Kobiety Przedsiębiorcze – Katarzyna Wnękowska – Kataliza Coaching

| |

Kasię Wnękowską poznałam na jednym z eventów dla kobiet. Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że to było wydarzenie zorganizowane przez Jestem Bogata. Rozmowa nam się rozwinęła w żywą wymianę zdań i tak to się zaczęło – od spotkania do spotkania, od słowa do słowa, okazało się, że mamy wiele wspólnych tematów. A jak wiadomo to bardzo łączy!

I tak wspólnie nagrałyśmy serię krótkich video, które możesz oglądać u mnie na blogu. Poruszałyśmy m.in. kwestię stawianiu granic, harmonii. czy formatów video i live 🙂

 

Kasia jak to się stało, że zostałaś coachem? Co było przedtem?

Przedtem była praca w różnych firmach prywatnych B2B (sprzedaż, doradztwo i szkolenia) oraz w spółce Skarbu Państwa. Pracowałam w działach i departamentach sprzedaży, marketingu oraz strategii i rozwoju. Zawsze miałam okazję obserwować firmy z lotu ptaka i uczestniczyć w ich rozwoju. Współtworzyłam strategie rozwoju instytucji lub produktów, budowałam relacje z klientem zewnętrznym i wewnętrznym, budowałam wizerunek m.in. poprzez organizację konferencji rocznicowych, produktowych i wizerunkowych. Poznałam różne branże: zabawkową, bankową, edukacyjną jak i rynek nieruchomości. Realizowałam i zarządzałam również wysokobudżetowymi projektami unijnymi.

To moja mama rozpaliła we mnie chęć tworzenia swojego biznesu. Zaś droga zawodowa obudziła zmysły i dała mi umiejętności do jej prowadzenia. Jednak pracując na etacie zawsze chciałam więcej, czułam niedosyt, brakowało mi  możliwości wpływu na rzeczywistość.
Początki nie były łatwe. Najpierw otworzyłam spółkę z koleżanką, terapeutką i trenerką. Ona miała prowadzić szkolenia, a ja je sprzedawać. Jednak już wtedy miałam skończone studia podyplomowe, byłam trenerką biznesu i chciałam również współtworzyć oraz prowadzić szkolenia. Niestety po zrealizowaniu 3 wspólnych projektów szkoleniowych nasze drogi się rozeszły. To był dla mnie ciężki moment.

Poczułam, że chcę stworzyć firmę tylko w oparciu o siebie. Brakowało mi jednak umiejętności i doświadczenia, a tak naprawdę to produktu/usługi, które mogłabym sprzedawać. Nie poddałam się jednak. Marzyłam o tym, by MIEĆ SWOJĄ FIRMĘ. I wtedy pojawił się coaching. Dosłownie zapukał do moich drzwi, a ja je otworzyłam i skorzystałam z możliwości nauki tego zawodu. To była niesamowita przygoda i czas zdobywania umiejętności coachingowych, ale również doświadczania siebie samej. To była wartość dodana, której w ogóle nie brałam pod uwagę i się jej nie spodziewałam. Ale dostałam ją w pakiecie 😊

Czy w trakcie nauki miałaś wątpliwości, czy zastanawiałaś się – czy ja się do tego nadaję? Czy ja chcę to robić?

Nie, nie miałam żadnych wątpliwości. Brałam udział w każdym otwartym ćwiczeniu, wykorzystywałam każdą nadarzającą się okazję do prowadzenia coachingu, do bycia klientem (tzw. coachee). Jednak to był początek…

Jakie były początki Twojej działalności w charakterze coacha?

Z perspektywy mogę powiedzieć, że początek był praktyką i jej zdobywaniem. Aby otrzymać tytuł Certyfikowany Coach CoachWise potrzebowałam wypracować 50h coachingu płatnego i pro bono.  I tak zaczęłam szukać klientów na coaching, czyli tak naprawdę sprzedawać swoją usługę.

Kiedy zdałam egzamin i mogłam oficjalnie używać tytułu Certyfikowany Coach CoachWise zaprojektowałam i wydrukowałam swoje pierwsze wizytówki! Dało mi to wiele radości 😊

Jednak bardzo szybko okazało się, że wcale nie jest prosto pozyskiwać ciągle nowych klientów, aby móc godnie żyć. Zdecydowałam się na kolejny krok edukacji biznesowej i wdrożyłam model biznesowy, dzięki któremu zaczęłam regularnie zarabiać. Podjęłam decyzję o prowadzeniu firmy na cały etat.

W jaki sposób wybrałaś swoją specjalizację?

Specjalizację wybrałam w oparciu o doświadczenie życiowe i doświadczenie pracy z klientkami. Jest to bardzo istotny moment dla coacha, ponieważ ważne jest, aby wybrana specjalizacja była dla niego bliska, by czuł się w niej jak ryba w wodzie, autentycznie oraz swobodnie.

Kogo do siebie zapraszasz? Czyje problemy rozwiązujesz?

Specjalizuję się w pracy z właścicielkami firm, menedżerkami, które są przemęczone, którym brakuje satysfakcji i zadowolenia z tego co robią. Pomagam im zwiększyć moc i odzyskać wewnętrzną równowagę, aby skuteczniej i bardziej efektywnie zarządzały sobą, swoją firmą/obszarem zawodowym.

Czy pewność siebie jest potrzebna w biznesie?

Tak, jak najbardziej jest potrzebna i trzeba ją w sobie stale budować. Rolą przedsiębiorcy jest rozwój firmy, tworzenie nowych usług/produktów, znajdywanie nowych rynków zbytu, możliwości współpracy, a to wymaga od nas ciągłego wychodzenia ze strefy komfortu i bycia w strefie dyskomfortu, co wiąże się z niepewnością, bo wszystko co nowe stresuje nas po prostu. 

Jak ją budować? Podaj nam 3 proste kroki do większej pewności siebie.

1. Rób podsumowania dzienne lub tygodniowe, abyś wiedziała co i ile zrobiłaś. Doceń to! Analizuj jaki przynosi Ci to efekt.

2. Daj Sobie prawo do popełniania błędów.

3. Nagradzaj się za każdy, nawet najmniejszy sukces!

Beata! A pamiętasz  jak w sierpniu 2017 prowadziłyśmy rozmowy przedsiębiorczych kobiet i jeden odcinek był zatytułowany „Akceptacja i pewność siebie”.  Zapraszam serdecznie w naszym imieniu do jego wysłuchania 🙂

Tak oczywiście, że pamiętam. Te rozmowy znajdują się już na blogu 😉

No dobrze, a co każda kobieta biznesu może robić na co dzień, żeby żyć bardziej w zgodzie ze sobą?

Przede wszystkim uznać ważność swojej osoby i swoich potrzeb, a potem już wszystko samo się zadzieje… 😉

Prowadzić kalendarz swoich spraw, działań i spotkań oraz planować CZAS DLA SIEBIE. To niezwykle ważne! Myślę tu nawet o obiedzie oraz małych chwilach przyjemności.

NIE przejmować się opinią innych, szczególnie jeśli Ci inni nie są dla nas autorytetem!

Otaczać się ludźmi wspierającymi i uczyć się od nich.

 

Czego może się spodziewać kobieta, która będzie z Tobą pracowała nad spełnieniem siebie?

Przede wszystkim odkrycia Siebie na nowo tzn. swoich wartości, mocnych stron, zasobów, archetypów. A wszystko po to, by mogła zaakceptować Siebie w pełni i doceniła siebie oraz swoje wysiłki i pracę. Po co? Aby wzmocnić się i poczuć swoją wartość, a co za tym idzie również pewność Siebie oraz stać się wewnątrzsterowną, niezależną Kobietą!

Razem z klientkami odkrywam ograniczające przekonania, które zamykają dostęp do nowych możliwości i rozwoju osobistego oraz rozwoju firmy. Jako, że samo ich odkrycie nic nie da 😉 przeformułowujemy je na przekonania wspierające.

Razem też odkryjemy misję życiową klientki, która nadaje sens naszemu życiu. Sformułujemy również wizję i przygotujemy plan działania, które pozwolą osiągnąć zamierzony cel każdej kobiecie.

 

A teraz Ciebie zapytam – jak radzisz sobie z niepowodzeniami? Może nawet porażkami?

Ktoś kiedyś powiedział, że w biznesie odnosisz więcej niepowodzeń i porażek niż sukcesów oraz, że każda porażka przybliża Cię do zwycięstwa. I ja tak właśnie traktuję swoje niepowodzenia oraz porażki. Analizuję, wyciągam z nich wnioski, uczę się i wdrażam nowe rozwiązania. Ważna dla mnie jest również równowaga i harmonia wewnętrzna. Dlatego dbam o nią poprzez realizację różnych działań rozwijających mnie w różnych obszarach życia, np.: uwielbiam chodzić sama na spacer, ćwiczę w fitness klubie dla kobiet i pokonuję swoje ograniczenia, chodzę z mężem na randki, wyjeżdżam na krótkie i długie urlopy, aby złapać dystans do rzeczywistości. Są jednak momenty, że to nie pomaga i wtedy sięgam po pomoc na zewnątrz i funduję sobie coaching lub mentoring co wznosi mnie na wyżyny energetyczne 🙂

 

Jak budujesz swoją markę i co Tobie przynosi efekty? Podzielisz się tym z nami?

Poprzez działania marketingowe i PR-owe, począwszy od strony internetowej, poprzez social media, dobór partnerów biznesowych, wystąpienia publiczne oraz pracę z Klientkami. Szereg działań wpływa na naszą markę i tworzy nasz wizerunek. Dlatego trzeba wybrać i zdecydować co konkretnie będziemy robić, by działać z lekkością.

Ważna jest dla mnie w tych działaniach autentyczność, zaufanie i szacunek.

Od stycznia prowadzę projekt, w którym dzielę się z kobietami historiami innych kobiet, aby mogły wzmacniać się i utwierdzać, że w życiu można zrobić bardzo WIELE DOBREGO dla Siebie i innych.

Na swoim fanpage – Katarzyna Wnękowska Coach, prowadzę wywiady z kobietami, które dokonały zmiany w swoim życiu, żyją na swoich warunkach i odnoszą sukcesy. Zapraszam serdecznie do ich posłuchania i obejrzenia 🙂
To działanie jest również dla mnie korzystne, bo spowodowało ożywienie fanpage’a.

 

Czy w efekcie czujesz się spełnioną kobietą biznesu?

Tak, jak najbardziej 🙂 Choć zawsze jest coś do poprawy 😉 Cały czas nad tym pracuję i uważam, że jest to niekończąca się historia i przygoda. Pewnego rodzaju podróż, w którą jak raz wyruszyłam to się nie zatrzymam i będę podróżowała do końca życia w wyśmienitym towarzystwie!

 

Jak ważne jest dla Ciebie wsparcie rodziny w tej drodze?

Jest ogromnie ważne i dlatego nie wyobrażam sobie życia bez miłości i kochających mnie osób. Powiem tu nieskromnie, że tworzenia i współtworzenia wspierających relacji w rodzinie to jest również moja zasługa. Myślę, że całe życie można się uczyć budować relacje i robić to coraz lepiej. Rozwój wewnętrzny, osobisty nam to umożliwia. Żyje się wtedy o wiele łatwiej, przyjemniej, w większym komforcie i czuje się szczęście.
Korzystając z okazji serdecznie dziękuję mojemu mężowi Piotrowi za miłość, ogromne wsparcie oraz bezgraniczne zaufanie i szczerość 🙂

 

Co mogłabyś poradzić kobietom, które rozważają zostanie coachem?

Aby pamiętały, że wyuczony zawód nie daje gwarancji zaistnienia na rynku. Aby zarabiać na godne życie, trzeba mieć wiedzę biznesową, marketingową i umiejętności sprzedażowe. I oczywiście można się tego wszystkiego nauczyć, jednak potrzeba na to czasu i pieniędzy, o czym bardzo często ludzie zapominają w swoich marzeniach czy planach, a potem czują rozgoryczenie i rozżalenie.

 

Czy droga przedsiębiorcza jest dla każdego według Ciebie?

Jest dla każdego, kto jest gotowy na ciągły rozwój i zgłębianie swojej osobowości, a także na ciągłe poszukiwania nowych rozwiązań czy chociażby odpowiednich modeli biznesowych.

 

Dziękuję Ci serdecznie za rozmowę i życzę powodzenia w biznesie!

Dziękuję 🙂

 


Katarzyna Wnękowska – Certyfikowany Coach i trener biznesu. Specjalizuje się w pracy z właścicielkami biznesów, które są przemęczone, którym brakuje satysfakcji i zadowolenia z tego co robią. Pomaga im zwiększyć moc i odzyskać wewnętrzną równowagę, aby skutecznie i bardziej efektywnie zarządzały sobą i swoją firmą. Pracuje z klientkami w oparciu o swoją autorską metodę ”4 Kroków do Spełnienia©”. Zawiera ona w sobie zasady, strukturę i strategię, które umożliwiają kobietom osiągnięcie spełnionego i satysfakcjonującego życia prywatnego przy jednoczesnym odnoszeniu sukcesów zawodowych. Jest autorką programu skierowanego do kobiet przedsiębiorczych, którego tytuł brzmi „Zostań Spełnioną Kobietą Biznesu w 4 krokach”.

Kataliza Coaching, której jest właścicielką, powstała z pasji inspirowania i wspierania ludzi w dążeniu do skuteczności, harmonii i satysfakcji z życia, a także odnajdywania radości i szczęścia.

Więcej informacji: www.katalizacoaching.pl

Poprzednie

Organizowanie imprez na Śląsku – dlaczego warto wybrać ten region?

Mała firma a księgowość: samodzielne rozliczanie i obowiązki prawne

Dalej