Słodki blues czy cukrowe szaleństwo?

| |

Niestety nie mogłam się pojawić na tych warsztatach, a wiedza dotycząca cukru i zagrożeń wynikających z jego spożywania, przyda się nam wszystkim i pozwoliłam sobie poprosić Jolę Christol o relację. I oto ona!

W sobotę 18 czerwca br. miałam okazję uczestniczyć w warsztatach „Słodki blues” organizowanych przez EPI – Endopositive International a współorganizowanych przez Complete Office oraz fundację „Biznes to Sztuka”, ktore odbyly sie w Centrum Terapii Naturalnych Uzdrowisko Monte Christol na warszawskim Ursynowie.

Warsztaty prowadziła  Joanna Puciata – Integrative Nutrition Health Coach, która na tę okazję przyleciała z USA.

Joanna Puciata

Joanna opowiedziała nam o wpływie cukru na ludzki organizm i zgubnych skutkach jego nadużywania.

W obecnych czasach cukier jest wszechobecny w pożywieniu. I to nie tylko w słodyczach, ciastach, lodach. Spożywamy go w sokach, napojach, ale i w majonezie, ketchupie, daniach gotowych do spożycia, sosach do ryżu i makaronów itd. Dwie puszki słodkiego napoju gazowanego to 24 łyżeczki cukru, które obniżają wydajność białych krwinek o 92%! I to właśnie napoje gazowane i soki są najczęstszym ukrytym źródła cukru, bo aż 25% spożywanych przez nas kalorii i cukru pochodzi z napojów. 16 najsłodszych napojów na rynku amerykańskim pochodzi z soków owocowych. W Stanach w 2010 roku firmy produkujące napoje wydały rekordowa sumę, bo aż 948 millionów, na reklamę. 4 firmy są odpowiedzialne za 70% słodkich napojów na rynku: Pepsi-Co, Coca-Cola, Dr. Pepper Snapple Group, Kraft Foods.

Dodatkowo warto pamiętać, że cukier obniża również odporność i wzmacnia uzależnienie. Słodki smak powoduje uaktywnienie się receptorów dopaminy w mózgu odpowiedzialnej za większość uzależnień. Tak, cukier uzależnia!

Cukier i węglowodany proste powodują nadmierną produkcję insuliny w trzustce, która ma za zadanie wydalenie cukru z krwiobiegu do tkanek. Gdy poziom insuliny jest ciągle podwyższony, trzustka nie radzi sobie a tkanki nie są w stanie przyjąć więcej cukru. Ciągły podwyższony poziom cukru we krwi powoduje, że insulina przechowuje go jako tłuszcz na późniejsze potrzeby energetyczne często powodując gromadzenie się tłuszczu na brzuchu (nie zawsze), otyłość i niezdrowy cholesterol.
100 lat temu zużycie cukru na 1 osobę  wynosiło 2,5 kg rocznie. W XXI wieku jest to już jest 80 kg!
1 płaska łyżeczka to 4,5 g, czyli 15 kcal. Norma dla kobiet to nieprzekraczanie 6 łyżeczek i 9 łyżeczek dla mężczyzn. Najbezpieczniejszy poziom glukozy we krwi wynosi miedzy  70-85mg/dL. Wiesz jaki masz poziom cukru?
W naturze ludzkiej leży lekceważenie objawów choroby jeśli nie są ona związane z bólem. Ponieważ w przypadku cukrzycy wysokie stężenie cukru uszkadza nerwy osoby chore często przechodzą bezbolesny zawał serca, łatwy do uniknięcia przy zmianie diety.
Warto wiedzieć, że przyczyną cukrzycy typu 2 jest nadmiar energii zmagazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Komórki nie potrzebują już więcej energii i nie wchłaniają glukozy, która krąży we krwi i niszczy lub pogrubia ściany tętnic wzmagając ryzyko komplikacji sercowych i krążeniowych.
 Już stan przedcukrzycowy powoduje następujące dolegliwości:
 Przedwczesne starzenie
 Trądzik
 Chorobę Alzheimera
 Wewnętrzny niepokój
 Raka
 Zatwardzenie
 Depresje
 Przedwczesne dojrzewanie
 Powiększenie piersi u mężczyzn
 Problemy ze wzwodem
 Zmęczenie
 Zwiększoną potrzebę cukru
 Choroby serca
 Reflux żołądkowy
 Wysoki cholesterol
 Wysoki poziom hormonu stresu
 Wysokie trójglicerydy
 Wysokie ciśnienie
 Stan zapalny
 Podirytowanie
 Niski poziom witamin
 Męskie łysienie plackowate
 Tendencje do zapominania
 Tendencje do zmian humoru
 Potrzebę stymulantów
 Zespól policystycznych jajników
 Słabe krążenie
 Napięcie przedmiesiączkowe
 Bezdech senny
 Zaburzenia snu
Co więc zrobić by uniknąć złego samopoczucia wywołanego nadmiarem cukru w organizmie?
Unikaj cukru w czystej jego postaci, zwiększ aktywność fizyczną, ogranicz spożycie produktów mącznych, ziemniaków, białego ryżu, warzyw strączkowych, kukurydzy, a kiedy je spożywasz, zadbaj, by obok nich na talerzu pojawiło się białko. Jedz dużo warzyw, szczególnie zielono listnych.
Wyklucz z diety produkty przetworzone, napoje słodzone, winogrona, banany, dżemy i płatki śniadaniowe – zwłaszcza jeśli jesteś już chory. Pamiętaj też by konsumować 50 g błonnika dziennie.
Co należy zmienić w życiu? 
Jedz co najmniej 3 posiłki dziennie. Upewnij się, że pościsz 12 godzin każdej nocy, czyli czy przerwa między wieczornym a porannym posiłkiem wynosi 12 godzin. Spożywaj białka (soczewica, ciecierzyca, fasola, kasze, tofu). Unikaj suszonych owoców (są bardzo słodkie!). Dodaj do posiłku 1 łyżkę dobrego tłuszczu. Dobrze by było gdyby Twój talerz z posiłkiem składał się w 1/2 z warzyw sezonowych, 1/4 ze zbóż i 1/4 protein.
Postaraj się tworzyć posiłki łącząc sześć smaków:
kwaśny (cytryna, kapusta kiszona, ogórki kiszone)
słony 
ostry (bazylia, cynamon, kumin, imbir, oregano, tymianek, kurkuma)
gorzki (warzywa zielono liściaste)
cierpki (fasola, pestki granatu, ogórek)
słodki (słodkie warzywa: marchew, buraki, dynie oraz zboża jak kasza jaglana, ryż basmati)
Smacznego!
I ciekawostka: sama możesz badać poziom cukru we krwi. Rób to na czczo. W aptekach są dostępne urządzenia do pomiaru cukru a samo badanie jest nieskomplikowane. Zadbaj o siebie już dziś!
Poprzednie

Lęk – Katarzyna Stefaniak

Po co nam social media w biznesie?

Dalej