Rozmowa z ekspertem – Tworzenie stron www – Aleksandra Gościniak

| |

Większość przedsiębiorców i firm, ma dziś swoją stronę www. Właściwie już prawie nie wyobrażamy sobie prowadzenia biznesu bez posiadania wizytówki w sieci. Oczywiście można posiłkować się stroną na FB i innymi platformami social mediowymi, ale co własna strona to własna strona. To ona jest nasza. Dlatego warto ją mieć, warto przemyśleć jaka ma być, co ma na niej być, żeby była efektywna dla naszego biznesu. O kilka kwestii związanych z tworzeniem stron www zapytałam ekspertkę Personal Branding Academy, Aleksandrę Gościniak.

Beata: Od czego zaczęło się Twoje tworzenie stron www?

Aleksandra: Pierwszą stronę www stworzyłam jeszcze w podstawówce i dotyczyła ona materiału z jednej ze szkolnych lektur. Od tamtego czasu cyklicznie tworzyłam różne strony internetowe np. strony swojej klasy w gimnazjum lub strony internetowe dotyczące fotografii. Zrobiłam wiele różnych stron tematycznych w czasie studiów. Pracowałam także w kilku miejscach tworząc strony i aplikacje internetowe.

Beata: Czy jesteś z wykształcenia informatykiem?

Aleksandra: Tak, skończyłam studia informatyczne na Politechnice Poznańskiej, jednak uważam, że nie jest to koniecznością do tworzenia stron internetowych. Wystarczy odrobina samozaparcia i konsekwencja w samodzielnej nauce.

Beata: Co jest najciekawsze w tworzeniu stron www? Strona graficzna czy programowanie i dlaczego?

Aleksandra: Dla mnie najciekawsze jest tworzenie grafiki na stronę ponieważ jest to cześć, którą widzi każdy. To właśnie wygląd graficzny strony oceniają odbiorcy, a ja dzięki temu mogę sprawdzać, jak strona internetowa na nich wpływa. Programowanie jest także ciekawe, jednak prawdziwą wisienką na torcie są zadowoleni użytkownicy strony www.

Beata: Jak długo tworzysz jedną stronę internetową, która ma być stroną wizytówką dla firmy? I od czego to zależy?

Aleksandra: Stronę internetową tworzę od 14 do 30 dni. Czas ten zależy głównie od klienta oraz od sprawności naszej komunikacji. Oczywiście, w przypadku bardziej skomplikowanej funkcjonalności, czas ten może się wydłużyć.

Beata: Tworzysz strony na WordPressie? Czy korzystasz z innego narzędzia?

Aleksandra: Tak, korzystam z WordPressa i uważam, że jest to najlepszy system zarządzania treścią dla stron wizytówkowych oraz blogów. Jest bardzo intuicyjny oraz ma wiele ciekawych rozszerzeń.

Beata: Co powinien przemyśleć człowiek, który chce mieć firmową stronę? Od czego powinien zacząć planować? 

Aleksandra: Warto poszukać inspiracji w Internecie oraz obejrzeć strony internetowe konkurencji. Wnioski wyciągnięte z dotychczasowej strony i jej statystyk także są bardzo pomocne, bo można sprawdzić co się sprawdzało, a co nie.

Beata: Czy można przyjść do Ciebie kompletnie bez pomysłu na swoją stronę? Podpowiadasz, prowadzisz za rękę, podsuwasz rozwiązania?

Aleksandra: Tak, miewam też takich klientów. Wspólna burza mózgów bywa bardzo pomocna w takich przypadkach – znajdujemy wtedy najlepsze możliwe rozwiązanie dla klienta i jego odbiorców.

Beata: Jaki jest najnowszy trend związany ze stronami www? Jakie rodzaje stron  są modne? Co się poleca?

Aleksandra: Uważam, że strona internetowa nie powinna być modna, tylko przede wszystkim funkcjonalna dla odbiorców. W końcu będzie używana właśnie przez nich. W każdej branży może sprawdzić się co innego, bo konkretne grupy docelowe mają różne przyzwyczajenia oraz upodobania. Dlatego według mnie najważniejszym trendem powinna być dogłębna znajomość swoich odbiorców i stworzenie strony internetowej idealnej dla nich. A co ważniejsze? Ten trend się nie przeterminuje – to jest taka „mała czarna”.

Na przykład, nie stworzę designerskiej i minimalistycznej strony w odcieniach czerni oraz bieli dla przedszkola, bo się to po prostu nie sprawdzi. Co z tego, że będzie ona „modna” skoro może zniechęcić odbiorców? Do wszystkiego trzeba podchodzić z pełną świadomością.

Beata: Jakie jest Twoje zdanie na temat tzw. One Page? Komu byś poleciła takie rozwiązanie? Czy byś je poleciła?

Aleksandra: Strony typu single page (one page) nadają się głównie dla niewielkich stron wizytówkowych. Różnica jest głównie wizualna, jednak oprócz tego pozycjonują się one odrobinę gorzej od „normalnych” stron. Jednak w momencie, kiedy na stronie jest także blog, na którym pojawiają się cyklicznie treści to nie ma to aż takiego dużego znaczenia.

Beata: A jeśli chodzi o landing page? O ile tworzenie LP jest łatwiejsze od standardowej strony i ile trwa?

Aleksandra: To wszystko zależy od funkcjonalności. Jednak landingi są zazwyczaj mniej skomplikowane i dzięki temu można ja stworzyć szybciej. Bezpiecznym terminem jest czas 14-21 dni.

aleksandra gościniak

Beata: Przygotowałaś kurs online „Stwórz stronę WWW w 30 dni!” Czy faktycznie można się nauczyć robić strony www z kursu online w 30 dni jeśli nie zna się podstaw języka HTML?

Aleksandra: Oczywiście, że da się. Zwłaszcza, że nie wymaga to żadnych zdolności programistycznych i swoją własną stronę internetową można po prostu „wyklikać” w 30 dni poświęcając na to zaledwie godzinę dziennie i tego właśnie uczę w swoim kursie online.

Beata: A teraz z innej beczki:) Jak zdobywasz klientów? Gdzie ich szukasz?

Aleksandra: Jestem w dosyć komfortowej sytuacji, bo w tej chwili to klienci mnie odnajdują. Do każdego swojego zlecenia wkładam mnóstwo serca i pasji, dlatego moi dotychczasowi klienci bardzo chętnie mnie polecają dalej. Oprócz tego także wiele osób znajduje mnie w sieci poprzez mojego bloga.

Beata: Co daje Ci największą satysfakcję z pracy?

Aleksandra: Największą satysfakcję odczuwam, kiedy słyszę słowa moich zachwyconych klientów. To daje mi największe flow!

Beata: Bardzo dziękuję za rozmowę.

Aleksandra: Ja również dziękuję, świetnie przygotowałaś się do tego wywiadu. Ogromną frajdę sprawiło mi odpowiadania na Twoje pytania 🙂

Beata: 🙂


Aleksandra Gościniak   ma ponad 7-letnie doświadczenie w tworzeniu profesjonalnych i nowoczesnych stron www. Prowadzi bloga branżowego Jestem Interaktywna. Jej praca jest jej pasją, dlatego tworzy nowoczesne, piękne i łatwe w obsłudze strony www. Jej misją jest zmiana oblicza internetu, aby oglądanie każdej strony internetowej było przyjemnością.

Chce pomóc każdemu w realizacji wymarzonej strony WWW. Jeśli masz niewielki budżet i nie stać Cię na zatrudnienie profesjonalnej agencji sprawdź jej ofertę kursu online „Stwórz stronę WWW w 30 dni!”. Aleksandra pomaga także ogarnąć SEO strony w kursie „Opanuj SEO w 14 dni!”.

Poprzednie

Świeżość w życiu w 5 krokach – Kasia Malinowska

Czego oczekuje konsument w social media? – 5 wskazówek

Dalej