Po co nam social media w biznesie?

| | ,

Czy jest wśród Was ktoś kto nie ma konta na Facebooku czy innych platformach social mediowych? Ręka do góry! Nie widzę;) Oczywiście są takie osoby, jednak nie wśród tych, które chcą zgromadzić wokół siebie społeczność czy szukać nowych klientów dla swoich produktów. Oni wiedzą, że bez social mediów nie ma już dziś e-marketingu. Dlaczego?

 

Największa platforma społecznościowa – Facebook

Zacznijmy od tego, że 70% społeczeństwa polskiego ma dziś dostęp do internetu. Stanowi to 28,42 mln mieszkańców Polski. Aż 80% z nich korzysta z Facebooka. Jak wynika z badań Gemiusa liczba użytkowników Facebooka to już ponad 20 mln osób. Po zapoznaniu się tymi danymi pojawia się pytanie – jak może mnie tam nie być? No właśnie – jak?

Facebook, znamy go chyba wszyscy, niezależnie od tego czy mamy na nim swój profil osobisty czy też nie, to największa platforma społecznościowa, która ma już miliard użytkowników! Istnieje duża szansa, że są na nim również Twoi klienci.

W dzisiejszych czasach sprawdzamy ludzi, firmy  za pomocą internetu. Jeśli dana firma nie ma  strony www – kierujemy się w stronę social mediów. Wiele młodych firm zaczyna na FB tworząc tu swoje profile firmowe, czyli fanpage. Jest to proste i daje bezpłatną możliwość zaistnienia w internecie.

Jednak wiedzę dotycząca social mediów, Facebooka, trzeba ciągle uzupełniać. Cały czas coś się zmienia. Nie ma tutaj stałości i nie wiemy co będzie jutro. Jednak dziś moc social mediów jest duża i w zależności od tego jaką firmę prowadzisz, bądź zamierzasz prowadzić, znajdziesz tu miejsce dla siebie, znajdziesz swoich fanów, zwolenników, a nawet klientów. Jednak to wszystko wymaga czasu.

Najważniejszy jest pomysł na siebie, plan i strategia marketingowa, a Twoja obecność w mediach społecznościowych będzie miała realne przełożenie na osiąganie biznesowych celów. 

Jak zacząć i jak się promować na Facebooku?

Zakładając firmowy fan page na Facebooku warto uzupełnić jak najwięcej informacji o firmie – zawierając również ważne fakty z jej historii lub powstania oraz misję. To wpływa pozytywnie na odbiór Twojego fan page’a wśród czytelników. Ważne jest też to, żeby Twój fan page był czytelny. Osoba je odwiedzająca powinna od razu wiedzieć czym się zajmujesz i co może u Ciebie dostać.

Stwórz swój kod komunikacji – ustal jak mają wyglądać grafiki? Gdzie ma się znajdować Twoje logo? Jakiego fontu będziesz używał/a? To wszystko składa się na identyfikację marki. Jasny i klarowny przekaz, odpowiednia grafika, nazwa, logo to klucze do sukcesu.

Po założeniu swojego firmowego fan page’a przygotuj sobie kilka postów startowych, które będą określały charakter Twojego fan page’a.  Najlepiej ustal harmonogram postowania, bo ważne, żeby posty pojawiały się na nim regularne, np. 2-3 razy w tygodniu.

Zasięgi organiczne na FB maleją z roku na rok. Dziś post, który umieścisz na swojej stronie zobaczy zaledwie kilka procent Twoich fanów! Dlatego, aby posty, które publikujesz były czytane – muszą być ciekawe i dopasowane do Twojej grupy odbiorców.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o social mediach, o tym jak przykuć uwagę klientów w mediach społecznościowych to polecam Ci platformę Infolia.pl, na której obok płatnych kursów znajdziesz również darmowe szkolenia na dobry początek.

Jednak jeśli uważasz, że potrzebowałabyś większej dawki wiedzy to możesz ją zdobyć zaopatrując się w pakiet wiedzy dotyczącej social media, który przygotowali dla Ciebie trzej znani eksperci z tej dziedziny – Paweł Tkaczyk, Artur Jabłoński i Monika Czaplicka. Zajrzyj do szkoleń Social Media Lab i skorzystaj z tej ogromnej dawki wiedzy, która rozjaśni Ci spojrzenie na social media i ich możliwości. 

Różne cele – różne platformy

Już masz swój profil na Facebooku to warto zastanowić się, gdzie jeszcze warto być. Wszystko zależy od specyfiki Twojej firmy.

Jeśli masz firmę odzieżową, fotograficzną, tworzysz piękne rzeczy, jesteś artystką – to koniecznie rozważ Instagram. To aplikacja na urządzenia mobilne, do której dodajesz głównie zdjęcia i krótkie filmiki video. Tutaj duże znaczenie mają hashtagi (#), które umożliwiają wyszukanie postów o tej samej tematyce. W Instagramie liczą się piękne, ciekawe zdjęcia lub filmy. Swoje miejsce możesz znaleźć również na Pintereście, który dodatkowo umożliwia przekierowanie do Twojej strony www.

Warto wspomnieć o Twitterze, który zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Jest on platformą informacyjną, wymagającą szybkiego reagowania. Twitter wymaga dużo uwagi, ale dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu możesz nawiązać tutaj relację, znaleźć klientów i zaprezentować swój produkt w naturalny sposób. Sprzedajesz przewodniki podróżnicze? Monitoruj hashtagi związane z podróżami, planowaniem wyjazdów oraz wycieczkami – znajdziesz masę osób, które dzielą się swoimi planami podróżniczymi i które mogą być zainteresowane Twoimi książkami.

Jeśli masz produkt dla nastoletniej grupy wiekowej to pomyśl o założeniu konta na Snapchat. Jest to aplikacja, która pozwala wrzucać 10-sekundowy filmik lub zdjęcie na tzw. „MY STORY” (odpowiednik tablicy na Facebooku), które Twoi obserwatorzy i znajomi mogą obejrzeć w ciągu 24h – potem zdjęcie lub filmik znika.  Przykład wykorzystania tej platformy w biznesie? Jeśli działasz w środowisku fotografów, modelek, kreatorów mody, możesz wrzucać tam tam swoje zdjęcia i filmiki z backstage’u sesji, czy pokazów mody.

Ważne jest żebyś wybrała konkretne platformy społecznościowe, które będą odpowiednie dla Twojego biznesu – nie musisz być obecna wszędzie. Wybierz platformy, które będą wspierały Twój biznes, posłużą do zdobycia nowych klientów. Postaraj się, żeby publikowane na nich treści były ciekawe – pamiętaj nie liczy się ilość, tylko jakość. Dlatego właśnie zdecyduj się na konkretne platformy społecznościowe i działaj na nich konsekwentnie oraz systematycznie. Stawiaj na jakość! Powodzenia!

Poprzednie

Słodki blues czy cukrowe szaleństwo?

Liderka Biznesu – kim ona jest?

Dalej

5 komentarzy do “Po co nam social media w biznesie?”

  1. Bardzo fajny artykuł. Prosto, jasno, czytelnie 🙂 Warto edukować w zakresie social mediów, bo dzięki temu tworzymy znacznie ciekawszą rzeczywistość w sieci. A starannie prowadzone fp potrafią być bardzo inspirujące. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  2. Pisałam właśnie magisterkę na temat, że firmy powinny zainteresować się tematem social mediów, jeśli chcą się dziś skutecznie promować i reklamować 🙂 Chciałam nawet wziąć pod lupę snapchata, ale niestety średnio była to dla mnie mierzalna platforma i nijak bym się na obronie wytłumaczyła, skąd to wiem 😀 dobry post 🙂

  3. Dla mnie social media służą głównie do budowania świadomości marki i wiarygodności. Nie ma chyba lepszego sposobu, żeby wejść w interakcje z odbiorcami.

Możliwość komentowania została wyłączona.