferują, wraz z informacją o cenie. Jednakże internetowe kalkulatory cen obsługiwane są przez firmy pośredniczące w nadawaniu przesyłek, które nie zawsze mają dostęp do pełnej oferty każdego operatora.

Teoretycznie firmy te mogłyby wykorzystać posiadanie indywidualnej umowy z operatorem żeby oferować dostawę w weekend na zasadach skierowanych do przedsiębiorstw, w praktyce jednak raczej jest odwrotnie: oferty niektórych firm umożliwiających weekendowe dostawy przesyłek może nie być na liście danego kalkulatora cen.

Z kolei korzystanie z kilku porównywarek jest po pierwsze kontrproduktywne (czym to się różni od odwiedzenia strony każdej z dużych firm kurierskich), a po drugie nie jest wcale takie proste, bo większość z nich nie jest szczególnie wygodna i do tego zwykle wymaga rejestracji w danym serwisie.

Czy kurierzy pracują w soboty dostarczając ci paczki zależy też, cytując Gwiezdne Wojny, od grubości twojego portfela. Dostarczenie paczki w sobotę to dodatkowy koszt, często spory. Na ogół mówimy o kwocie ok. 15 zł, która jest porównywalna z podstawową ceną przesyłki kurierskiej. Koszt powinien więc wynieść 30+ złotych, aczkolwiek niektóre firmy kurierskie mogą oferować sklepom internetowym wysyłkę weekendową za mniejszą kwotę.

Ceny mogą jednak być i znacznie wyższe: w jednej z wiodących firm kurierskich zdarzyło mi się kiedyś zobaczyć cenę 96 złotych (sic!) za doręczenie paczki kurierskiej w sobotę. A nie chodziło wcale o dostarczenie pralki, tylko o paczkę w najmniejszym dostępnym gabarycie.

Czy kurierzy pracują w soboty dostarczając do Paczkomatu?

Czy kurierzy pracują w soboty bez tych wszystkich komplikacji i kosztów? Tak, ale wtedy niestety nie ma też gwarancji sobotniej dostawy.

Otóż kurierzy pracują nie tylko przy dostawie paczek bezpośrednio do klientów, ale także rozwożąc je do Paczkomatów. Jeżeli więc zamówiłaś produkt ze sklepu on-line pod koniec tygodnia wybierając dostawę do Paczkomatu, to możesz mieć nadzieję, że zamówienie będziesz mogła odebrać w sobotę, nie ponosząc dodatkowych kosztów (w ramach zwykłej usługi paczkomatowej).

Nie można niestety mieć pewności, że tak się stanie, aczkolwiek często tak jest. Paczkomaty są według badań rynku (przeprowadzonych przez m.in. Kantar Polska i Gemius) najczęściej wykorzystywaną metodą dostawy zamówień ze sklepów internetowych Polsce i ich operator musi szukać nowych sposobów na sprostanie ogromnej ilości przesyłek. Przede wszystkim stale ustawia nowe maszyny, ale podejmuje też działania zmierzające do lepszego wykorzystania już istniejących. Dlatego między innymi przesyłki umieszcza się w maszynach w sobotę, aby rozładować przez weekend przynajmniej część paczek, które inaczej musiałyby wszystkie zostać dostarczone w poniedziałek.

Jeśli paczka została nadana do Paczkomatu w piątek, to jest duża szansa, że w sobotę znajdzie się na miejscu. Skąd wiedzieć czy kurierzy pracują w soboty akurat w przypadku twojej paczki? Sprawdź w piątek jej status na stronie operatora lub w aplikacji: jeśli zobaczysz, że status zmienił się na “wysłany z oddziału”, to jest prawdopodobne, że w sobotę otrzymasz wiadomość, że zamówienie czeka na odbiór z Paczkomatu.

Czy kurierzy pracują w soboty? Jeśli chcesz albo zamawiasz do Paczkomatu, to tak.

Poprzednie

Przekonania utrudniające życie – część 1

Zaburzenia osobowości – Osobowość paranoiczna – cz.9

Dalej

1 komentarz do “Czy kurierzy pracują w soboty?”

Możliwość komentowania została wyłączona.