Wpływ odroczonej gratyfikacji na sposób inwestowania

| |

W inwestowania, tak jak w większości dziedzin życia można realizować różne plany, jednak nie zawsze są one możliwe do osiągnięcia. W przypadku porażki często trudno jest wskazać jedną, najbardziej prawdopodobną przyczynę, jednak może to być problem braku cierpliwości. Większość osób potrafi skupić się i działać w krótkim terminie, jednak po wykonaniu zadania oczekują one natychmiastowej nagrody – czegoś, co zrekompensuje poniesiony trud. Taki model postępowania nie jest najlepszą drogą do sukcesu, ponieważ powoduje to skupienie się na teraźniejszości i lekceważenie tego, co można osiągnąć w przyszłości.

Czym jest odroczona gratyfikacja? 

Jest to zdolność do powstrzymywania się od pewnych działań dzisiaj, aby jutro można było odnieść większe korzyści. To bardzo dobrze oddaje charakterystykę samego inwestowania a właściwie tego, jak powinno wyglądać. Skoro tak jest, to dlaczego 80% inwestorów traci i nie buduje kapitału? Odpowiedzią na to pytanie może być właśnie pojęcie odroczonej gratyfikacji. Inwestowanie pod wpływem emocji, bez planu, bez sensu nie przynosi niczego dobrego. To powoduje, że inwestorzy biorą udział w trzech scenariuszach, które często powtarzają się na rynkach finansowych: 

  • powstają bańki spekulacyjne, które kończą się katastrofą, 
  • wiele osób nie potrafi rezygnować z nieudanych inwestycji i nie “tną strat”, przez co ich sytuacja się pogarsza, 
  • zbyt szybkie realizowanie zysków, chociaż można osiągnąć więcej.  

W taki sposób można tracić wiele szans i być ciągle pod kreską. Perspektywa długoterminowa i obietnica większych zysków w przyszłości jest znacznie bardziej korzystna, jednak zbyt abstrakcyjna dla wielu osób.  

W jaki sposób można zwiększyć samokontrolę? 

Każda zmiana rzeczywistości zaczyna się od zmiany myślenia. W tym wypadku warto nabierać dobrych nawyków, które zwielokrotnią się w przyszłości i przyniosą znacznie lepsze rezultaty. W wielu wypadkach sprowadza się to do wzięcia pełnej odpowiedzialności za własne działania i podjęcie decyzji o bardziej świadomym inwestowaniu. Ważne jest również wzmacnianie siły woli, która jak wiadomo, nie jest nieskończona. Zbyt długie poddawanie próbom własnej woli jest skazane na porażkę, dlatego znacznie lepiej jest unikać pokus. W budowaniu samodyscypliny można używać zewnętrznych narzędzi, które będą obiektywnie badały postępy w nauce inwestowania. Jeśli chcesz zwiększyć swoje postępy w tej dziedzinie, to przejdź do strony profesjonalnego brokera, gdzie znajdziesz przydatną platformę tradingową – występują tu statystyki, raporty na temat postępów na rynku czy nigdzie nie publikowane analizy.  

Czy odroczona gratyfikacja odnosi się tylko do dziedziny inwestowania? 

Idea długoterminowych korzyści, z których można korzystać po pewnym czasie działa także w innych dziedzinach życia. Dotyczy to relacji międzyludzkich, zdrowia czy osiągania własnych celów. Sposobów osiągnięcia sukcesu jest wiele, jednak są dwa czynniki, które łączą wszystkie z nich – samodyscyplina i konsekwencja. 

Poprzednie

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Co trzeba wiedzieć o spłacaniu karty kredytowej?

Dalej

Dodaj komentarz