Jak planować posty na Facebooka i Instagrama? – Creator Studio

| | ,

Jak zapewne zauważyłaś nie można już planować postów na poziomie fanpage’a. Możesz co najwyżej opublikować post od razu po stworzeniu lub zapisać go do roboczych i potem zaplanować. Jednak istnieje miejsce na FB, gdzie można planować posty na swój fanpage FB i na profil Instagramowy. 

Creator Studio – gdzie go znajdziesz?

Creator Studio istnieje już od jakiegoś czasu i ciągle się rozwija. Nie jest idealny, ale nie wymaga opanowania zewnętrznego, dodatkowego narzędzia, czy narzędzi do planowania postów. A to bardzo ważne. Zewnętrznych narzędzi jest sporo, a do najpopularniejszych należy Buffer czy Hootsuite, natomiast powyżej kilku kont są one płatne.

Zaś Creator Studio znajduje się w Narzędziach do publikowania na każdym fanpage. I to jest jego przewaga!

Creator Studio – jak to działa?

Oczywiście jeśli nigdy tam nie zaglądałaś to najpierw musisz uruchomić CS. System Cię poprowadzi. Kiedy przejdziesz wprowadzenie to znajdziesz się w przestrzeni do pracy.

Kiedy wejdziesz (po rejestracji) do  CS zobaczysz taki pulpit:

Jak widzisz jesteś w przestrzeni zwanej pulpitem, w której możesz planować posty na Facebooku.  Świadczą o tym mała ikonka FB na górnym menu i Utwórz post po lewej.

Kiedy klikniesz w Utwórz post pojawi się okno z możliwościami – Utwórz post (zwykły ze zdjęciem), Prześlij film, wiele filmów itd.

Kiedy klikniesz w Utwórz post pojawi się okno tworzenia treści:

I jeszcze tutaj możesz wybrać czy dodać film, zdjęcie, czy zrobić ankietę  lub dodać karuzelę albo pokaz slajdów (multimedia), czy może zrobić transmisję na żywo. Kiedy już stworzysz post to w prawym dolnym rogu pojawi się możliwość opublikowania, zapisania do roboczych lub zaplanowania.

Wszystkie Twoje opublikowane, zaplanowane, robocze posty znajdziesz w Bibliotece Treści:
Możesz sobie posortować zaplanowane czy opublikowane.

Po lewej stronie masz menu, w którym znajdziesz Bibliotekę treści – wszystkie swoje zaplanowane, opublikowane posty i te w wersji roboczej.

W tym miejscu możesz zaplanować post z roboczych, poprawić zaplanowany post, czy po prostu podejrzeć jak wygląda to co zrobiłaś. Wystarczy zaznaczyć post, nad którym chcesz pracować i będziesz mogła wyedytować, obejrzeć statystyki, wyświetlić post, zmienić datę czy usunąć.

b

Creator Studio – do obsługi kilku fanpage’y

Jeśli obsługujesz kilka fanpage’y to Creator Studio pomoże Ci w pracy, usprawni ją, bo łatwo przełączysz się między jednym a drugim. A fakt, że w jednym miejscu zajrzysz również do skrzynki odbiorczej każdego z nich i sprawdzisz statystyki – powinien Cię tylko ucieszyć. 🙂

Creator Studio dla Instagrama

No i wreszcie czas na planowanie postów na Instagramie.

Wystarczy kliknąć w ikonę In na górnym pasku i pojawi się taki pulpit:

Trochę inaczej wygląda planowanie postów. Przestrzeń zawiera licznik znaków, hashtagów i tagów. Jeśli chodzi o # to bardzo ułatwia nie przekroczenie 30-tu, czyli max ilości. Posty możesz też posegregować na opublikowane, zaplanowane czy robocze.  Każdy post możesz wyedytować, zmienić, ponownie zapisać i ostatecznie zaplanować.

W Creator Studio można, na dzień dzisiejszy, planować posty na feed oraz filmy IGTV. Nie zrobisz tutaj Insta Story, ale też ten format jest specyficzny, bo chodzi o autentyczny przekaz przygotowany tu i teraz. Być może kiedyś się to zmieni, jednak póki co IS tylko z aplikacji na telefonie mobilnym.

Planowanie – czy to wpływa negatywnie na zasięgi postów?

Nie. Zasięgi postów zależą m.in. od atrakcyjności kontentu, który przygotowany jest z myślą o Twoich odbiorcach. Jeśli wiesz czego oni potrzebują, co jest dla nich wartościowe i tak tworzysz swój kontent, by im to dostarczyć w atrakcyjnej i zrozumiałej formie – to będziesz miał dobre zasięgi. Po prostu. Nadal kontent jest królem. 🙂

*Zdjęcie wyróżniające autorstwa Moose Photos z Pexels

Poprzednie

Nietypowe pomysły na biznes dla kobiet

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Dalej