Ile kosztuje przegląd samochodu w 2020 roku?

| |

Przegląd samochodu zwany inaczej badaniem technicznym to coroczny obowiązek właściciela pojazdu. Jazda bez ważnego przeglądu może nas kosztować nie tylko tyle ile mandat za jego brak, ale także wiązać się z zatrzymaniem przez policję dowodu rejestracyjnego. W pewnych wypadkach, jeśli ubezpieczyciel udowodni nam, że do wypadku doszło z powodu usterki technicznej, którą można było wykryć wykonując terminowo przegląd, możemy mieć problemy z uzyskaniem odszkodowania. Ile kosztuje przegląd samochodu i gdzie najlepiej go zrobić?

 

Przegląd techniczny auta to istotna czynność z punktu widzenia użytkowania naszego samochodu. Daje nam gwarancję bezpiecznej eksploatacji, bo podczas profesjonalnego przeglądu sprawdzane są wszystkie istotne elementy pojazdu.

Pomstującym na ten obowiązek przypominamy, że usterki nie zawsze widać od razu, a ich wykrycie pozwala na szybszą i mniej kosztowną naprawę. Eksperci Beesafe przypominają, że jazda niesprawnym samochodem to ogromne ryzyko nie tylko dla nas i naszych pasażerów, ale także innych użytkowników dróg, w tym pieszych.

Niesprawny układ hamulcowy, problemy z amortyzatorem czy nawet źle ustawione światła, mogą doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku. W przypadku braku ważnego przeglądu, możemy także mieć kłopoty z uzyskaniem odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: beesafe.pl/porady/kolizja-bez-waznego-przegladu

Przegląd samochodu – jak często, gdzie wykonać?

Przegląd samochodu robimy standardowo co roku. Ta zasada nie dotyczy posiadaczy aut nowych – pierwszy przegląd powinni oni zrobić po 3 latach użytkowania pojazdu, kolejny po następnych dwóch. Właściciel auta starszego niż 5 lat powinien się zgłaszać na przegląd co roku. Wyjątkowe zasady dotyczą także pojazdów zarejestrowanych jako zabytkowe.

Przegląd techniczny auta wykonujemy w uprawnionej stacji diagnostycznej. Nie wszystkie stacje mają jednakowe uprawnienia, dlatego przed udaniem się na przegląd dobrze sprawdzić, czy możemy w niej dokonać takiej czynności.

Standardowo spotkamy się z określeniem stacji jako podstawowa i okręgowa. Jak czytamy na stronie beesafe.pl/porady/ile-kosztuje-przeglad-samochodu, te pierwsze przeprowadzają badania aut o dopuszczalnej masie całkowitej, poniżej 3,5 ton, na okręgowych sprawdzimy każdy rodzaj pojazdu. Dodatkowo auta po wypadkach, zmianach konstrukcyjnych czy zarejestrowane po raz pierwszy za granicą, należy poddać przeglądowi na stacji okręgowej.

Warto także podkreślić, że nie ma znaczenia, gdzie pojazd został zarejestrowany. Przeglądu możemy dokonać na każdej uprawnionej do tego stacji, bez znaczenia czy jest ona w naszym mieście, czy w zupełnie innym miejscu.

Przegląd samochodu cena

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje przegląd nie jest jednoznaczna – koszt przeglądu zależy od kilku czynników.

Standardowy przegląd auta osobowego to koszt 99 zł. Przegląd techniczny auta z LPG będzie droższy – wyniesie 99 zł plus dodatkowo 64 zł za sprawdzenie instalacji gazowej, a więc w sumie 163 zł.

Warto podkreślić, że po zmianie przepisów, za przegląd zapłacimy z góry – a więc przed wykonaniem badania technicznego. Ma to na calu uniknięcie sytuacji, w której kierowca po odmowie zatwierdzenia przeglądu przez diagnostę, udawał się do innej stacji, mając nadzieję, że tam usterka nie zostanie wykryta lub zauważona.

Przegląd techniczny – cena za powtórne sprawdzenie

Zapłaciłeś za przegląd, a diagnosta stwierdził nieprawidłowości i zalecił ich usunięcie? Na szczęście za przegląd nie trzeba będzie płacić kolejny raz. Zapłacimy tylko za powtórne sprawdzenie zakwestionowanych elementów – opłata wyniesie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jeśli usterki nie są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, diagnosta „wbije” pieczątkę i nie trzeba będzie zgłaszać się do stacji po raz kolejny.

Warto pamiętać, że jeśli mamy podejrzenie co do stanu technicznego, warto usterki usunąć przed przeglądem. Oszczędzi to nam problemów z powtórnym zgłoszeniem się w stacji diagnostycznej.

Przegląd auta po terminie – czy będzie drożej?

Aktualnie za przegląd w terminie lub po zapłacimy takie samo. Zapowiadano zmiany, które nakazałyby stacjom pobieranie od spóźnialskich opłaty o 50 % wyższej niż standardowo, ale trudno określić czy i kiedy przepisy te wejdą w życie.

Na pewno nie warto zwlekać z przeglądem. Jeśli w razie kontroli wyjdzie na jaw, że nasze auto nie ma ważnego badania technicznego, ryzykujemy mandatem w wysokości 500 zł i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Poprzednie

Biznes w UK – 3 kroki do sukcesu

Znajdź najlepsze miejsce do inwestowania w kryptowaluty

Dalej

1 komentarz do “Ile kosztuje przegląd samochodu w 2020 roku?”

Możliwość komentowania została wyłączona.