RMP – Reiss Motivation Profile – co Cię motywuje?

| |

Jak już wiecie uwielbiam testy. Nadal. Mimo, że zrobiłam ich już kilkadziesiąt w moim życiu to nadal jest we mnie ciekawość samej siebie. Tym razem do wzięcia udziału w analizie profilu motywacyjnego zostałam zaproszona przez znajomą. Obiecałam, że opiszę moje wrażenia z całego procesu. Niby każda z nas wie co ją motywuje, ale nie nazywamy tego tak precyzyjnie jak ten test. Szczerze – nadal pewnych rzeczy o sobie nie wiedziałam… Nie ze wszystkim też się zgadzam, ale ten test podkreśla, że złożoność natury ludzkiej jest tak wielka, że nie ma 100% trafień. 

Czym jest RMP? Reiss Motivation Profile to naukowo opracowane podejście do motywacji człowieka. Metoda została opracowana w Stanach Zjednoczonych przez prof. Stevena Reissa, cenionego eksperta z dziedziny psychiatrii i psychologii klinicznej. Jej głównym założeniem jest określenie osobowości człowieka za pomocą tzw. 16 podstawowych motywatorów życiowych.

Jakie to motywatory? Władza, niezależność, ciekawość, uznanie, porządek, gromadzenie, honor, idealizm, kontakty społeczne, rodzina, status, rewanż, piękno, jedzenie, aktywność fizyczna, spokój. Nigdy tak na motywatory nie patrzyłam.

Ale po kolei. Przyznam, że nie wchodziłam na stronę przed testem. Nie chciałam niczym się sugerować. Znalazłam wolną chwilę, zalogowałam się i po prostu zrobiłam test, który składa się ze 128 pytań.  Zajęło mi to jakieś 20 min.

Poniżej możesz zobaczyć jak wygląda wynik takiego testu. Nie jest to mój wynik, tylko przykładowy. Chyba, aż tak bardzo nie mam potrzeby się odsłaniać:) Musicie mi to wybaczyć. Jednak to co podkreślę to kwestia tego, że ja nie myślałam, że tak bardzo motywuje mnie potrzeba władzy… a tak wychodzi z testu. Co to oznacza? Informuje o potrzebie przywództwa i ponoszenia odpowiedzialności. Kwestia idealizmu, spokoju i honoru oraz uznania tylko mi się potwierdziły.  Motywuje mnie też jedzenie, ale to, niestety, też widać 😉  To są moje najmocniejsze motywatory, zaznaczone na zielono. Oznacza to, że tylko 16% populacji ma taką wielkość motywatora w tym obszarze. To samo oznacza kolor pomarańczowy. Są również te, które są średnie, zaznaczone kolorem żółtym. Oznacza to tyle, że 68% populacji ma wielkość motywatora w tym obszarze.

Co mi to dało? Zdecydowanie łzawiej mi teraz zrozumieć skąd płynie moje zachowanie. Skoro już to wiem, to mogę to wykorzystać pozytywnie. Tak samo może to wykorzystać przedsiębiorca zatrudniający pracowników, których musi motywować, żeby uzyskać odpowiednie wyniki. Jeśli będzie wiedział jak – to już połowa sukcesu!

profil_przykład

Wynik testu pokazuje też jak kształtuje się hierarchia wartości uczestniczki testu oraz przez pryzmat jakich wartości postrzega ona rzeczywistość. To cenna wiedza o sobie, ale też i o współpracownikach. Warto jednak podkreślić, że wynik ten należy traktować obiektywnie bez dokonywania oceny. Nie ma dobrych i złych, lepszych i gorszych wartości czy motywatorów – wszystkie są dobre, bo indywidualne! Ten test podkreśla indywidualność człowieka. Nie kategoryzuje. I nie ma dwóch takich samych wyników! Każda z nasz jest unikatem:)

Wynik mojego profilu motywacyjnego był omówiony ze specjalistą w formie dyskusji. Omówiliśmy wszystkie 16 motywatorów i ich znaczenie w moim motywowaniu się i postrzeganiu rzeczywistości. Była to bardzo ciekawa rozmowa, dająca mi jeszcze więcej wiedzy o mnie.

Instytut Durkalskiego RMP Polska jest jedynym w Polsce licencjonowanym partnerem profesora Stevena Reissa (IDS Publishing Ltd.). Założyły go dwie panie – Katarzyna Janas i Ewa Jochheim, których misją jest wspieranie chętnych osób w odkrywaniu i zrozumieniu własnej motywacji. Kibicuję Paniom i życzę sukcesów, a ja Ci polecam ten test!

Poprzednie

Historia – Magdalena Markowska – Górski Świat MagdyM

Coworking – co to takiego?

Dalej

2 komentarze do “RMP – Reiss Motivation Profile – co Cię motywuje?”

 1. Ile kosztuje taki test? Domyślam się że nie jest za darmo, skoro na koniec jest konsultacja ze specjalistą…

  • Witam,
   Tak to nie jest gratisowa sprawa. Proszę się kontaktować bezpośrednio z firmą poprzez fan page na FB – tam dostanie Pani odpowiedz -https://www.facebook.com/reissprofilepolska/?fref=ts
   Pozdrawiam
   B

Możliwość komentowania została wyłączona.