Smarter Together – XII Konferencja Sieci Przedsiębiorczych Kobiet

| |

Pierwsze zdanie Kasia Rybicka wyjęła mi niemalże z ust 🙂  – Konferencje SPK są zawsze wyjątkowe i pod względem tematów i prelegentów. Oddaję już w Twoje ręce relację Kasi z tego wydarzenia. 

 

Sieć Przedsiębiorczych Kobiet organizuje niezwykłe konferencje. Pełne inspiracji, wiedzy i różnych punktów widzenia. To konferencja, która zaskakuje każdą prelekcją i uczestnicy bardzo dbają o to, żeby o czasie zająć swoje miejsce, żeby nie uronić ani kropli z tego magicznego eliksiru. Dokładnie tak wyglądała również XII konferencja, która odbyła się 23 maja w Muzeum POLIN, tym razem pod hasłem „Smarter Together”.

 

Pierwszą prezentację „Długowieczność i roboty w pracy, czyli czego musimy się nauczyć żeby przetrwać?”  przygotowała Jowita Michalska z Digital University. Dowiedzieliśmy się z niej m.in. o przewidywaniach, które zapowiadają, że sztuczna inteligencja stanie się też emocjonalna, że komputery kwantowe przyśpieszą wszystko w niewyobrażalny dla nas sposób, a roboty zaczną nas zastępować w prostych, powtarzalnych, ale i niebezpiecznych zadaniach i że nie powinniśmy się obawiać, że zagrożą nam na rynku pracy, bo pozbędziemy się po prostu zadań, których nie chcemy wykonywać jako ludzie (co do tego mam akurat wątpliwości, bo pamiętam przewidywania dotyczące wejścia na rynek komputerów, które miały odciążyć ludzi i dać im możliwość skrócenia czasu pracy i wydłużenia odpoczynku, a stały się elektronicznymi smyczami, często wymuszającymi 24 h dostępność i pracę). Na szczęście my, ludzie mamy kilka asów w rękawie, które mają nam zapewnić przewagę nad sztuczną inteligencją. Są to kreatywność, krytyczne myślenie, miłość i empatia. Dlatego odważnie należy korzystać z nadchodzących szans, związanych z nadchodzącymi zmianami. Uczyć się i czytać o nowych rzeczach. Otaczać się ludźmi mądrzejszymi od siebie oraz eksperymentować.

 

„Pushing papers for peace? Nie, dziękuję! O potencjale i sile naszych najbliższych sąsiedztw” mówił, pokazując przy tym piękne zdjęcia, Michał Przedlacki z People in Need, który wrócił do Polski po 15 latach mieszkania w krajach objętych konfliktami zbrojnymi (Irak, Afganistan, Czeczenia, Syria). Poruszająco opowiadał o tym, że przeżywanie jest ważniejsze od posiadania. O tym, ze empatia, miłość i relacje międzyludzkich są tym, co odróżnia nas od robotów i łączy jako ludzi. O tym, że przeżywanie razem jest sposobem na utrzymanie długowiecznej pamięci, która łączy. I o tym, że zauważenie drugiego człowieka w połączeniu z możliwościami technologicznymi daje szanse na zaistnienie np. programu telewizyjnego prowadzącego przez głuchoniemą Afgankę dla osób zmagających się z takimi jak ona wyzwaniami, czy wymyślenie, zrobienie i odniesienie komercyjnego sukcesu przez grupę Afgańskich kobiet, które stworzyły gry na smartfony, informując jednocześnie o problemie i szkodliwości opium. Najbliższe sąsiedztwo to często po prostu człowiek, który jest obok nas i jeśli będziemy pamiętać o naszych dobrych, ludzkich odruchach serca i robić użytek z empatii to ten świat ma szanse na rozwój obejmujący i niosący dobre skutki dla każdego mieszkańca.

 

O kobietach w męskich zawodach i raporcie przygotowanym przez ośrodek badawczy DELab UW dla Sieci Przedsiębiorczych Kobiet mówiła dr Justyna Pokojska z DELab UW. Raport pełen zaskakujących danych. Z jednej strony negatywnie, gdy okazuje się, że 86% maturzystek nigdy nie słyszało o kobiecie naukowczyni, 25% było odwodzonych od wyboru kierunku z obszaru STEM (STEM czyli Science, Technology, Engineering i Mathematics na których opiera się branża technologiczna), 17% studentek usłyszało, że nie poradzi sobie na kierunku ścisłym, a 10% studentek, że studia techniczne nie są dla kobiet. Z drugiej strony, Polska zajmuje wysoką pozycję na liście krajów o największym odsetku kobiet na stanowiskach kierowniczych. Światowym liderem są Filipiny (57%), a Polska (36%) jest na 9. miejscu na świecie i na 2. w Europie, tuż za Niemcami (38%). Pełny raport jest dostępny na stronie: Delab.uw.edu.pl

 

Healthier Together – Jak długo żyć w zdrowiu w 21 wieku. Dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach (Szpital Medicover I BREAST CLINIC) w bardzo ciekawy sposób pokazała wyzwania dotyczące zdrowia w naszych czasach i sposobach na jego zachowanie. Zagrażają nam; negatywny stres, zanieczyszczone środowisko, hormony, antybiotyki i metale ciężkie w mięsie, barwniki, wzmacniacze smaku i wypełniacze żywności, wszechobecny plastik. Jako remedium dostaliśmy listę 5S, czyli dobry stres, sport, sposób odżywiania (oparty na urozmaicaniu diety), sen oraz seks. Zwłaszcza ostatni punkt propozycji do zachowania zdrowia spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony publiczności.

 

O technologiach, które zmienią świat, czyli zdobądź nowy zawód i znajdź pracę w świecie przyszłości to prezentacja Somar Mahdi i Agaty Strzelichowskiej z Coders Lab. Dziewczyny zachęcały do nauki kodowania, która to umiejętność pomoże współtworzyć świat, który zmienia się właśnie teraz, na naszych oczach. Już teraz sztuczna inteligencja potrafi rozpoznawać twarze, czytać, odczytywać emocje, mówić, słuchać, a nawet tworzyć muzykę. Sophie jest pierwszym robotem – obywatelem Arabii Saudyjskiej. Predykcje mówią o tym, że w ciągu najbliższych 20 lat ponad połowa zawodów zniknie. Według prelegentek, umiejętności kodowania spowodują, że staniemy się nie tylko biernymi odbiorcami, ale też kreatorami dnia jutrzejszego.

 

Serce i rozum, czyli 5 lekcji współpracy przedstawił Tomasz Rudolf z The Hart. Znaj swoje silne strony. Wypełniaj luki. Ufaj intuicji, ale sprawdzaj referencje. Podziel się, by pomnożyć. Ucz się współpracy. To właśnie 5 podpowiedzi – kluczy do sukcesu dzisiaj i jutro. Przyszłość będzie należała do tego, co prawdziwe, a jakość tego, co nowe będzie zależała od jakości połączeń między ludźmi. Cała prezentacja, okraszona osobistą historią biznesu i relacji z ludźmi, była ilustracją i zachętą do wprowadzenia w życie hasła „GROW TOGETHER”.

 

Nigdy nie jest za późno na nowy start. Start Up’owe historie doświadczonych juniorek to panel z udziałem kobiet, które porzuciły korporacje i założyły startupy. Prowadzącą była Magda Dziewguć z Google, a wystąpiły w nim:  Agnieszka Górska z Ulala Chef, Agnieszka Liszka Dobrowolska z Oddech to Życie oraz Pismo, Katarzyna Meller z Tetatet, Dagmara Rutkowska – radca prawny, artystyczna Iza Sawicka oraz Oriana Keiser Grzegory z pasją do tworzenia pysznych, domowych lodów. Wszystkie panelistki dzieliły się swoimi doświadczeniami, poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie co było dla nich najważniejsze, momentami trudnymi i euforycznymi z drogi prowadzącej od etatu do własnych biznesów. Dla każdej z nich bardzo ważny był czas na osobiste poszukiwania i odkrycie, co jest tak naprawdę najważniejsze. Każda historia obfitowała w momenty wzruszenia, pokonywanie trudności i stawaniem murem za sobą i swoim pomysłem, czego każdej z nas życzę.

 

Business Angel Investing, czyli na czym polega współpraca startupów z aniołami biznesu na przykładzie procesu inwestycyjnego Vanda Novak opowiedziała Inga Kasak z Black Swan Fund i Dorota Kawalec z Vanda Novak, czyli nowej, ekskluzywnej marki obuwia. To niezwykła historia o poszukiwaniu swojej ścieżki i odnalezieniu spełnienia w biznesie. A także o tym jak wierzyć w znaki, które pojawiają się na naszej drodze i jak marzenia potrafią łączyć ludzi i pokonywać wszystkie trudności. Hasło DREAM BABY DREAM!!! pozostanie z nami jako wspaniała inspiracja.

 

Na koniec mieliśmy przyjemność wysłuchać BE THE CHANGE, czyli sesji w duchu storytellingu o punktach zwrotnych. Nicola Mendelsohn,  Vice President, Facebook EMEA, mówiła o odwadze, o tym, że nie jesteśmy sami i że nawet jej, najważniejszej osobie z Facebooka poza USA zdarza się przeżywać dyskryminujące ze względu na płeć sytuacje biznesowe kiedy jest bardziej postrzegana przez pryzmat swojej atrakcyjności niż wiedzy, którą posiada.

Agnieszka Jacobson-Cielecka ze School of Form, mówiła o swojej krętej ścieżce zawodowej, pełnej zawirowań, życzliwych ludzi i dobrych zbiegów okoliczności oraz o wdzięczności z powodu tego, tym jak wiele dobrego możemy wynieść z rodzinnego domu. Katarzyna Osińska z Wirtualnej Polski podzieliła się historią o zmianie zawodu i odwadze postawienia wszystkiego na jedną, nową kartę oraz o tym, jak ważne żeby dawać szanse swoim marzeniom i pojawiać się w świecie technologii po to, aby go współtworzyć. Sesję zamykała Katarzyna Montgomery z brawurową opowieścią o przygodach dziennikarki, która otarciu się o śmierć zawdzięcza powrót do siebie oraz o odwadze o mówieniu o swoich marzeniach i wiary w nie, dzięki czemu mogą się spełnić.

 

Dziękuję Kasiu za świetną relację i czekam już na kolejne wydarzenie SPK!

 

*Większość zdjęć użytych w relacji należy do SPK. 

Poprzednie

DJI Osmo Mobile 2 – gimbal cud!

Matka Polka Dzisiaj

Dalej