Co trzeba wiedzieć o spłacaniu karty kredytowej?

| |

Czy zadłużenie na karcie kredytowej można spłacać przelewem? Czy numer konta do spłaty pokrywa się z numerem konta osobistego? Jak spłacać kartę, aby… nie zapłacić odsetek od zadłużenia? W artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania w sprawie spłaty karty kredytowej.

Karta kredytowa to użyteczny instrument finansowy, który świetnie sprawdza się do realizacji codziennych płatności, finansowania nieprzewidzianych i starannie zaplanowanych wydatków. Przy pomocy karty kredytowej możesz wygodnie płacić w stacjonarnych i internetowych sklepach, punktach usługowych, możesz także wypłacać pieniądze z bankomatu i wykonywać przelewy (obie funkcje nie są dostępne we wszystkich bankach i wiążą się z reguły z dodatkowymi opłatami).

Karta kredytowa, czyli wygodny kredyt na karcie

Pamiętaj, że karta kredytowa jest rodzajem kredytu. Korzystając z plastiku, wydajesz więc nie własne, ale należące do banku pieniądze, a każdą pożyczoną złotówkę będziesz musiał zwrócić. Oto najczęściej zadawane pytania w sprawie spłaty karty kredytowej.

Czy zadłużenie na karcie kredytowej można spłacać przelewem?

Tak. Najprostszym sposobem na spłatę zadłużenia na karcie jest wykonanie przelewu, np. w systemie bankowości internetowej czy aplikacji mobilnej. Większość banków nie pobiera dodatkowych opłat za takie przelewy.

Czy numer konta do spłaty pokrywa się z numerem konta osobistego?

Nie. Karta kredytowa jest odrębnym od konta osobistego produktem finansowym, a do jego obsługi stworzono rachunek. Jeśli chcesz spłacić zadłużenie, musisz wykonać przelew właśnie na niego.

Czy kartę kredytową trzeba spłacać regularnie?

W zależności od konstrukcji karty kredytowej możesz spłacać zadłużenie w dwojaki sposób.

  • W przypadku kart o tradycyjnej konstrukcji możesz spłacać zadłużenie przelewami na dowolne kwoty, realizowanymi regularnie lub jedynie od czasu do czasu. Jeśli nie jesteś w stanie zwrócić jednorazowo całego zadłużenia, pamiętaj o opłaceniu na rachunek minimalnej kwot spłaty. Minimalna spłata karty kredytowej to najmniejsza, ustalona przez bank i wskazana w umowie o kartę kwota (zazwyczaj stanowi ona od 3 do 5% kwoty zadłużenia), jaką musisz przelać na rachunek karty. Wpłata kwoty minimalnej jest dla banku sygnałem, że masz kontrolę nad własnymi finansami i wywiązujesz się ze swoich zobowiązań płatniczych.
  • W przypadku kart kredytowych ze stałą ratą, co miesiąc będziesz przelewał na rachunek tą samą kwotę. Bez względu na to, ile środków wykorzystasz w ramach limitu. Taka formuła pozwoli Ci zachować kontrolę nad swoimi finansami i jeszcze lepiej planować wydatki. Pamiętaj, że także w przypadku karty kredytowej ze stałą ratą możesz z powodzeniem spłacić zadłużenie szybciej, wysyłając przelewy na wyższe kwoty.


Dlaczego warto spłacać kartę w terminie?

Terminowa spłata karty kredytowej pomoże Ci budować pozytywną historię kredytową w BIK-u oraz zmniejszyć koszty obsługi kredytu. Jeśli zwrócisz całą figurująca na wyciągu kwotę w trakcie trwania tzw. okresu bezodsetkowego, nie zapłacisz odsetek od zadłużenia.

Jak spłacać kartę, aby… nie zapłacić odsetek od zadłużenia?

Każda karta kredytowa ma okres bezodsetkowy (tzw. grace period) złożony z dwóch etapów: okresu rozliczeniowego oraz czasu na spłatę zadłużenia.

  • Okres bezodsetkowy trwa 30 dni, a jego zwieńczeniem jest wygenerowanie i wysłanie kredytobiorcy wyciągu zawierającego szczegółowe dane na temat operacji zrealizowanych kartą w ciągu ostatniego miesią
  • Czas na spłatę zadłużenia obejmuje okres pomiędzy zamknięciem cyklu rozliczeniowego a terminem spłaty wykorzystanych w ramach limitu środkó W zależności od banku trwa od 17 do 26 dni.


Jeśli spłacisz całe zadłużenie figurujące na wyciągu (niekoniecznie całe zadłużenie na karcie) w trakcie trwania okresu bezodsetkowego, nie zapłacisz odsetek. Jeśli jednak spłacisz wyłącznie część tej kwoty, od pozostałej do spłaty części bank naliczy standardowej wysokości odsetki.

Źródło:
https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-splata-minimalna

Poprzednie

Wpływ odroczonej gratyfikacji na sposób inwestowania

Aż 75% Polaków nie lubi poniedziałków, a 67% chce 4-dniowego tygodnia pracy

Dalej

Dodaj komentarz