Jak wziąć kredyt i nie zwariować? Porównywarki kredytów

| |

Decyzja o wzięciu kredytu z banku nigdy nie powinna być pochopna i w większości przypadków podejmowana jest dopiero po gruntownym przemyśleniu wszystkich za i przeciw. I tak powinno być – dla banku dobry kredytobiorca to świadomy kredytobiorca – taki, który wie, na jakich warunkach pożycza, i dlatego regularnie spłaca raty. A jak spośród różnych ofert kredytowych wybrać tę jedyną?

Przeanalizuj swoje potrzeby

Pierwszym krokiem do złożenia wniosku kredytowego jest analiza własnych potrzeb. Jeśli potrzebujesz kredytu, by doposażyć mieszkanie, bo niebawem urodzi ci się dziecko, może być potrzebny niewysoki kredyt gotówkowy – na dowolny cel, w niewielkiej kwocie i łatwy do spłaty. Jeśli masz kilka kredytów w różnych bankach i trudno ci opanować ich spłacanie, weź kredyt konsolidacyjny, który pozwoli złożyć kilka rat w jedną i wygodnie rozłożyć je na dłuższy okres kredytowania. Zepsuł ci się samochód, a potrzebujesz go na dojazdy do pracy? Kup nowe lub używane auto w kredycie samochodowym, na korzystnych warunkach. Dobierając rodzaj kredytu do własnych potrzeb, będziesz miał świadomość dobrze podjętej decyzji. Zastanów się też, czy aby na pewno potrzebujesz aż kilkunastu tysięcy, by wykończyć pokój dziecka, albo czy musisz koniecznie mieć auto prosto z salonu, z najnowszego rocznika. Czasem obniżenie własnych standardów może spowodować, że weźmiesz mniejszy kredyt i po prostu spłacisz go szybciej, co będzie dla ciebie korzystniejsze.

Sprawdź dostępne oferty

 Oferty kredytowe różnią się od siebie kilkoma zmiennymi. Pierwsza to warunki udzielenia kredytu. Im więcej zarabiasz i im bardziej stabilne jest twoje źródło przychodu, przy niewielkich kosztach stałych, tym chętniej większość banków udzieli ci kredytu. Zwykle jednak już same twoje możliwości finansowe powodują, że oferta kredytowa ograniczy się tylko do kilku banków. Skorzystaj z usług doradcy kredytowego, który po wstępnej rozmowie wskaże ci najkorzystniejsze rozwiązania i podpowie, jak zaciągnąć kredyt, którego nie będziesz później żałować. Jeśli nie chcesz korzystać z jego pomocy, przeanalizuj oferty kredytowe banków w internecie – są one jawne i dostępne na oficjalnych stronach poszczególnych banków. Każdą sprawdź pod kątem warunków. Drugą zmienną są oprocentowanie i prowizja. Niektóre banki nie biorą prowizji za udzielenie kredytu, za to mają wyższe oprocentowanie – i na odwrót. Jednak nie zawsze niskie oprocentowanie i niska prowizja oznaczają dobry kredyt, bo w grę wchodzą jeszcze dodatkowe koszty, takie jak wymóg wykupienia ubezpieczenia, wymóg korzystania z karty kredytowej i inne. Weź je wszystkie pod uwagę, zsumuj i na tej podstawie wybierz najkorzystniejszy kredyt.

Korzystaj z porównywarek i rankingów

Bardzo ciekawym narzędziem, które pomaga przeanalizować dostępne obecnie oferty kredytowe, są kalkulatory kredytów, porównywarki i rankingi. Kalkulatory dostępne na stronach banków pomagają wyliczyć zdolność kredytową, a także wysokość rat przy konkretnej kwocie kredytu rozłożonej na konkretny okres. Porównywarki porównują opłacalność kredytu na podstawie najważniejszych zmiennych określonych przez osobę poszukującą informacji na ten temat. Na przykład porównują aktualne oferty kredytów, biorąc pod uwagę tylko wysokość oprocentowania. Z kolei rankingi są dość obiektywnymi listami wyodrębniającymi banki, które dają w danym miesiącu najbardziej opłacalne kredyty. Zwykle jednak rankingi operują kilkoma zmiennymi, biorąc pod uwagę tylko to, aby kredyt był jak najtańszy. Nie dla każdego kredytobiorcy ważny jest niski finalny koszt kredytu – czasem decydują się oni na wyższe opłaty, ale za to przy swoich dochodach mają większą szansę, by ten kredyt otrzymać, co jest dla nich istotniejsze. Stąd też decyzja o kredycie nigdy nie powinna być pochopna – musi być poprzedzona przygotowaniami, analizą możliwości i ofert, zanim ostatecznie zostanie złożony wniosek do banku, który wydaje się najkorzystniejszy pod różnymi względami.

 

Poprzednie

Pieniądze na działalność gospodarczą

Nietypowe pomysły na biznes dla kobiet

Dalej