6 wskazówek, które ułatwią Ci oszczędzanie

| |

Oszczędzanie to element zarządzania finansami osobistymi, który mógłby się wydawać jednym z najprostszych. Jednak kiedy przejdziemy do wprowadzania teorii w życie, często okazuje się, że jest to nie lada wyzwanie dla nas i naszego budżetu domowego. Zwłaszcza kiedy brakuje nam czasu, a na głowie mamy nie tylko pracę, ale również wiele innych codziennych obowiązków. Jak w takiej sytuacji ułatwić sobie skuteczne oszczędzanie? Czy warto korzystać z rozwiązań oferowanych przez banki?

Każda z wymienionych wskazówek opiera się na świadomym zarządzaniu własnym budżetem….

1. Przeanalizuj budżet domowy

… dlatego też przed przystąpieniem do oszczędzania powinniśmy przeprowadzić krótką analizę swoich dochodów oraz wydatków. W ten sposób zweryfikujemy nie tylko kwotę, jaka powinna pozostać nam na koncie po opłaceniu wszystkich zobowiązań, ale również to, czy do tej pory mieliśmy nad nimi kontrolę. Dodatkowo dzięki tym informacjom odpowiednio zaplanujemy kolejne działania. Takie zestawienie przyda się w przyszłości również do planowania wyjazdów wakacyjnych czy uroczystości rodzinnych, które zazwyczaj pochłaniają większość naszych oszczędności oraz deficytowego czasu. Jeżeli nadal nie posiadamy takiego zestawienia, warto poświęcić chwilę i stworzyć je przykładowo w arkuszu Excel.

 

Warto wspomnieć, że możemy skorzystać również z gotowych szablonów. W ten sposób unikniemy ewentualnych błędów, ponieważ po wpisaniu w odpowiednie kolumny kwot system automatycznie wygeneruje wynik, czyli sumę dostępną po wywiązaniu się ze wszystkich zobowiązań.

 

2. Otaguj swój wydatek

Dobra organizacja pomoże nam w podejmowaniu decyzji dotyczących naszego budżetu. Kiedy pojawia się okazja do inwestycji, musimy wiedzieć, czy możemy sobie na nią pozwolić oraz jakie ryzyko za sobą niesie. W zweryfikowaniu tych informacji oraz lepszej organizacji finansowej może nam pomóc poniższe rozwiązanie.

Coraz więcej banków wprowadza do swoich ofert możliwość tagowania, czyli oznaczania transakcji. Możemy podzielić swoje zlecenia na kategorię, takie jak: żywność i chemia, prezenty, transport, alkohol, rachunki i wiele innych. Dzięki temu po zalogowaniu do bankowości internetowej otrzymamy dostęp do bazy wydatków podzielonych na wybrane przez nas grupy. W ten sposób możemy dodatkowo kontrolować, na co wydajemy najwięcej pieniędzy i wprowadzić odpowiednie zmiany w zarządzaniu budżetem.

 

3. Oszczędzaj automatycznie

W obliczu wielu obowiązków zdarza się nam o czymś zapomnieć. Bez wątpienia oszczędzanie to jeden z tych elementów, które często schodzą na dalszy plan. Aby uniknąć takich sytuacji, możemy skorzystać z kolejnego rozwiązania proponowanego przez banki. Większość z nas posiada rachunek osobisty, który może być jednym z najlepszych narzędzi umożliwiających skuteczne oszczędzanie. Dlatego też przed podjęciem decyzji o tym, gdzie otworzymy swój rachunek, warto zapoznać się z ofertą dotyczącą produktów oszczędnościowych lub systemów automatycznego odkładania pieniędzy. Coraz więcej banków wprowadza do swoich ofert programy, których celem jest ułatwienie wypracowania odpowiednich nawyków umożliwiających stworzenie poduszki finansowej. W tym celu możemy skorzystać z trzech równie atrakcyjnych rozwiązań. Jak one działają?

 

4. Przetestuj systemy oferowane przez banki

Jak wspomnieliśmy, banki oddają do dyspozycji swoich klientów aplikacje służące do automatycznego oszczędzania. Każde z proponowanych rozwiązań opiera się na transakcjach realizowanych za pośrednictwem konta lub karty płatniczej. Pierwsze z nich umożliwia ustalenie kwoty – na przykład złotówka lub 10 złotych – do której system zaokrągli wartość pojedynczej transakcji. Następnie różnica między wydanymi pieniędzmi a wyznaczoną przez nas sumą zostanie przeniesiona na rachunek oszczędnościowy. Jeżeli zdecydujemy się na dopełnienie do 10 zł, wówczas wydając 44 zł, na konto trafia 6 zł.

Druga opcja polega na określeniu procentu odliczonego od każdorazowej płatności kartą, przelewu lub wypłaty z bankomatu. Kiedy wyznaczymy wartość 5%, wówczas po zapłaceniu za zakupy 44 zł, budżet na realizację naszych celów zasili 2,20 zł. Ostatnią z możliwości jest wprowadzenie stałej kwoty, która zostanie pobrana z naszego konta przy dokonaniu jednorazowej transakcji. Jednak to rozwiązanie wymaga od nas analizy tego, jak często płacimy kartą lub dokonujemy przelewów czy wypłat. Jeżeli ustawimy zbyt wysoką wartością na początku, może się zdarzyć, że pod koniec miesiąca będziemy musieli pobierać środki z konta oszczędnościowego. Mimo to warto rozważyć każdą z tych propozycji. Dzięki nim możemy oszczędzać przez wydawanie. Czy istnieje coś przyjemniejszego?

 

5. Wyznaczaj sobie cele!

Każdy z nas wyznacza sobie w życiu pewne cele. Dla jednych będzie to zakup nowego samochodu czy remont mieszkania, dla innych wakacyjny wyjazd lub inwestycja w rozwój swoich umiejętności. Kiedy mamy świadomość tego, na co przeznaczymy zaoszczędzone pieniądze, łatwiej zrezygnować z czegoś, co być może jest nam w tym momencie zbędne. Warto stworzyć listę rzeczy do zrobienia w określonym czasie, przypominająca o tym, co tak naprawdę powinno być priorytetem. Jeżeli preferujemy myślenie długoterminowe, wówczas możemy wyznaczyć cele na cały rok. Natomiast dla osób, które wolą wyznaczać zadania na bieżąco, dobrym rozwiązaniem będzie ustalenie kwoty stanowiącej część tej umożliwiającej realizację konkretnego marzenia.

 

6. Bądź systematyczna 

Systematyczność to klucz do sukcesu w różnych sferach życia. Bez wątpienia bywa przydatna również podczas oszczędzania. Jeżeli na podstawie analizy budżetu domowego wyznaczymy sumę, która każdego miesiąca będzie odkładana na wyznaczony przez nas cel, oszczędności będą rosnąć, a my nawet tego nie odczujemy. W tym przypadku dużym ułatwieniem jest możliwość ustalenia stałego przelewu środków na konto oszczędnościowe. Dzięki temu nie trzeba nawet pamiętać o realizacji transakcji.

 

Podsumowując…

Warto zaznaczyć, że skorzystanie z automatycznego odkładania pieniędzy czy tagowania nic nie kosztuje, a ich aktywacja nie wymaga podpisywania dodatkowych dokumentów. Jak widać, nawet banki pomagają nam w oszczędzaniu oraz organizacji budżetu domowego. Dlaczego mielibyśmy nie skorzystać z tych prostych rozwiązań? Oszczędzanie mimochodem to dobry sposób dla tych, którzy mają problem z wyznaczeniem granic między wydatkami a oszczędnościami lub w natłoku obowiązków zapominają o ręcznym zleceniu przelewu.

 

Artykuł został opracowany przez ekspertów pożyczkowy-portal.pl

Poprzednie

Sprawdzanie historii OC – jak to zrobić?

Q Hotele – nowoczesny rozwój

Dalej