ChatGPT – jak korzystać z zalet AI?

| |

O sztucznej inteligencji, która jest już z nami od dawna, stało się głośno w 2023 roku. Do Ciebie na pewno również dotarła ta informacja. Być może idea Cię fascynuje, a może przeraża. Jedno jest pewne, sztuczna inteligencja jest, bardzo szybko się rozwija i już z nami zostanie. Kwestią jest tylko, jak z niej skorzystasz Ty czy ja.

Czym jest Sztuczna Inteligencja (SI)?

Sztuczna Inteligencja (AI) jest dziedziną informatyki, która zajmuje się tworzeniem komputerowych systemów zdolnych do wykonywania zadań, które normalnie wymagałyby ludzkiego myślenia i inteligencji. AI ma na celu symulowanie różnych aspektów ludzkiej inteligencji, takich jak rozumienie języka naturalnego, uczenie się, przetwarzanie danych, planowanie, rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji.

AI możemy używać w wielu dziedzinach życia, od rozrywki i gier komputerowych, przez medycynę i opiekę zdrowotną, po przemysł i biznes. Poznaj kilka sposobów korzystania z AI:

  1. Automatyzacja zadań: AI można używać do automatyzacji powtarzalnych i czasochłonnych zadań, co pomaga zaoszczędzić czas i zasoby.
  2. Analiza danych: Dzięki AI możliwe jest analizowanie dużych zbiorów danych w celu wykrywania wzorców, trendów i ukrytych informacji, co ułatwia podejmowanie celniejszych decyzji.
  3. Rozpoznawanie obrazów i dźwięków: AI jest już stosowana do rozpoznawania obiektów na obrazach, rozumienia mowy i tłumaczenia języków.
  4. Personalizacja: dzięki AI możemy dziś dostosowywać treści i usług do indywidualnych preferencji użytkowników, np. rekomendacje filmów na platformach filmowych czy produktów.
  5. Autonomiczne pojazdy: AI umożliwia tworzenie autonomicznych pojazdów, które mogą poruszać się bez udziału kierowcy.
  6. Medycyna i diagnostyka: AI może wspomagać diagnozowanie chorób. Może też analizować obrazowanie medyczne i wspierać badania naukowe w dziedzinie medycyny.
  7. Prognozowanie i planowanie: Systemy AI mogą być używane do prognozowania trendów rynkowych, zasobów, czy zachowań klientów, co pomaga w lepszym planowaniu działalności biznesowej.
  8. Tworzenie sztuki i muzyki: AI może tworzyć autonomicznie sztukę, muzykę i teksty, posiadając zdolność do naśladowania stylów znanych artystów co jest już szeroko wykorzystywane w marketingu.

Należy jednak pamiętać, że AI ma również swoje ograniczenia, a jej skuteczność zależy od jakości danych, na których została wytrenowana oraz algorytmów, które ją napędzają. Mimo to, rozwój AI otwiera przed nami wiele perspektyw i możliwości, które w przyszłości mogą znacznie wpłynąć na rozwój technologiczny i społeczny.

Image by rawpixel.com on Freepik

Czym jest ChatGPT?

ChatGPT to zaawansowany model językowy oparty na architekturze GPT-3.5 , w wersji bezpłatnej oraz na architekturze GPT-4 – w wersji płatnej. Twórcą jest firma OpenAI. Jest to rodzaj Sztucznej Inteligencji, który potrafi generować teksty na podstawie wcześniej nauczonej wiedzy. ChatGPT jest wyjątkowy, ponieważ wykorzystuje metody uczenia maszynowego, zwłaszcza uczenia bez nadzoru, by zrozumieć i odpowiedzieć na różne zapytania i wejścia tekstowe.

Jego głównym celem jest zapewnienie interaktywnej i inteligentnej komunikacji z użytkownikami poprzez generowanie odpowiedzi na pytania, rozwiązywanie problemów, przekazywanie informacji i dostarczanie ciekawych treści. ChatGPT może służyć jako wirtualny asystent, który pomaga użytkownikom w różnych dziedzinach.

Jak działa ChatGPT?

Sposób działania ChatGPT polega na analizowaniu i wykorzystywaniu wzorców występujących w ogromnej ilości tekstów, na których został wytrenowany. Wiedza ta jest następnie wykorzystywana do generowania odpowiedzi na zapytania użytkowników. Im więcej danych i różnorodności, tym lepiej ChatGPT potrafi rozumieć różne konteksty i dostarczać bardziej trafnych odpowiedzi.

Gdzie można stosować ChatGPT?

ChatGPT może być wykorzystany w wielu dziedzinach, takich jak obsługa klienta, generowanie treści, tłumaczenie, wspomaganie procesów decyzyjnych czy też jako narzędzie do nauki i rozrywki. Dzięki swojej elastyczność i możliwość dostosowania do różnych scenariuszy stał się wartościowym narzędziem dla wielu przedsiębiorstw i użytkowników indywidualnych.

Image by rawpixel.com on Freepik

Jakie ograniczenia ma ChatGPT?

ChatGPT nie posiada rzeczywistego zrozumienia i świadomości jak człowiek. Odpowiedzi generowane przez tą SI są oparte na wzorcach w danych treningowych i mogą być czasem niedokładne lub nieodpowiednie. Mimo to, ciągły rozwój i doskonalenie technologii AI, w tym ChatGPT, sprawia, że staje się on coraz bardziej użytecznym narzędziem wspomagającym interakcję człowieka z maszynami.

Na dzień dzisiejszy, darmowa wersja ChatGPT, działa na podstawie zasobów internetowych do roku 2021. Bez specjalnej wtyczki nie może korzystać z aktualnych zasobów internetu.

Co jest ważne we współpracy z ChatGPT?

ChatGPT jako zaawansowany model językowy oparty na architekturze GPT-3.5 odpowiada na różne zapytania użytkowników. Jakość, w jakiej to zrobi, zależy głównie od zapytania, jakie mu postawisz. Ważne tutaj jest konkretne zapytanie, wskazanie problemu i sposobu, w jaki czat ma potraktować temat. Wskazanie roli, w jakiej ma napisać tekst, określenia tonu czy temperatury. Bo to właśnie stworzenie dobrego promptu, czyli zapytania, stanowi o sukcesie przy korzystaniu z zasobów ChatGPT. Powodzenia!

Poprzednie

Drzewo genealogiczne w Canva? Tak, to możliwe.

Wspomaganie produkcji – jak przebiega i na czym polega?

Dalej

Dodaj komentarz