Jak być szczęśliwą kobietą?

| |

O szczęściu napisano już tomy. Nie jestem pewna czy można jeszcze coś nowego dorzucić. Ważne, żeby je po prostu czuć. I to nie od święta, nie przy dużych okazjach, ale tak po prostu na co dzień. Nie jest to łatwe, a z drugiej strony  bardzo proste.

Wiele już książek przeczytałam na temat szczęścia, poczucia szczęśliwości, spełniania marzeń. Z każdej biorę coś dla siebie. Jedną rzecz. Łączę to sobie w pełny obraz mojego szczęścia.

Jako dziecko jesteśmy szczęśliwi bezwarunkowo. Potem wpływy wychowania, socjalizacji zmieniają nas i bycie szczęśliwym nie jest już tak oczywiste. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić żeby wrócić do tej dziecięcej szczęśliwości?

Renata Wrona, w swej książce „Szczęśliwa kobieta, rozwój, kariera, miłość.” pisze o tym jak być szczęśliwą kobietą. I tutaj nikogo pewnie nie zaskoczę kiedy powiem, że książka zaczyna się stwierdzeniem, że Twoje  szczęście zależy od Ciebie! Takie proste, ale nie łatwe.

Szczęśliwości można się nauczyć. Skoro to zależy ode mnie, od Ciebie to znaczy, że my decydujemy kiedy jesteśmy szczęśliwe. Nikt i nic z zewnątrz nie powinno ingerować w nasze szczęście. Bo szczęście jest w Tobie, we mnie, w każdej/ym z nas.

Książka Renaty Wrony jest swego rodzaju bogatym i bardzo osobistym „zeszytem ćwiczeń”. Znajdziesz w niej treść i miejsce na Twoje przemyślenia. To bardzo ułatwia, bo nie musisz sięgać po zeszyt, żeby zapisać swoje uwagi, myśli czy postanowienia. Ale oznacza to również tyle, że nie jest to książka do przeczytania w dwie godziny. Jeśli chcesz przejść pewne procesy musisz na to poświęcić więcej czasu. Same ćwiczenia zajmą Ci sporo czasu. Jedne więcej inne mniej, wszystko będzie zależało od tego co już wiesz z zakresu rozwoju osobistego i poczucia szczęścia 🙂

Z książką nauczysz się wyrażania wdzięczności, którą najlepiej wyrażać wieczorem, po całym dniu. Mów za co jesteś wdzięczna, zapisuj to, ciesz się tym co masz! I pamiętaj, że to co do siebie mówisz ma wielkie znaczenie, bo słowa mają niedocenioną moc. Dlatego tak ważne jest co i jak mówisz do siebie, ale też do innych. Czytając książkę poćwiczysz zamianę słów negatywnie zabarwionych na te budujące. Praktyka czyni mistrza i mistrzynię, więc po prostu jeśli pojawi Ci się w głowie myśl negatywna staraj się zamienić ją na pozytywną, wzmacniającą. Bezsprzecznie pozytywne myślenie ma bardzo wielki wpływ na powodzenie naszych zamierzeń i celów.

Kolejną, poruszoną kwestią są przekonania. Bywają hamujące, ale i budujące, jak myśli. Niestety często mamy sporo tych hamujących, które skutecznie blokują nasze działania. I nawet jeśli chcemy coś zrobić to głęboko zakorzenione przekonanie nie pozwoli nam na to. Jeśli uważasz, że pieniądze są brudne i chcesz je zarabiać to ten zgrzyt będzie Cie skutecznie hamował. Zmiana takich niekorzystnych przekonań pozwoli Ci iść do przodu. Sposobem na nie jest ich zamiana na pozytywne, wspierające.

Może to już słyszałaś – zobacz jakimi ludźmi się otaczasz, bo jesteś wypadkową tych 5 najbliższych. Ciekawe i warto się temu przyjrzeć a jeśli to tylko możliwe – otaczać się osobami, które nas wspierają, a nie takimi, które ciągną nas w dół.

Dzięki książce poznasz koło życia i zobaczysz jak się mają najważniejsze obszary Twojego życia i zadowolenia z nich. Jest to o tyle ciekawe, że wiesz gdzie jesteś w danym momencie i możesz sobie łatwiej wyznaczyć cel/e do osiągnięcia. Co jakiś czas robię sobie takie koło i sprawdzam czy nadal jest koślawe:)

To jeszcze nie wszystko. Renata Wrona przeprowadzi Cię również przez określenie Twojego potencjału. Dowiesz się jak nie bać się zmian, jak osiągnąć cel, jak afirmować. Przejdziesz przez budowanie marki własnej opartej na poznaniu samej siebie. 

Książka Renaty Wrony jest skarbnicą wielu technik rozwojowych i swoistą drabiną do poznania siebie i uczenia się bycia szczęśliwą. Piszę uczenia się, bo uważam, że to proces o wiele dłuższy niż czytanie książki. Nawet jeśli zrobisz wszystkie ćwiczenia i przejdziesz solidnie przez wszystkie tematy to i tak nie gwarantuje osiągnięcia poczucia szczęścia. Być może będziesz musiała wracać do tych ćwiczeń wielokrotnie, być może znajdziesz swój sposób na szczęście. W każdym razie warto się uczyć, obserwować, czytać, sprawdzać i doświadczać. A ta książka na pewno skłoni Cię do przyjrzenia się sobie, do bycia dla siebie dobrą po prostu i do dania sobie takiej uwagi jaką dajesz tym, których na co dzień dopieszczasz zwykle bardziej niż siebie:) Wszystkie panie, partnerki, żony i mamy doskonale wiedzą o czym mówię. I życzę przyjemnej lektury!

I jeszcze jeden z licznych cytatów, które znajdziesz w tej książce, a który bardzo mi się podoba,  bo jest bardzo o mnie. Życzę sobie i Tobie, żeby patrzeć w przód po prostu!

„Gdy zamykają się jedne drzwi do szczęścia, otwierają się inne,

ale my patrzymy na pierwsze tak długo, że nie widzimy tych drugich.”

Hellen Keller 

Poprzednie

Masz w sobie MOC? – tak, tylko po nią sięgnij!

My, Polacy w dobie Facebooka – Anna Kossak

Dalej

2 komentarze do “Jak być szczęśliwą kobietą?”

  1. Stare powiedzenie jak świat, że jesteśmy kowalami własnego losu wpisuje się idealnie. Jeśli sami nie zadbamy o własne szczęście nikt nam w tej walce nie pomoże 🙂
    Zaciekawiłaś mnie tą książką, będę musiała się jej przyjrzeć nieco bliżej.
    Pozdrawiam !

Możliwość komentowania została wyłączona.