Praca przy komputerze bez bólu kręgosłupa?

| |

Niedługo majówka i wakacyjne urlopy. Wszyscy dbamy o formę na siłowni. A czy równie dobrze dbamy o nasz kręgosłup podczas długich godzin spędzonych przed komputerem? Tysiące godzin spędzonych przy komputerze, biurku mogą powodować wiele następstw zdrowotnych. Jak pracować bez bólu pleców, karku i głowy?

Budowa ciała gatunku Homo sapiens sprawia, że działa ono jak genialna maszyna. Podwójne skrzywienie kręgosłupa (kształt litery S) i oplatające go mięśnie są doskonale przystosowane do ruchu. 200 tysięcy lat temu nasi przodkowie spędzali dnie na spacerach, łowach, zbierając plony. Dziś więcej niż połowa populacji, wliczając w to najmłodszych, cierpi na bóle kręgosłupa. Słabnące mięśnie powodują złą postawę ciała.

Dziś  spędzamy więcej czasu siedząc, zatem krzesło, na którym siedzimy jest co najmniej tak samo ważne dla zdrowia  jak dobry materac czy trening fizyczny.

Więc co możemy zrobić?

Najbardziej przydatnym narzędziem, z którego korzystać można od razu i bezpłatnie jest  „kalendarz” np. ten dostępny w programie Microsoft Outlook. Zaplanuj wydarzenia:  „wstań i chodź” każdego dnia w odstępach  co 30 minutowych. Pamiętaj o zakazie użycia funkcji „ignoruj”. W odróżnieniu od niektórych zadań służbowych,  tutaj trzeba rzeczywiście wykonać zadanie  w 100%, a więc:  wstań! I chodź!

 

Można również złamać odwieczny nakaz mamy i wiercić się na krześle.  Machać  nogami podczas siedzenia, spacerować w trakcie rozmowy telefonicznej, krążyć  wokół biurka obmyślając  problem – te zachowania, choć naganne z punktu widzenia etykiety, pomogą powstrzymać skutki długotrwałego siedzenia.

Co jeszcze możemy zrobić, żeby plecy mniej bolały?

Aby uniemożliwić występowanie bólu pleców lub złagodzić ból już doświadczany, sugerujemy wprowadzenie następujących zmian:

  • W pozycji stojącej, trzymaj plecy prosto, równomiernie rozłóż swój ciężar ciała na palce i pięty.
  • Podnosząc coś, stań w lekkim rozkroku i zamiast zginać się w talii, zegnij kolana lub w biodrach trzymając plecy prosto;
  • Podczas siedzenia upewnij się aby stopy były płasko na podłodze. Skrzyżowanie nóg wywiera nacisk na dolną część pleców.
  • Podczas pracy przy komputerze, upewnij się, że ekran komputera jest na wysokości oczu, tak, aby nie wychylać podbródka do przodu lub do góry. Jeśli używasz laptopa, usytuuj go tak, aby ekran był na poziomie oczu i podłącz zewnętrzną klawiaturę i mysz, które pozwolą na prawidłowy kąt w łokciu podczas pracy (tj. 90 stopni).
  • Nosząc torbę upewnij się że jej waga nie przekracza 10 procent wagi twojego ciała (na przykład jeśli ważysz 60 kg torba twoja nie powinna być cięższa niż 6 kg. Jeśli musisz przenieść torbę cięższą rozłóż jej zawartość tak aby najcięższe przedmioty były na dnie i co jakiś czas zmieniaj ramię na którym przewieszasz torbę w ciągu dnia.

 

Jak wspomóc kręgosłup w czasie pracy na komputerze?

Oprócz powyższych sposobów mamy dla Ciebie jeszcze jedno rozwiązanie ułatwiające wielogodzinne siedzenie przed komputerem. A mianowicie – krzesła SpinaliS opracowane i zoptymalizowane w wyniku ponad 9-letniego okresu badań.  Podczas tego okresu zostało wydanych wiele opinii przez czołowych ekspertów – lekarzy i fizjoterapeutów z kilku krajów europejskich oraz samych klientów i użytkowników (np. Dr Jan Popovič, Dr Dušan Pušnik, Dr Donald J. Hopkins). Krzesła zdrowotne SpinaliS łączą zalety rehabilitacji na piłce, ze stałym oparciem krzesła biurowego, umożliwiającym bezpieczną i wygodną pozycję siedzącą przez cały dzień. Jeśli spędzasz sporo czasu siedząc przed komputerem to warto dowiedzieć się więcej o krzesłach zdrowotnych SpinaliS ® oraz o aktywnym siedzeniu na stronie  www.krzesla-zdrowotne.pl.

 

 

Poprzednie

Zmiana życia dzięki pracy z podświadomością – Elżbieta Strzyga-Zdanowska

Fiszki a prawo przyciągania

Dalej