Zdjęcie wizerunkowe jako element strategii?

| |

Strategia – brzmi jak coś wielkiego i skomplikowanego, dotyczącego tylko zaawansowanych biznesów. Nic bardziej błędnego! Jest to po prostu przemyślany plan działania, dzięki któremu firma (również jednoosobowa lub niewielka spółka) może się dynamicznie rozwijać, a podejmowane decyzje będą spójne i ukierunkowane, dzięki czemu proces zarządzania przyniesie oczekiwane rezultaty w pewnym horyzoncie czasu.

Czemu służy strategia biznesowa?

  • jasno wyznacza ogólny cel działań, przyporządkowując metodologię do zadań;
  • nazywa misję firmy i wizję, reguluje też sposoby reakcji w sytuacji kryzysowej;
  • mówi jak kształtować ceny produktów czy usług oraz dobrze planować wydatki;
  • określa politykę zewnętrzną, a zwłaszcza kanały i sposób kontaktu z klientami.

Składową jest więc strategia marketingowa, czyli założenia marki rozumiane jako zestaw wytycznych dotyczących komunikacji, również od strony wizualnej. Punktem wyjścia będzie analiza otoczenia, konkurencji oraz grupy docelowej, do której chcemy trafić. Mówiąc wprost: strategia komunikacji definiuje konkretnie, jak mamy porozumiewać się z potencjalnymi odbiorcami.

Treści wizualne jako składowa strategii

W związku ze wzrostem ilości informacji z jakimi stykamy się każdego dnia, treści wizualne i właściwy dobór contentu stają się czymś niezbędnym w skutecznej strategii. W dzisiejszym świecie zdominowanym przez media społecznościowe i budowanie pozycji również online, kluczowe znaczenie mają przyciągające grafiki. Adekwatne zdjęcia zachęcają do kontaktu z brandami albo ekspertami, którzy budują swoje marki osobiste.

Ogrom przetwarzanych przez nasz mózg danych ma charakter obrazowy, dlatego treści wizualne powinny stanowić kluczowy element stosowanej strategii marketingowej. W celu zwiększenia konwersji i efektu budowania pozycji profesjonalisty, powinno to dotyczyć trzech różnych obszarów:

– poziomu projektowania/zmiany stron internetowych,

– prezentowania zdjęć produktów, jak i wizerunku ludzi,

– prowadzenia interesującej oraz owocnej komunikacji.

Zdjęcia w internecie i social media

Niezależnie od tego, czy zakładamy firmę i dopiero tworzymy swoją stronę www, czy już działamy aktywnie na portalach społecznościowych – odbiorca musi nas najpierw poznać, żeby nam zaufać. Obecne procesy sprzedażowe nie opierają się bowiem na klasycznym trio sprzedawca-oferta-klient, ale na budowaniu relacji jeszcze na długo przed ewentualnym zakupem.

Obowiązkowo powinniśmy pokazać się:

– w zakładce “o mnie” lub “nasz zespół” na stronie internetowej,

– zdjęciach profilowych na Facebooku, Instagramie i LinkedInie,

– na portalach związanych z rekrutacją zawodową (także w CV).

Dodatkowe kadry warto wykorzystać:

– w publikowanych na bieżąco postach i przygotowywanych grafikach,

– tworząc tzw. zdjęcia w tle, będącymi dodatkową opcją autopromocji,

– do innych działań, które pomagają budować własną markę osobistą.

Dobrych fotografii biznesowych potrzebujemy również do promowania webinarów, nagrań live, kursów online, artykułów albo wypowiedzi branżowych. Każdorazowo portret przyciąga uwagę i wzmacnia przekaz. Jeżeli więc chcemy zainteresować użytkownika, zadbajmy o wysokiej jakości zdjęcia, co uatrakcyjni treści i zaprezentuje nas w jak najlepszym świetle.

Fotografia wizerunkowa, czyli jaka?

Moc obrazu to coś więcej niż tylko estetyka. Gesty utrwalone na zdjęciach biznesowych niosą za sobą pewien wydźwięk, docierając do odbiorcy mocniej niż słowo. Wystarczy moment, aby zaistnieć w oczach drugiej osoby, a efekt pierwszego wrażenia trudno odwrócić… Wszak wszyscy oceniamy i podlegamy ocenie, ale w biznesie przekłada się ona również na skuteczność.

Dlatego to co nas łączy, to chęć wzbudzenia pozytywnych reakcji i bycia odbieranym jako osoba wiarygodna. Dzięki trafnym kadrom możliwe jest budowanie wizerunku, który będzie przemawiał do odbiorcy i pozwoli wywołać określone emocje. Rola fotografii wykracza poza prezentację człowieka, w kontekście jego fizyczności. Kluczem staje się spójność, pokazywanie autentyczności oraz potencjału, każdy z nas bowiem wnosi swoją osobowością i doświadczeniem coś unikalnego.

Właściwe zdjęcie w odpowiednim miejscu, to wizytówka, która nie straci na wartości.

Marta Uczciwek

– fotografka, miłośniczka rozwoju osobistego i kreatywnej pracy z ludźmi. Specjalizuje się w zdjęciach kobiecych oraz sesjach biznesowych. Przedsiębiorców wspiera w tworzeniu profesjonalnego wizerunku zawodowego lub budowaniu marek osobistych. Prywatnie spełniona mama i pasjonatka aktywnego działania.

Więcej informacji o autorce na stronie mauczfoto.pl

Kontakt – Linkedin

Poprzednie

Gdzie się podziali Twoi Klienci?

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Dalej

Dodaj komentarz