Szczęśliwa w życiu i w biznesie

| |

Szczęście to coś, czego każdy szuka, a zarazem inaczej definiuje. Szukamy go w życiu, związkach i w biznesie. To temat piosenek, książek, wierszy i filmów. Coś, za czym gonimy czasami całe życie, nie wiedząc, że mamy je tuż obok.

Czym jest szczęście?

Szczęście bowiem nie jest chwilowym uczuciem, tylko stanem. Stanem ducha, istnienia, niezależnym od czynników zewnętrznych. Jeśli bowiem jesteśmy szczęśliwe, to nawet nieskończony projekt czy mniejsze dochody nie sprawią, że staniemy się nieszczęśliwe. Możemy być smutne, zirytowane, ba, nawet wściekłe,… ale nie nieszczęśliwe.

Szczęście bowiem pochodzi z naszego wnętrza i jest wynikiem naszych działań.

Ludzie przez całe życie poszukują szczęścia, nie zdając sobie sprawy, że leży ono w zasięgu ich ręki. Dlaczego? Ponieważ aby być szczęśliwą, musimy podjąć decyzję, że tego chcemy! My i tylko my, tu i teraz, w biznesie i życiu.

Uzależniając nasze szczęście od czegoś czy kogoś, sprawiamy, że od tych czynników uzależniamy chwile szczęścia, a nie stan szczęścia. Kiedy np. wynegocjujemy dobre warunki umowy czy zyskamy nowego klienta, prawdopodobnie poczujemy się radosne i szczęśliwe, ale to uczucie najprawdopodobniej szybko zniknie w natłoku codziennych spraw. Wtedy prawdopodobnie pojawi się kolejna myśl o warunku, który ma nas uszczęśliwić. I tak dalej, i tak dalej.

Jak praktykować szczęście na co dzień?

Nauczmy się być wdzięczne. Za każdą chwilę, mały sukces, ale też za doświadczenia, które choć niełatwe, czegoś nas uczą. W codziennym zabieganiu często nie mamy czasu, aby myśleć o takich drobnych zdarzeniach. Częściej koncentrujemy się na kłopotach, irytujących osobach i stresujących sytuacjach. A chodzi o to, aby nauczyć nasz umysł wyłapywać te dobre momenty. Kiedy bowiem nauczymy się myśleć o tym co nas spotyka z wdzięcznością, poczujemy się szczęśliwe. I w ten sposób wprawimy w ruch samonapędzające się koło.

Warto również zastanowić się nad wartościami, którymi kierujemy się w prowadzeniu biznesu. Co jest dla nas ważne? Co nas napędza, motywuje? Z jakiego powodu podejmujemy codzienny trud, choć często wyniki nie są zadowalające? Kiedy już odpowiemy sobie na te pytania, zrozumiemy, jaka jest nasza wizja. Jeśli będziemy spójne z naszymi wartościami, łatwiej będzie o motywację i sens naszej pracy. Pracy, która sprawi, że będziemy szczęśliwe, nie tylko dzięki sukcesom, ale też pomimo wielu trudności i przeszkód. Bo będziemy czuły, iż jesteśmy na swoim miejscu, dążąc do tego, co jest dla nas wartościowe.

Powodzenia – miejcie wizję, bądźcie wdzięczne i szczęśliwe!


Magdalena Knitter

Dyplomowany life coach, trener rozwojowy i pedagog. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Specjalizuje się w budowaniu relacji interpersonalnych, komunikacji oraz we wzmacnianiu poczucia własnej wartości i szczęścia. Prowadzi warsztaty umiejętności interpersonalnych, grupy rozwojowe, coachingi oraz wyjazdy z rozwojem dla kobiet do Toskanii.

Autorka książek: „Najważniejsza decyzja” oraz „Kobieta w wewnętrznej podróży”.

Poprzednie

Kocham Cię – jak to trudno powiedzieć

Przekonania utrudniające życie – część 1

Dalej

Dodaj komentarz