Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

| |

Zakup mieszkania od dewelopera, szczególnie na wczesnym etapie realizacji inwestycji może wydawać się ryzykowny. Warto wiedzieć, że na straży interesów kupujących stoi tzw. ustawa deweloperska, która skutecznie zabezpiecza nabywców nowych mieszkań.

Umowa deweloperska wyłącznie w formie aktu

Dobrzy deweloperzy we Wrocławiu od dawna stosują te przepisy jako element wyróżniający ich ofertę na rynku, jednak teraz obowiązuje ona także nowe i mniej znane podmioty. Jednym z ważniejszych elementów zabezpieczających roszczenia nabywców jest forma, w jakiej zawiera się obecnie umowy deweloperskie. Każda umowa tego typu jest zawierana w formie aktu notarialnego przed notariuszem. Warto mieć na uwadze, że czasem kupujący przed podjęciem ostatecznej decyzji decydują się na chwilową rezerwację mieszkania w nowej inwestycji bez zawierania docelowej umowy deweloperskiej. Rezerwacja nie wymaga formy aktu.

Wpłaty tylko na rachunek powierniczy

Kolejnym zabezpieczeniem wprowadzonym na rynek nowych inwestycji mieszkaniowych są rachunki powiernicze. Obowiązek założenia rachunku powierniczego dla danej inwestycji spoczywa na deweloperze. W ramach rachunku wydziela się indywidualne konta, na które nabywcy wpłacają pieniądze na poczet ceny mieszkania. Wydzielone rachunki powiernicza zapobiegają utracie środków przez kupujących, gdyby deweloper nie mógł wywiązać się z realizacji umowy. Przed zawarciem umowy warto upewnić się, że deweloper faktycznie dysponuje takim rachunkiem. Informacje na ten temat powinny być dostępne w prospekcie informacyjnym inwestycji. Można potwierdzić je we własnym zakresie.

Korzystne usługi dodatkowe

Deweloperzy we Wrocławiu coraz częściej oferują szereg usług dodatkowych związanych z zakupem i wykończeniem nowego mieszkania. W ramach usług dodatkowych deweloper może pomóc w wybraniu korzystnej oferty kredytowej i skoordynować obieg dokumentów na temat nieruchomości potrzebnych do złożenia wniosku kredytowego. Dużym zainteresowaniem cieszą się także oferty wykończenia mieszkań. Deweloperzy we Wrocławiu oferują tak wykończenie pod klucz, jak i częściowe przygotowanie mieszkania. Dużą zaletą tego rozwiązania są korzystne ceny, nadzór techniczny i gwarancja.

Poprzednie

Jak planować posty na Facebooka i Instagrama? – Creator Studio

Kiedy warto skonsultować się z doradcą podatkowym?

Dalej