Przekonania – Kinga Bogdańska

| |

Sama mam mnóstwo przekonań, a to nie nadaję się do tego, a to – to nie dla mnie… a to tamto, a to siamto… i często niestety nie robię pewnych rzeczy, bo… Takie przekonania mogą służyć jako fantastyczne wymówki i wytłumaczenie braku działania.  Czy da się to zmienić?

Na to odpowie Wam poniższy artykuł🙂

Kinga Bogdańska

To, w co wierzysz determinuje Twoje zachowanie, czyli rzecz o przekonaniach.

Kinga Bogdańska 

„Jesteśmy tym, co o sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy, wynika z naszych myśli. Naszymi myślami tworzymy świat.”

Budda

Motto jakże oczywiste, ale czy przez wszystkich w stosowane w życiu? Czy nasze myśli przybliżają nas do stanów radości, poczucia bezpieczeństwa, szacunku innych, miłości, przyjaźni, spokoju ducha? Czy są siłą napędową do twórczego i szczęśliwego życia? Czy pomagają nam osiągać sukces? Czy pozwalają kontrolować naszą egzystencję?

Zarówno Ty i ja,wiemy doskonale, że w praktyce jest z tym bardzo różnie. Gdyby wszyscy potrafili kontrolować myśli, to świat byłby rajem na ziemi. Ale o tym możemy tylko pomarzyć. Rzeczywistość jest zupełnie inna.

Na jakość naszego życia mają wpływ:

Jasno określony cel życiowy, czyli powołanie

Uświadomione potrzeby

System wartości

Myśli

Właśnie myśli są tym najważniejszym czynnikiem, który decyduje kim jesteśmy naprawdę i jak przeżyjemy dalszą część życia. To one są źródłem przekonań.

Czym są przekonania?
Najprościej ujmując, są to poglądy na życie w oparciu o interpretację faktów, zdarzeń, doświadczeń oraz o system wartości, rodzaj potrzeb, samoocenę, opinię innych osób a także wyobraźnię.

Każde przekonanie ma wpływ na Twoje zachowanie. Jeśli twierdzisz, że nauka jest trudna, zawsze taka będzie dla Ciebie. Nie będziesz miał do niej motywacji, a jak już się za nią zabierzesz, nic Ci nie będzie wychodzić. Jeśli masz przekonanie, że brak Ci pewności siebie, przy kontaktach z innymi osobami będziesz nieśmiały i trudno Ci będzie nawiązać rozmowę. Wszystkie przekonania są zarówno prawdziwe jak i nieprawdziwe. Te, w które wierzysz, są dla Ciebie zawsze prawdą i zachowujesz się tak, jakby były. Jeśli wierzysz, że jesteś towarzyską osobą – zachowujesz się jak towarzyska osoba. Sama zmiana tego przekonania zupełnie zmieniłaby Twoje zachowanie. Jak powiedział Anthony Robbins „Wszelkie zmiany osobowości zaczynają się od zmiany przekonań.” Pamiętaj – to, w co wierzysz, determinuje Twoje zachowanie. Dobra wiadomość jest taka, że możesz wybierać w co chcesz wierzyć i zmienić w ten sposób wiele swoich zachowań a tym samym jakość swojego życia.

Tylko jak je zmienić?

To jednocześnie łatwe i trudne. Łatwe, bo wymaga TYLKO wyłapania za każdym razem w naszym dialogu wewnętrznym starego przekonania – i powiedzenia sobie: O jesteś stare przekonanie. Do widzenia. Od dziś myślę o sobie: „Jestem wystarczająco dobra”. A jeśli jestem wystarczająco dobra, to co jest dla mnie możliwe?

Trudne, bo szczególnie na początku trzeba się mocno skupić – dialog wewnętrzny leci nam z automatu. Może pojawić się głos: No ale przecież nie będę sobie powtarzać, że jestem dobra, skoro znam siebie i wiem, ze jestem beznadziejna! To jeszcze oprócz tego, że jestem beznadziejna mam się okłamywać?

Jeśli tak jest, to na początku możesz przyjąć formułę: Do tej pory myślałam o sobie, że jestem beznadziejna. Wiem, że ta myśl mi nie służy. Od dziś otwieram się na myśli, które są dla mnie wspierające. Otwieram się na myśl, że jestem wystarczająco dobra.

I tak dalej, powoli, systematycznie, zmień swoje sądy o sobie na takie, które pozwolą Ci rozwinąć skrzydła.

A konkretnie jak zmienić przekonania?

Starym zwyczajem, podam Ci kilka sposobów na pracę z przekonaniami. Poeksperymentuj, spróbuj i zobacz jak działają.

 1. Wypisz wszystkie przekonania, które Cię ograniczają. Absolutnie wszystkie, które Ci przyjdą do głowy. NP.: „mam mało pewności siebie”, „żeby być szczęśliwym trzeba mieć dużo pieniędzy”, „mam dużo problemów”, „często choruję”, „nauka jest trudna”, „trudno jest odnieść sukces”, „życie jest ciężkie”, „jestem mało atrakcyjny”. Bądź tutaj ze sobą absolutnie szczery.

Spójrz na kartkę z wypisanymi przez Ciebie przekonaniami. Wybierz te, które najbardziej Ci przeszkadzają w życiu i zajmij się nimi w pierwszej kolejności. Każdego dnia wybierz sobie jedno przekonanie, które chcesz zmienić i wykonaj następujące ćwiczenie: napisz to przekonanie dużymi literami na osobnej kartce zastanów się, jak jego istnienie objawia się w Twoim życiu i które zachowania są wynikiem wiary w nie. Wypisz na kartce wszystkie konsekwencje wiary w to przekonanie.

Jak zmieniłoby się Twoje zachowanie, gdybyś posiadał przekonanie będące przeciwieństwem tego, którego chcesz się pozbyć? Napisz więc na kartce przekonanie odwrotne. Ważne jest, aby było sformułowane pozytywnie (czyli na przykład „nauka jest łatwa”, a nie „nauka nie jest trudna”).

Wypisz wszystkie korzyści płynące z wiary w to przekonanie. Po wykonaniu tego ćwiczenia żyj i zachowuj się przez cały dzień tak, jakby było one dla Ciebie prawdziwe. Jakby było Twoje. Pozwól, aby stało się częścią Ciebie.

Kolejnego dnia zajmij się kolejnymi punktami na Twojej liście. Co parę dni możesz sprawdzać, jak bardzo przekonania z poprzednich dni zakorzeniły się w Twoim życiu. Jeśli nie zrobiły tego, możesz powtórzyć ćwiczenie.

 1. Ćwiczenie z systemu NLP:
 • Pomyśl o przekonaniu, które chcesz zmienić.
 • Sformułuj nowe przekonanie, niech będzie miało pozytywną formę (stwierdzenie a nie zaprzeczenie czemuś), na przykład zamiast „Nie zachoruję kąpiąc się zimą w morzu.” użyj „Pozostaje w pełni zdrowia kąpiąc się zimą w morzu.”.
 • Zapytaj się siebie „Co robiłaby osoba o takim przekonaniu?”, wyobraź sobie różnego rodzaju działania. Wypisz je.
 • Wyznacz sobie konkretny moment w Twoim życiu, w którym chcesz by pojawiło się to przekonanie. Podaj datę i miejsce.
 • Wybierz jedno z działań z Twojej listy, które będzie dowodem nowego przekonania. Upewnij się, że to działanie jest adekwatne do wybranego miejsca i czasu.
 • Zobacz siebie w przyszłości w wybranym miejscu i czasie wykonującego to działanie. Obejrzyj scenę (jak na filmie) jak „ty z przyszłości” robisz to, co jest dowodem na Twoje pożądane przekonanie. Sprawdź jeszcze raz czy ta scena jest odpowiednia i pozytywna.
 • Przewiń scenę do początku. W wyobraźni wejdź w nią, spójrz na to co się dzieje z perspektywy aktora. Odegraj tę przyszłą scenę, tak jakby miała miejsce teraz. Zobacz i poczuj wszystkimi zmysłami, że to się dzieje. Usłysz siebie pewnie wypowiadającego nowe przekonanie. Dojdź do końca sceny.
 • Powtórz kroki od 4 do 7 trzy razy, za każdym razem wybierając inny docelowy czas i innego rodzaju działanie.
  (Ćwiczenie pochodzi z książki NLP Patterns for Success Mastery, Charles Faulkner & Robert McDonald
 1. Pięć Zasad Zdrowego Myślenia – Zasada pięciu palców stworzona została przez dr. Maxie C. Maultsby’ego twórcy RTZ- Racjonalnej Terapii Zachowań. Jednym z najważniejszych aspektów pracy z RTZ jest zasada:

„To nie fakty mnie denerwują, złoszczą, zasmucają, radują, lecz to ja sam/a denerwuję się, złoszczę, przerażam, czy raduję poprzez moje przekonania o tych faktach.” Z tego powodu, RTZ przykłada dużą wagę do poglądów (przekonań) jakie posiadamy i tego, czy są to przekonania dla nas zdrowe. A zdrowe przekonania to takie, które oparte są na faktach, pomagają nam chronić nasze zdrowie i życie, pomagają nam osiągnąć nasze cele, pomagają nam unikać konfliktów, oraz pomagają nam czuć się tak, jak byśmy chcieli się czuć. Aby to stwierdzić, należy odpowiedzieć sobie na 5 pytań:

 • Czy to przekonanie oparte jest na faktach? Jakie są fakty?
 • Czy to przekonanie pozwala mi osiągać bliższe lub dalsze cele?
 • Czy to przekonanie pozwala mi rozwiązywać konflikty lub unikać ich powstawania?
 • Czy to przekonanie umożliwia mi czuć się tak, jak chcę się czuć?
 • Czy to przekonanie pozwala mi chronić moje życie, zdrowie i poczucie wartości?

Jeżeli co najmniej 3 odpowiedzi są negatywne, dany pogląd, przekonanie jest irracjonalne. Jeśli co najmniej 3 z nich są pozytywne, pogląd jest zdrowy. Już sama znajomość tych pytań i stosowanie ich w codziennym życiu daje ogromne rezultaty.

Do każdego z niezdrowych przekonań zapisz nowe, zdrowsze przekonanie, które będzie przeciwstawne lub nie dające się równocześnie myśleć z niezdrowym przekonaniem.

Sprawdź każde z nowych przekonań upewniając się czy wszystkie one spełniają co najmniej trzy z Pięciu Zasad Zdrowego Myślenia.

 1. Poniżej podaję przykłady najbardziej korzystnych przekonań. Wybierz te, które najbardziej Ci się podobają i zastanów się, jak mogą wpłynąć na Twoje zachowanie. Wykorzystaj je do zmiany na lepsze!
 • To ja decyduję o tym jak wpływa na mnie to co inni mówią i myślą
 • Nie ma problemów, są tylko wyzwania
 • Nie ma porażek, są tylko informacje zwrotne
 • Zawsze uczę się na błędach
 • Z dnia na dzień staję się coraz lepszy
 • Mogę czuć się doskonale bez powodu
 • Mogę się nauczyć absolutnie wszystkiego
 • Spędzam czas tylko z tymi, z którymi czuję się najlepiej
 • Jestem atrakcyjny i pewny siebie
 • Od każdego człowieka można nauczyć się czegoś ciekawego
 • Wszystkie choroby są uleczalne
 • Potrafię odnieść sukces i zasługuję na to, by być bogatym
 • Nauka jest łatwa i przyjemna
 1. Jeśli chcesz mieć doskonałe przekonania na temat pieniędzy i świata finansów, polecam książki Roberta Kiyosakiego. Zaczniesz wierzyć, że i Ty możesz mieć pieniędzy pod dostatkiem. Jeśli chcesz ułatwić sobie życie, pozbyć się problemów i być bardziej szczęśliwym – poczytaj Richarda Bandlera, twórcę NLP. Jeśli chcesz patrzeć inaczej na pojęcie sukcesu i na proces drogi do niego, polecam książki Briana Tracy’ego.

Ważne jest też, aby nie podchodzić do swoich przekonań zbyt poważnie, tylko postarać się z nimi kreatywnie pobawić. Przekonania to przecież nie my, to tylko myśli bardzo często powtarzane w przeszłości. 

W wolnej chwili podziel się z nami najbardziej ograniczającymi Cię przekonaniami oraz tym jak do tej pory wpływały na Twoje życie- wszystkie konsekwencje wiary w te przekonania. Które Twoje  zachowania są wynikiem wiary w nie? Jak zmienia się Twoje zachowanie, odkąd posiadasz przekonania będące przeciwieństwem tych, których chcesz się pozbyć?

Trzymam za Ciebie kciuki!

Poprzednie

Fan page FB w 10 krokach

Gdzie warto zaglądać w sieci? – #2

Dalej

2 komentarze do “Przekonania – Kinga Bogdańska”

 1. Wszystko da się zmienić, a zmiana przekonań jest pierwszym krokiem do intelektualnej wolności. Co prawda czasem trzeba się namęczyć, ale zawsze warto spojrzeć na sprawę szerszym okiem.

  • Oczywiście aby osiągnąć sukces trzeba zawsze włożyć wysiłek i pracę. A przede wszystkim podjąć decyzję, że chce się zmiany i po prostu działać..małymi kroczkami ale jednak…..

Możliwość komentowania została wyłączona.