Jak rozwijać grupę na Facebooku?

| | ,

Zapewne znajdziesz różne porady na ten temat. W końcu internet jest pełny wiedzy, trzeba tylko mieć czas, by jej szukać i się uczyć. Ja podzielę się z Tobą moim doświadczeniem.

Kiedy tworzyłam grupę też szukałam informacji, nie miałam pojęcia jak ją w ogóle zacząć robić, co robić itd. Wtedy też wysłuchałam webinaru, w którym usłyszałam, że nie warto dawać konkretnych tematów postów na kolejne dni, bo są osoby, które wchodzą tylko w te dni, które je interesują. I miałam … artystyczny nieład. Nigdy nie wiedziałaś, wchodząc na Wspieramy się w rozwoju i w biznesie – czy będzie temat dotyczący promocji, czy artystyczny, czy poszukujący specjalistów… i efekt tego było odwrotny do wskazywanego w webinarze i oczekiwanego przeze mnie. Niewiele się działo. Nie było chętnych do dołączania do grupy. Wtedy zmieniłam zasady…. i

 

Posty tematyczne

…. przygotowałam konkretne tematy na poszczególne dni tygodnia. Na początku wszystkie – dziś tylko od poniedziałku do soboty włącznie. I zaczęło się dziać! Coraz więcej kobiet (ale nie tylko!) chciało dołączyć do grupy.Usiadłam i zrobiłam posty tematyczne.

Oczywiście, że jest tak, że panie wchodzą w te dni, które je interesują, ale tak to już jest i nie ma co z tym walczyć. Sama nie mam czasu zaglądać na różne grupy codziennie. Jednak to, że był konkretny regulamin postów – zmieniło wiele. Ilość członkiń zaczęła rosnąć. Możesz wierzyć lub nie, ale nie wydałam ani złotówki na promocję mojej grupy. Rośnie sobie organicznie sama. Nie stosuję żadnych trików ani nie płacę za reklamę. Kilka razy udostępniłam informację o grupie w innych grupach i tyle. To co jest dziś bardzo wartościowe to połączenie fanpage z grupą. I to Ci serdecznie polecam!

 

Połącz grupę z fanpage

Ta możliwość jest dostępna od niedawna. Kiedy zakładałam grupę nie było wiadomo, że ona należy do Ty i biznes. Promowałam ją nieśmiało na innych grupach, tylko nie konkurencyjnych. No i na blogu – w wydarzeniach, gdzie w każdym wpisie było odnośnik do niej.

Dziś połączenie z fanpage ułatwia życie. W grupie od razu widać, że ona należy do Ciebie/ Twojej strony FB.

 

a na fanpage jest link do grupy lub grup, które prowadzisz.

 

Zdjęcie w tle i CTA na fanpage 

Nie wiem czy dostosowujesz zdjęcie w tle do swoich potrzeb, zmieniasz je kiedy organizujesz wydarzenie czy masz nowy produkt, albo wyzwanie czy kurs online. Nie wiem też czy zaglądałaś do tego niebieskiego przycisku, który jest na Twoim fanpage pod zdjęciem w tle. Tam znajdziesz opcję wstawienia linka do grupy, tak, żeby ktoś kto zobaczy zaproszenie w zdjęciu w tle mógł do niej przejść bez używania wyszukiwarki FB. Tylko w poniższym musisz wybrać – Dołącz do społeczności i wstawić tam link do grupy. Niech Twoje CTA (call to action – wezwanie do działania) zachęca do przejścia do grupy!

 

Oczywiście w tym czasie kiedy link będzie prowadził do grupy spod zdjęcia w tle – zdjęcie też powinno do tejże grupy zapraszać.

W ten sposób też przyciągniesz nowe osoby do swojej grupy.

Co jeszcze mogę zrobić?

Wstaw post informujący o grupie u siebie na fapage i zaproś do dołączenia do niej.

Napisz maila do swoich fanów i poinformuj oraz zaproś do grupy.

Poinformuj o grupie w innym miejscu – np. na Instagramie.

Zrób reklamę informującą o tym, że jest grupa X i co w tej grupie się znajduje.

Jednak to co ważne, jeśli grupa będzie działała, będą dyskusje, będzie ciekawie to inne osoby będą dołączały same!

 

A po jakimś czasie pomyśl o  …

Zmianach i odświeżeniu

Co jakiś czas sprawdź statystyki i zobacz, które tematy interesują Twoją społeczność najbardziej. Możesz też ich o to spytać!  Na przykład używając ankiety, która jest w grupie dostępna.

Kiedy już stworzysz nowy plan działania, stwórz nowe grafiki i daj je pod ocenę, być może społeczność też Ci podpowie co ulepszyć, a co zmienić, bo jest np. nieczytelne.

Wszystko się co jakiś czas nudzi. Dobrze to robić raz na pół roku, rok. Tak, żeby w grupie było świeżo.

Moja nowa odsłona z tej wiosny wygląda tak:

Czas na moderację

Przyznaję, że mam go ostatnio bardzo mało, ale trzeba choć od czasu do czasu wchodzić na grupę i sprawdzać co tam się dzieje. Bez tego nie da się jej prowadzić. Ile czasu na nią poświęcisz taki będziesz miała rezultat.

W moderacji chodzi również o to co robić z członkami, którzy niezbyt chętnie dostosowują się do regulaminu. Ale to już temat na inny wpis!

 

Jeśli masz pytania dotyczące grupy to pisz pod tym wpisem, albo na FB pod postem.

Powodzenia i oczywiście zapraszam Cię do grupy – Wspieramy się w rozwoju i w biznesie!

 

Poprzednie

Dostawa wody do dużej firmy – jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

DJI Osmo Mobile 2 – gimbal cud!

Dalej

2 komentarze do “Jak rozwijać grupę na Facebooku?”

  1. Postepuje zgodnie z pani zaleceniami
    Moja grupa nazywa się Mazowieckie/kupie/sprzedam/zamienie

    Proszę pomoc mi ja rozwinąć

    I dlaczego tu nie można polowy znakow wstawić?

Możliwość komentowania została wyłączona.