Świeżość w życiu w 5 krokach – Kasia Malinowska

| |

Potrzebujesz powiewu świeżości w swoim życiu, ale nie wiesz jak to zrobić? Zobacz czy możesz już dziś wprowadzić wskazówki Kasi w życie 🙂  A przynajmniej zacząć!
Nowe Kasia Malinowska

Potrzebujesz świeżości w życiu? 

Poznaj 5 kroków jak to zrobić.

Kasia Malinowska

 

Czujesz, że utknąłeś w martwym punkcie? Twoje życie przestało Cię zaskakiwać, a rutyna na dobre wpisała się w szarą codzienność? Kreatywność ustąpiła miejsca sile nawyku, a spontaniczność wyparł błogi spokój? To sygnał, że potrzebujesz świeżości w życiu. A zatem, czas na zmiany!

ZERWIJ Z NAWYKIEM

Nasz umysł jest oszczędny w gospodarowaniu dostępną sobie energią i dąży do tego, by pracować w sposób ekonomiczny. Związane jest to z tym, że funkcjonujemy w ramach określonych, sprawdzonych w poprzednim doświadczeniu schematów. Powielamy w naszym zachowaniu oraz sposobie myślenia to, co okazało się skuteczne w innych sytuacjach. Dzięki temu nasz umysł oszczędza energię, którą zużywałby każdorazowo analizując aktualną sytuację i wybierając odpowiedni dla niej, za każdym razem nowy sposób reakcji. Ten mechanizm nazywamy nawykiem. Tak funkcjonuje większość z nas. Szybkie tempo życia, presja czasu, wysoko ustawiona poprzeczka oraz obłędnie silna konkurencja sprawiają, że naszym życiem kierują przyzwyczajenia. Wolimy się poruszać w przestrzeni, która jest przez nas dobrze poznana i oswojona. Utarło się powiedzenie, że lepsze jest znane piekło od nieznanego nieba. Tylko, że tu nie spotka Cię nic nowego, nie pojawi się żadna szansa rozwoju, nie wyłonią się nowe możliwości. Dlatego, jeśli chcesz nadać swojemu życiu świeżości, jeśli pragniesz znów złapać wiatr w żagle i dać się porwać przygodzie, zerwij z nawykami, które jak kotwica trzymają Cię niezmiennie w tym samym porcie.

DOŚWIADCZAJ

Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest wyjście poza schemat, w którym do tej pory funkcjonowałeś. Ile razy mówiłeś sobie: „Nie, to nie dla mnie” zanim spróbowałeś czegoś nowego? Paraliżował Cię lęk przed nieznanym, strach przed porażką i, co za tym idzie, poczuciem wstydu. To oczywiste, taka obawa wpisana jest w naszą naturę. Zmiana oznacza, że coś zaczyna się dziać inaczej niż dotychczas. Jest zdarzeniem, które burzy podtrzymywaną dotąd w określonym obszarze Twojego funkcjonowania równowagę. Paradoks polega na tym, że z jednej strony tęsknisz za świeżością, pragniesz doświadczyć czegoś ekscytującego, wyjątkowego,  z drugiej, natomiast,  ulegasz szeptom podświadomości, która mówi: „Nie rób tego, to nowe czyli niebezpieczne!” Cała sztuka polega na tym, żeby nie pozwolić się sabotować i ciągle doświadczać nowych sytuacji. „Codziennie rób jedną rzecz, której się boisz’” mawiał Clint Eastwood. A zatem walcz ze swoją podświadomością i z pełną premedytacją oraz żelazną konsekwencją stawiaj się w trudnych sytuacjach doświadczając czegoś nowego. I nie mam tu na myśli spektakularnych wyczynów typu skok na bungee. Zacznij od drobnych wyzwań, które dodadzą Ci odwagi by wykonać kolejny krok. Zastanów się czego ostatnio się bałeś i nie zrobiłeś? Może nie zadzwoniłeś do kogoś, kogo powinieneś przeprosić? A może odrzuciłeś lukratywną propozycję współpracy obawiając się, że nie sprostasz wysokim oczekiwaniom? Do dzieła! Zamień czekanie na doświadczanie.

ZATRZYMAJ SIĘ

Żyjemy w świecie technologii cyfrowej, która narzuca nam obrazkowy, zmieniający się w ułamku sekundy świat. Chcąc – nie chcąc próbujemy dotrzymać mu kroku. W szalonym pędzie (nie wiadomo za czym ani, tym bardziej, dokąd) gubimy siebie. Ilość bodźców jaką jesteśmy otoczeni  każdego dnia,  bezlitośnie odziera nas z refleksji. Tracimy dostęp do siebie, do swoich potrzeb, pragnień, marzeń i wartości. Żyjemy z dnia na dzień nie zastanawiając się nad jakością naszego życia, nad kierunkiem, w którym ono zmierza, nad tym kim jesteśmy oraz kim chcielibyśmy się stać. Francuscy badacze przeprowadzili pewien eksperyment na żabach. Wyniki eksperymentu pokazały, że żaba wrzucona na wrzątek natychmiast wyskoczy z garnka. Żaba wrzucona do letniej wody i gotowana długo na małym ogniu, przyzwyczaja się do nowych warunków i nie reaguje tak gwałtownie jak wtedy, gdy jest wrzucona na wrzątek. Co nam mówi ta metafora? Jak możemy ją odnieść do siebie, do naszego życia? No cóż, będąc w ciągłym biegu zapominamy o tym co stanowi istotę życia, o tym co przynosi nam radość, szczęście oraz spełnienie.  A zatem, zatrzymaj się na chwilę. Usiądź wygodnie, zamknij oczy, weź głęboki oddech i pomyśl … Czego pragniesz? O czym marzysz? Co sprawia Ci radość? Kiedy czujesz się szczęśliwy? Co daje Ci poczucie spełnienia? Jakie wartości są dla Ciebie ważne w życiu? A teraz zastanów się jak (jeśli w ogóle) je realizujesz? Czy znajdujesz w życiu przestrzeń i czas na to co dla Ciebie naprawdę ważne? Jeśli nie, czas na zmiany!

OTACZAJ SIĘ NOWYMI LUDŹMI

Prawdziwy przyjaciel to bezcenny skarb, to dar, za który powinieneś być wdzięczny. Jego obecność, lojalność, bezinteresowność i szczerość, są nie do przecenienia. Od zawsze przy Tobie, przy wszystkich wzlotach i upadkach, przy życiowych burzach, zawirowaniach, chwilach zwątpienia. Nic dziwnego, że to właśnie w jego towarzystwie czujesz się bezpiecznie, swobodnie, jesteś sobą. To oczywiste, że z nim najchętniej spędzasz czas, ale nie zamykaj się na nowych ludzi, którzy pojawiają się w Twoim życiu. Każdy z nich może wnieść coś wartościowego, od każdego nich możesz nauczyć się czegoś nowego o samym sobie. Bardzo często ludzie dobierają się pod względem podobieństw. Lubimy tych, którzy mają takie zainteresowania jak my, których poglądy są bliskie naszemu sercu, których doświadczenia życiowe mają wspólny mianownik z tym, co sami przeżyliśmy. Prawda jest  taka, że nowe osoby wnoszą do Twojego życia powiew świeżości. Im bardziej różnicie się od siebie, tym więcej możecie sobie dać. Im bardziej odległe są wasze zainteresowania, tym więcej możecie się od siebie nauczyć. Im bardziej różnicie się poglądami, wyznaniem, wiarą czy pochodzeniem, tym ciekawsza może być wasza relacja. A zatem bądź otwarty na nowych ludzi, którzy pojawiają się w Twoim życiu. Dzięki nim możesz żyć pełniej, piękniej i ciekawiej.

PODRÓŻUJ

Jedna z zasad życia według Dalajlamy mówi: „Raz do roku jedź w miejsce, gdzie nie byłeś nigdy wcześniej.” To, że podróże kształcą wiemy nie od dziś. Ale co to tak naprawdę dla nas oznacza? Jaką wartość niesie ze sobą podróżowanie? Czym jest odkrywanie nieznanych dotąd rejonów? Podróżowanie to bycie w ruchu, to stan naturalny, gdyż wszystko co nas otacza podlega temu prawu. Podróżowanie to zostawienie za sobą tego co znane, bezpieczne i sprawdzone. To zgoda na niewygodę i nieprzewidywalność. To akceptacja inności, różnorodności. To umiejętność rezygnacji i gotowość do zmiany. To elastyczność, ciekawość i otwartość na to co dzieje się TU i TERAZ. To refleksja, tolerancja, przychylność i szacunek dla wszelkiej odmienności. To bezcenna perspektywa, która pozwala chłodnym okiem spojrzeć na to co mam i kim jestem. To wreszcie przygoda, wyzwanie, życiowe doświadczenie. To często impuls do fundamentalnych zmian. To nieoceniony powiew ŚWIEŻOŚCI !


KASIA MALINOWSKA  Life&language coach. Właścicielka INSPIRATION Centrum Językowo – Szkoleniowego. Trener rozwoju osobistego i coach, przedsiębiorca. Kierownik biura Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju w Łodzi.

Mgr filologii angielskiej, absolwentka studiów podyplomowych Public Relations, Akademii Zarządzania dla Metodyków i Właścicieli Szkół Językowych oraz Studium Coacha Life GWPS – Szkoła Coachingu Moniki Zubrzyckiej-Nowak. Ekspertka Kuźni Przedsiębiorczości przy Łódzkim Kongresie Kobiet. Twórczyni Projektu Zmiana.

Organizatorka łódzkich, cyklicznych spotkań „Kobiety! Czas na kawę” oraz warsztatów językowych „Let’s talk, LADIES”.  W ramach wielu projektów powadziła min. warsztaty: „Twój wizerunek w biznesie”, „Nie tłumacz się działaj!”, „Projekt zmiana”, „Wolna od stresu”, „W poszukiwaniu spełnienia, czyli jak budować zdrowe poczucie własnej wartości” oraz „Biznes z Pasją” w ramach cyklu spotkań „Okiem Praktyka”. Pisze artykuły o tematyce rozwojowej dla portali Ty i Biznes oraz Imigomo.

Jej życiowe motto: Nie tłumacz się, DZIAŁAJ! Prywatnie mama 10 letniej Michaliny, mocno stąpająca po ziemi, pełna pasji i nie bojąca się wyzwań kobieta. Pracuje z kobietami, które marzą o realizowaniu zmian zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. Inspiruje, motywuje, pomaga wyjść z życiowego impasu. Wie, że można żyć piękniej, pełniej i ciekawiej. To właśnie stara się przekazać swoim klientkom, inspirując je do podejmowania życiowych metamorfoz.

Kontakt do Kasi: k.malinowska@inspiration.edu.pl, mobile 600-331-458.

Poprzednie

6 pytań, które warto sobie zadać zanim zaczniesz działać w social mediach

Rozmowa z ekspertem – Tworzenie stron www – Aleksandra Gościniak

Dalej

3 komentarze do “Świeżość w życiu w 5 krokach – Kasia Malinowska”

  1. Otaczaj się nowymi ludźmi… Zgadzam się z Tobą. Jest jeszcze jednak dużo osób które wolą sprawdzone towarzystwo osób znanych, z tymi samymi poglądami i zainteresowaniami. Boją się pewnie krytyki własnych wartości. Jednak najważniejsze w tym jest, by być otwartym na nowe znajomości, nowe poglądy, mieć do nich szacunek a jednocześnie nie tracić własnych wartości. A może jednak okaże się że do tej pory żyliśmy w błędzie? Może nowi ludzie pokażą nam świat w nowej perspektywie 🙂 Otwartość ducha oznacza że można zmienić zdanie na jakiś temat, że nie jest się zmuszonym mieć zawsze ten sam punkt widzenia.

  2. Najważniejsze to jest na chwilę się po prostu zatrzymać i pomyślec, tak jak napisałaś. Zawsze jest w naszym życiu coś co nam przeszkadza, ale na co dzień tego nie zauważamy. Może ta chwila zatrzymania pomoże nam to dostrzec 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.