Kolor w biznesowym dress code – Aleksandra Frątczak

| |

Dawno już nic nie było o look’u w biznesie, o modzie. No to dziś nastał ten czas – mamy artykuł Oli Frątczak o kolorach w biznesowym dress code. Wiemy, że są takie stanowiska, które wymagają szarości, bieli, niebieskiego i granatu. Ale czy faktycznie kolor w modzie biznesowej jest wykluczony? Przeczytajcie same!

aleksandra fratczak

 

Kolor w biznesowym dress code

Aleksandra Frątczak

Niejednokrotnie zdarzyło mi się powiedzieć lub napisać zdanie: biznesowy dress code nie lubi koloru. Najbardziej nie lubi go kod smart stosowany w najpoważniejszych branżach: bankowość, finanse, prawo, inwestycje, polityka. Czym bardziej formalny ubiór, tym mniej kolorowo powinnaś wyglądać.

Co stosować?

Kolorami najbardziej uniwersalnymi w biznesie są odcienie bieli – najczęściej stosowane w koszulach, bluzkach i topach, odcienie szarości – od jasnej do ciemnej oraz odcienie niebieskiego – od pastelowego błękitu koszuli do granatowego garnituru. Czerń najlepiej stosować w dodatkach – torebka, buty, pasek. Czerń w ubraniach zachowaj na wieczór, to bardzo elegancki kolor.

Nuda!

Twój wygląd to wizytówka firmy. Większość pracodawców chciałaby, aby pracownicy wyglądali elegancko, reprezentacyjnie na firmy, a ich wygląd wzbudzał zaufanie i szacunek. Ile stanowisk pracy wymaga jednak tak stonowanego kolorystycznie ubioru? Okazuje się, że niewiele…

Biel, niebieski i szary wieją trochę nudą. Dzisiaj więc propozycja, jak ożywić ten zestaw. Ożywić czerwienią, bo to kolor niosący ze sobą mocny ładunek emocjonalny.

Biel kojarzy się z czystością, jasny błękit wzbudza zaufanie, granat symbolizuje powagę, doświadczenie i prestiż. Szary – jako kolor neutralny nie rozprasza rozmówcy, nie odciąga jego uwagi od tego, co mówisz.

6d7b96a700bfe6c394df410a4ef61c3d

Czerwony natomiast to karabin maszynowy wśród kolorów – miłość, pożądanie, seks, namiętność, energia, wibracja, zdecydowanie, agresja, pasja, siła, ostrzeżenie, gorąco. Kilka tych słów może przydać się podczas negocjacji czy wystąpienia publicznego: energia, siła, wibracja, zdecydowanie. Są tam też słowa, które nie powinny kojarzyć się z Twoim wyglądem w pracy: pożądanie, seks, namiętność. Dlatego czerwony w pracy może albo pomóc, albo zaszkodzić.

Czego nie robić?

Najgorszą opcją będzie ubranie czerwonej obcisłej sukienki w towarzystwie butów na obcasach. Nawet jeżeli jej długość będzie przyzwoita, dekolt odpowiedni, a ramiona zakryte. Opięte ubranie w tak wibrującym kolorze sprawi, że panowie nie będą mogli się skupić na tym, co mówisz. Twój strój będzie do nich krzyczał zbyt głośno.

50 Amazing Women's Business Fashion Trends (1)

Odważnym wyborem jest również czerwony garnitur. Dobrze będzie wyglądał na dużych spotkaniach. Masz wystąpienie publiczne dla dużej grupy i chcesz dodać sobie animuszu? Zestaw czerwony garnitur z granatowym topem, bardzo minimalistyczną biżuterią, ciemnymi, matowymi butami i torebką. Jeżeli nie występujesz na scenie, ale jesteś uczestnikiem dużej konferencji, szkolenia, networkingu i chcesz przykuwać wzrok i zostać zapamiętaną? Polecam ten sam zestaw.

7981ba81cb9c97669d40fb0d9be599b6

Może on nie sprawdzić się na mniejszych spotkaniach – nadmiarem agresywnego koloru możesz przytłoczyć rozmówcę.

Dlaczego garnitur jest lepszy od sukienki? Pochodzi z męskiej szafy, kojarzy się bardziej twardo niż kobieca, seksowna sukienka.

Jak oswoić czerwień w biurze?

W mniejszych elementach. Jeżeli znajdziesz dobrze skrojony czerwony garnitur – kup i noś osobno. Możesz też zdecydować się na spódnicę. Będziesz miała trzy elementy: marynarka, spodnie, spódnica. Zestaw poszczególne elementy z mniej wymagającymi barwami. Znajdź tło dla czerwieni.

50 Amazing Women's Business Fashion Trends (32)

Uważaj na zestawienia z bielą: czerwony dół i biała góra mogą zrobić z Ciebie flagę narodową. Moje propozycje połączeń to czerwony + granat, czerwony + pastelowy błękit, czerwony + beż, czerwony + wszystkie odcienie szarości. Połączenie z czernią zostaw na wieczór. Pamiętaj, aby Twój odcień czerwieni był jedynym elementem przykuwającym uwagę. Odpada więc czerwony + dużo biżuterii, czerwony + błyszczący materiał, czerwony + inny mocny kolor, czerwony + wyraźne, duże wzory.

9f91d0198927be71ecc9b32f61c0b77f

W zestawieniu: granatowe spodnie, granatowy top, czerwona marynarka, ciemne, matowe buty i torebka będziesz wygląda zarówno poważnie jak i energetycznie. Połącz beżową bluzkę z czerwonymi spodniami, cielistymi butami i ciemną, matową torebką, a Twój wizerunek będzie lekki, świeży, ale też mocny i zaznaczający Twoją obecność. Możesz ubrać się w granatową garsonkę i dobrać do niej czerwony top. Mały, ale znaczący element ożywi formalny strój.

Opcji łączenia wyżej wspomnianych barw jest wiele, chętnie poznam Twoje 🙂

Źrodło zdjęć:Pinterest

Poprzednie

Majówkowe atrakcje

Kobiety Przedsiębiorcze – Katarzyna Wierzbowska – Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Dalej

2 komentarze do “Kolor w biznesowym dress code – Aleksandra Frątczak”

Możliwość komentowania została wyłączona.