Coworking – co to takiego?

| |

Jeśli jesteś freelancerką to pracujesz w domu albo w kawiarni. Ja pracuję w domu. Lubię to, bo oszczędzam w ten sposób sporo czasu na dojazdy i akurat w moim przypadku – nic i nikt mnie nie rozprasza. Ale jeśli masz dzieci, albo zwyczajnie nie potrafisz się skupić w domu – to już całkiem inna sprawa. Wtedy możesz znaleźć miejsce do pracy w biurze coworkingowym. Co to jest coworking? Na czym on polega? 

Na czym polega coworking?

Coworking (ang. pracować razem) to sposób na indywidualną lub zespołową pracę w wynajętym pomieszczeniu. Biuro coworkingowe oferuje wynajem pojedynczych biurek, na tzw. open space lub mikrobiur – dla mikro firm. Biura coworkingowe funkcjonują w prawie wszystkich większych, polskich miastach – w centrach lub na obrzeżach z dobrymi połączeniami komunikacyjnymi. Zapewniają one dostęp do internetu, drukarek, sal spotkań oraz kuchni, która często jest wspólna dla wszystkich „coworkowiczów”.

Dlaczego warto skorzystać z takiej możliwości?

Bo daje możliwość spotkania z innymi osobami, bo motywuje do działania i eliminuje wszystkie bodźce, które mogą Cię rozpraszać w domu. Zdarza się, że ja w domu, w tzw. międzyczasie – wrzucam pranie do pralki – tam już tego nie zrobisz. Miałam możliwość spróbowania pracy w coworkingu – Busy Bee na warszawskiej Saskiej Kępie i była to inna jakość. Czułam się tak jakbym wychodziła do pracy. Była zupełnie inna atmosfera niż w domu. Jednak ja mimo wszystko wolę pracować z domu, choć jestem przekonana, że jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy w domu się rozpraszają, nie potrafią się zmotywować czy po prostu nie mają odpowiedniego miejsca do pracy.

A teraz trochę liczb: jak pokazują dane z Global Coworking Survey 2015, istotą coworkingu jest przede wszystkim możliwość przebywania wśród ludzi i budowania z nimi relacji. Ponad 70% ankietowanych osób, które pracują w przestrzeni coworkingowej, wskazuje small talks jako istotną wartość tego miejsca. Dla ponad 60% osób istotne jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Ponad połowa dostrzega w coworkingu możliwość zdobycia nowych zleceń i nowych kontaktów zawodowych. – W coworkingu chodzi przede wszystkim o społeczność, możliwość wymiany myśli i kompetencji, pomoc przy rozwiązywaniu podobnych problemów – mówi Oskar Cięciel z Coworkingness. – Idea coworkingu staje się coraz bardziej popularna, dlatego, że niesie za sobą realne korzyści.

Skąd ta rosnąca popularność coworkingu?

Rynek pracy ulega zmianom – na świecie i w Polsce. Przybywa freelancerów, start-up’ów i mikroprzedsiębiorstw. Często osoby prowadzące własną firmę, zwłaszcza w sektorze usług lub działającą w internecie, myślą o kosztach i rezygnują z wynajmowania lokali. Decydują się na pracę w domowych warunkach lub przesiadują z laptopem w kawiarniach. Istnieje jednak inna opcja – praca we wspólnej przestrzeni, czyli coworking. Jak wynika z Global Coworking Survey na pracę w coworkingu decyduje się na świecie prawie pół miliona ludziW ciągu ostatnich dwóch lat liczba przestrzeni coworkingowych na świecie wzrosła dwukrotnie. Aktualnie jest ich ponad 6000, a największe są zlokalizowane w Azji. W Polsce takich biur jest około 100.

A w Warszawie?

Osobiście znam twórczynię miejsca Cowork Busy Bee, który szczerze polecam. Mieści się w domu, w cichej dzielnicy, na Saskiej Kępie. Ma świetną atmosferę. Dysponuje open space i mikrobiurami, ale również salami spotkań i prześwietną kuchnią, w której zbierają się „coworkowicze” żeby porozmawiać. To w niej budują się nowe relacje:)

Znam osobiście założycielkę tego miejsca i jeśli tylko potrzebujecie biurka do pracy, czy sali na spotkanie to zachęcam do kontaktu z Dorotą:).

Dzięki Biznesowi w Kobiecych Rękach poznałam założycielkę coworkingu na Ursynowie – iDid.pl, Agnieszkę Blechacz-Barańską. Nie znam tego miejsca, ale znam ją i wiem, że z pewnością zadbała o każdy szczegół. Również polecam!

Znam również spory cowork, w którym odbywa się wiele warsztatów i szkoleń w związku z tym, że ma on wiele tego typu sal. Inspiration Space, bo o tym miejscu mowa, mieści się na Mokotowie w Warszawie.

Warszawa jest dość bogata w takie miejsca. Jestem jednak przekonana, że idea ta rozpowszechni się w całym kraju, bo rynek pracy zmienia się cały czas, dlatego warto wiedzieć co nowego się na nim pojawia:)

W związku z tym, że dowiedziałam się o Dniach Otwartych Polskiego Coworkingu to stwierdziłam, że warto o tym napisać. Te dni mają miejsce już od 16 do 20 maja na terenie całej Polski. Wtedy możesz spróbować czy ta idea w ogóle Ci odpowiada. Dlatego zachęcam do skorzystania z Dni Otwartych Polskiego Coworkingu pod nazwą „Let’s cowork” i zarezerwowania biurka na stronie letscowork.pl.

Jestem ciekawa waszych doświadczeń. Jeśli będziecie miały ochotę się podzielić – chętnie przeczytam, a może i udostępnię informacje na blogu – więc testujcie i piszcie!

 


Artykuł powstał na podstawie informacji prasowej dla akcji Let’s cowork.

Poprzednie

RMP – Reiss Motivation Profile – co Cię motywuje?

Dane osobowe – wrażliwe czy zwykłe? – Anna Żmijewska

Dalej