Portrety KP – Magdalena Korycka – FootMedica

| |

Magdę Korycką poznałam dzięki programowi Biznes w Kobiecych Rękach Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet.  Wtedy dopiero tworzyła swoją Klinikę Foot Medica. Dzisiaj Klinika już działa, a ja chciałabym Wam przedstawić jej twórczynię i właścicielkę. Poznajcie Magdę!

Beata: Witam Cię serdecznie Magdo. Niedawno otworzyłaś swoją firmę – czym zajmuje się FootMedica?  Skąd pomysł na taki biznes?

Magda: FootMedica to nowoczesna i specjalistyczna placówka medyczna, w której zajmujemy się kompleksową diagnostyką i leczeniem stóp, a także dolegliwościami spowodowanymi przez wady stóp takie jakie bóle w obrębie kolan, stawów, kręgosłupa. Współpracujemy z lekarzami, fizjoterapeutami oraz podologami.

FullSizeRender

Beata:  Co robiłaś przed? Skąd pomysł na taki biznes?

Magda: Zanim otworzyłam FootMedica, przez 15 lat pracowałam w działach usługowych dla największych międzynarodowych firm m.in. IBM.  Mam doświadczenie w zarządzaniu dużymi projektami, budowaniu i kierowaniu licznym zespołem, motywowaniu, przydzielaniu zadań.

Jeśli chodzi o wybór profilu własnej firmy, to był dość naturalny. Moi rodzice są lekarzami, a siostra doktorem rehabilitacji. Od lat zajmuje się diagnostyką i leczeniem stóp. Mogę powiedzieć, że wyrosłam w środowisku specjalistów przywracającym nam sprawność w poruszaniu. Uznałam, że te dwa obszary doświadczenia zawodowego i rodzinnego to pewny fundament dla biznesu.

Zanim zdecydowałam się na założenie firmy zrobiłam duże badania rynkowe: jeździłam na konferencje, targi międzynarodowe, analizowałam działalność takich Klinik w innych krajach. Otwierając Klinikę czerpałam z wiedzy najlepszych.

Beata:  Jak na tej drodze spełnił się program SPK – Biznes w kobiecych rękach? Co wniósł? Co przyspieszył?

Magda:  O programie Biznes w Kobiecych Rękach, organizowanym przez Fundację Przedsiębiorczości Kobiet, dowiedziałam się śledząc informacje na temat rozwoju kobiecych biznesów, spotkań networkingowych skierowanych do kobiet. Wówczas miałam już pomysł na biznes, chociaż wiele jego elementów wymagało jeszcze doprecyzowania.

Aplikując do programu postawiłam sobie 3 główne cele. Zależało mi na nawiązaniu relacji z przedsiębiorczymi kobietami, współpracy z mentorką, kobietą doświadczoną w prowadzeniu własnego biznesu oraz wykorzystaniu w praktyce wiedzy zdobywanej podczas warsztatów.

Program BWKR pozwolił mi zrealizować wszystkie z tych celów. Wiedzę, którą otrzymałam w trakcie warsztatów na bieżąco wykorzystuję w budowaniu swojego biznesu.

Beata:  Czy poleciłabyś ten program innym kobietom myślącym o własnym biznesie?

Magda:  Zdecydowanie tak. Program, poza warsztatami z dużą dawką wiedzy, oferuje wiele innych możliwości, takich jak: nawiązanie relacji z mentorką, networking, a także możliwość poznania potencjalnych wspólniczek, dostawców usług, bądź klientów.

Dla mnie ogromną wartością programu była możliwość poznania wielu wspaniałych kobiet, które chętnie wymieniają się swoimi doświadczeniami, kontaktami, doradzają, wspierają. Energia tych kobiet i wsparcie grupy w momencie podejmowania przez nas ważnych wyzwań były niezwykle wartościowe i motywujące.

Stworzyłyśmy grono, w którym można dyskutować o swoich pomysłach, licząc na konstruktywny, szybki feedback. Mimo, że od zakończenia programu minęło ponad pół roku, to wiele z tych znajomości jest podtrzymywanych i owocuje współpracą.

IMG_0602

Beata: Jakie największe wyzwania napotkałaś ?

Magda: Musiałam popracować nad swoja decyzyjnością. Możliwość, a nawet konieczność decydowania o wszystkim, czyli to o czym marzyłam przez lata pracy w korporacji, stało się moim największym wyzwaniem. Pracując w korporacji pracujesz zwykle zespołowo, masz wokół siebie grono ekspertów, zwykle nad sobą szefa, z którymi konsultujesz lub potwierdzasz decyzje. We własnej firmie musisz być ekspertem od wszystkiego: rekrutacji, zarzadzania, finansów, sprzedaży itd. I musisz bardzo sprawnie zarządzać priorytetami.

Beata: Jak pozyskałaś środki na otwarcie salonu? To musiało być kosztowne?

Magda: Tak, rzeczywiście urządzenie Kliniki wymagało sporych nakładów finansowych: zarówno jeśli chodzi o wykończenie lokalu, jak i wyposażenie w specjalistyczny sprzęt. Przeznaczyłam na to swoje oszczędności, które miałam po wielu latach pracy w korporacji.

Beata:  Odważnie! Gratuluję odwagi! Jakie wskazówki mogłabyś już teraz przekazać innym przedsiębiorczym kobietom, które rozpoczynają tworzyć własną firmę?

Magda: Mniej planować, więcej działać. Ja starałam się zaplanować wszystko do najmniejszego szczegółu, a i tak byłam później zaskakiwana pewnymi rzeczami. Teraz już widzę, że wszystkiego nie przewidzisz, a szczególnie, gdy wchodzisz w nowe branże, obszary. Czasem łatwiej jest reagować na bieżąco, niż zmieniać coś, na zaplanowanie czego poświeciło się długie godziny.

Druga rzecz, to przyzwolenie na popełnianie błędów. Ja wiedząc, że dopiero rozpoczynamy działalność dałam takie prawo sobie i swoim pracownikom. Pod jednym jednak warunkiem: możemy popełniać błędy, ale musimy z nich wyciągać wnioski, aby ich w przyszłości nie powtórzyć. To dało całemu zespołowi pewnego rodzaju swobodę w działaniu, łatwiej było podejmować pewne decyzje.

Beata  Jakie wyzwania teraz stoją przed Tobą?

Magda:  Zawsze lubiłam wyzwania, miałam odwagę je realizować. Jestem osobą aktywną, więc stopy są mi bliskim tematem. Lubię góry, chodziłam na trekkingi w Himalajach i Andach, niedawno z przyjaciółkami zdobyłyśmy Kilimandżaro.

Beata: Super! Gratuluję!

Magda:  Dziękuję. A nad moim biurkiem wisi napis:  Nie narzekaj, że masz pod górę, gdy zmierzasz na szczyt. 🙂

I mam nadzieję, że to jest moja droga na szczyt, że za kilka lat FootMedica będzie kojarzona jako najlepsza i najnowocześniejsza Klinika podologiczna, nie tylko w Warszawie. Wszystkie moje obecne działania mają na celu realizację tego właśnie wyzwania.

Przede mną poza wyzwaniami, związanymi z rozwojem firmy, stoi jeszcze jedno: edukowanie i uświadamianie klientów w branży, którą wybrałam. Podologia jest dziedziną od lat obecną w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych, funkcjonuje tam jako odrębna specjalizacja medycyny tj, podiatria.  W Polsce natomiast jest ona stosunkowo nowa i mało rozwinięta, dlatego pragniemy tę wiedzę propagować.

Beata:  Jak długo trwało uruchomienie Kliniki? Co pamiętasz z poczatków funkcjonowania?

Magda: Do uruchomienia Kliniki przygotowywałam się kilka miesięcy: począwszy od remontu lokalu, poprzez rekrutację, zamówienia specjalistycznego sprzętu,  ostateczne urządzenie lokalu, aż po stworzenie świetnego zespołu specjalistów i pozyskanie pierwszych kientów.

Na pewno jednak będę wspominać pierwszych pacjentów Kliniki, którzy są nadal naszymi klientami. Jest to para obcokrajowców, którzy po tej pierwsze wizycie przekazali nam sporą dawkę pozytywnych emocji. Chwalili poziom usług, zaangażowanie zespołu, wystrój, atmosferę, dali nam również kilka wskazówek, co do rzeczy, które moglibyśmy usprawnić. Był to bardzo pozytywne i motywujące spotkanie.

IMG_0600

Beata:   Co oferujesz w swojej Klinice?

Magda: Moja Klinika jest Kliniką podologiczną. Jak wspomniałam podologia jest dziedziną raczkująca w Polsce. Niewiele osób uświadamia sobie, że stopy stanowią fundament naszego ciała. Będąc naszym fundamentem są eksploatowane cały dzień, poddawane wielu bodźcom i nawet drobne deformacje wpływają na nieprawidłową postawę ciała oraz mogą powodować dotkliwe dolegliwości.

W Klinice kompleksowo dbamy o stopy, dobieramy odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i rehabilitacyjne. Łączymy tradycyjne metody badania z nowoczesną techniką komputerową. Dzięki temu jesteśmy w stanie ocenić nawet niewielkie zmiany w obrębie stóp i wybrać technikę korekcji lub terapii najkorzystniejszą dla naszych pacjentów.

Ponadto wykonujemy indywidualne wkładki ortopedyczne, na bazie innowacyjnych materiałów, dających możliwość dopasowania w 100% do każdej ze stóp, do rodzaju buta, do wykonywanej aktywności. Tak, jak okulista dobiera odpowiednie szkła w okularach do każdego oka, tak my dobieramy wkładki do każdej stopy. Wykonywane przez nas wkładki wspomagają i stymulują określone funkcje stopy, odciążają jednocześnie stopy, stawy kolanowe i biodrowe oraz kręgosłup. Stosowanie naszych wkładek przywraca prawidłowy rozkład nacisków na stopy, wspomaga narząd ruchu, poprawia ergonomię ruchu, pomaga uniknąć kontuzji, ale także przyspiesza regenerację tkanek po operacjach kończyn dolnych.

Ważną częścią naszej działalności jest leczenie i specjalistyczna pielęgnacja stóp w przypadku zmian skórnych stóp (jak odciski, modzele) lub chorobowych paznokci (wrastające, pourazowe) zmian chorobowych w przypadku stopy cukrzycowej.

Beata: Masz już skompletowany zespół?

Magda: Mam zespół świetnych specjalistów: fizjoterapeutów, podologów, którzy są entuzjastami tego co robią. Współpracujemy też na stałe z lekarzami różnych specjalizacji np. rehabilitacji, ortopedami, dermatologami, diabetologami.

Beata: Co daje Ci największą satysfakcję z pracy we własnej Klinice?

Magda: Dla mnie prowadzenie własnej firmy, to możliwość wykorzystania moich umiejętności do realizowania założonych celów, którymi są podniesienie świadomości społeczeństwa dotycząca konieczności dbania o stopy, pomoc tym ludziom, poprzez świadczone przez nas zabiegi, samorealizacja poprzez zarządzanie własnym projektem.

Największą satysfakcję daje kontakt z klientami, którzy wychodzą zadowoleni ze świadczonych przez nas usług, którzy chwalą nas za rezultaty.

Dużą satysfakcję daje mi również praca z moim zespołem, poczucie, że tworzymy nową jakość na rynku, że prowadzimy innowacyjne działania.

Beata: Jakie masz plany na najbliższe miesiące?

Magda: Najbliższe miesiące zapowiadają się bardzo intensywne. Planujemy towarzyszyć w różnych imprezach sportowych. Planujemy działania związane z propagowaniem wiedzy dotyczącej konieczności dbania o stopy wśród rodziców dzieci przedszkolnych i szkolnych.

Jesteśmy w trakcie rozmów dotyczących współpracy z innymi placówkami medycznymi.

Ponadto jesień to okres targów rehabilitacyjnych, kongresów naukowych, w których uczestniczymy. Z jednej strony dzielimy się naszą wiedzą, z drugiej – szkolimy się, aby być na bieżąco z tym, co dzieje się na rynku w zakresie ortopedii, fizjoterapii i podologii.

Beata: Bardzo Ci dziękuję za rozmowę!

Magda: Ja również dziękuję i zapraszam do dbania o swoje stopy i kręgosłupa z Kliniką FootMedica.

Poprzednie

Dlaczego warto przeczytać „Grę o biznes”?

Powrót karmy – Anna Kossak

Dalej

1 komentarz do “Portrety KP – Magdalena Korycka – FootMedica”

Możliwość komentowania została wyłączona.