Akademia Rekomendacji – 9 lutego 2015

| |

Witam Was, 

Jestem już stałym gościem na comiesięcznej Akademii Rekomendacji Grzegorza Turniaka. Podoba mi się atmosfera jaka tam panuje, ciekawi goście oraz możliwość poznania nowych osób.

Gośćmi byli Iwona D. Bartczak, którą poznałam przed rozpoczęciem się spotkania oraz Robert Krool.

Iwona D. Bartczak jest kobietą renesansu, ale najbliższe jej serca jest dziennikarstwo i lubi myśleć o sobie w tej kategorii. Prowadzi bloga lepszy-biznes.pl, w którym porusza tematy związane z trendami w małych i średnich przedsiębiorstwach. Te nowe trendy prowokują zmiany w rozumieniu wielu pojęć takich jak na przykład własności, bo czymże ona jest? Posiadaniem? Zamożnością? Statusem? Iwona Bartczak chwali bardzo inicjatywy takie jak Bla bla car, które umożliwiają transport z Łodzi do Warszawy wielu osobom np. artystom, którzy wcześniej tak często się nie przemieszczali.  Tworzą się w ten sposób nowe modele biznesowe, które włączają do rynku nowe grupy konsumentów. To właśnie w małych i średnich przedsiębiorstwach zmienia się najwięcej i najszybciej, bo są elastyczne i otwarte na zmiany społeczne. Nie to co korporacje, które wolno wprowadzają zmiany.Inną formą zmian są inicjatywy takie jak crowd sourcing czy crowd founding. Obie mogą służyć do sprawdzenia pomysłu biznesowego przez rynek. Powstają również kooperatywy spożywcze jak np. ranozebrano.pl, która dostarcza świeże produkty spożywcze prosto na Twój stół! Ciekawostką jest też, że w Polsce jest 12 tys. serowarni zagrodowych. Nie miałam świadomości, że aż tyle! W small talku ważne jest, zdaniem prelegentki, zainteresowanie ludźmi, bo z relacjami ciekawsze jest życie po prostu! 

AR luty 2015

Następnie na scenie pojawił się Robert Krool, członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców w Polsce, biegły sądowy, doradca biznesowy, trener, pisarz i podróżnik. Najbliższy jego sercu jest jednak consulting, który czyni go szczęśliwym. Wiele wątków z tego zajęcia znajduje się w jego książkach, a napisał ich osiem. Ostatnia z nich „Na okruchach uważności”, napisana wraz z Jarosławem Sikorą, zwraca uwagę na istotę życia zbudowaną na uważności. Codzienność, od której bardzo często uciekamy jest naszą zwyczajną drogą i tym co mamy najlepszego. Robert Krool jest bardzo barwną postacią, jest również współzałożycielem Fundacji Life Skills, która powstała ze spotkania świata medycyny ze światem rozwoju osobistego na gruncie edukacji. To co powtarzają często różni prelegenci i słyszę to już któryś raz z kolei to korzyść z zapisywania pomysłów, pięciu dziennie. Jeśli mamy możliwość testowania choćby jednego – zróbmy to! Na 40 zapisanych pomysłów jeden może okazać się odkrywczy i nowatorski.


Chyba wreszcie zacznę to robić, bo notes mam już od dawna, ale w biegu codzienności właśnie – zapominam. 


Bardzo podobało mi się to co powiedział Robert Krool na temat mężczyzn:  „Większość mężczyzn potrafi mówić, ale nie rozmawiać.” Jest to tym bardziej cenne, że powiedział to sam mężczyzna. Zgodzę się z tym, choć jak zawsze są wyjątki podkreślające regułę:) A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? 

DSC_5291

Tym razem miałam okazję siedzieć i wymieniać spostrzeżenia z Panią Iwoną Majewską-Opiełką, która zaprosiła przybyłych na swoje jesienne „Dni siły”.

AR luty 2015

Po krótkiej przerwie networkingowej Ewa Foley zaprosiła na Festiwal „Szczęście na głowie”, który odbędzie się 8 marca, a który jest poświęcony jej tragicznie zmarłemu synowi.

DSC_5311


Na koniec wystąpił Grzegorz Turniak, który omawiał umiejętność prowadzenia pogawędek. Sam jest ich mistrzem i jak twierdzi można się tego nauczyć. Dlaczego to takie ważne? Bo sukces w życiu odnoszą głównie Ci, którzy potrafią się komunikować. Komunikacja jest niezbędna w sprzedaży, od której przecież zależy zysk. Dziś obok marketingu i sprzedaży podkreśla się wagę networkingu, gdyż klienci kupują od ludzi, których lubią. Jest kilka sekretów, które ułatwią nam oswajanie „small talku”, które zdradził nam Grzegorz Turniak, a mianowicie:

AR luty 2015


1.Wybierając się na spotkanie networkingowe przejrzyj wiadomości, bądz na bieżaco, żeby móc „zagadnąć” temat. Zapisuj sobie ciekawe historie ze swojego życia, żeby w razie potrzeby sięgnąć po którąś z nich.

2.Traktuj ludzi z szacunkiem, bądź kulturalny.

3.Unikaj tematów kontrowersyjnych (m. in. polityka, religia, orientacja seksualna). 

4.Idż na spotkanie z wolną głową, ma to być czas wolny od trosk, czas na poznawanie innych. Czas dla Ciebie.

5.Bądż naturalny i włącz ciekawość. 

6.Słuchaj bez oceniania (nie poprawiaj, nie pocieszaj), tak żeby ludzie czuli się przy Tobie swobodnie.

7.Płynnie zmieniaj tematy, przygotuj sobie w głowie zestawy pytań.

8.Dbaj o równowagę między rozmówcami. Kieruj światło na inne osoby – to sztuka promowania innych ludzi!

9.Dziel się swoimi sukcesami, ale i porażkami (do tego drugiego trzeba mieć duże poczucie własnej wartości).

10.Swobodnie zmieniaj kręgi rozmówców co 3-5min.

I jak Wam się to podoba? 

Uważam, że warto przeczytać kilkakrotnie i iść na kolejne spotkanie z wiekszą świadomością sztuki „small talku”.

Kolejna Akademia Rekomendacji odbędzie się 9 marca. Zaplanujcie swoje kalendarze!

Wkrótce poznacie gości specjalnych!

A na przerwie był czas na pamiątkowe zdjęcia:

AR luty 2015

 Iwona Majewska-Opiełka i Ewa Foley

AR luty 2015

                          Iwona Majewska-Opiełka, ja, Robert Krool i  Ewa Foley


Powiązane posty:

Akademia Rekomendacji – 12 stycznia 2015

Akademia Rekomendacji – 8 grudnia

Akademia Rekomendacji – 17 listopada

Poprzednie

Biznes w Kobiecych Rękach – Wioletta Broda

Fatalne zauroczenie – Anna Kossak

Dalej