Jakie zdjęcie dodać do CV? Praktyczne porady

| |

Wygląd kandydata nie powinien wpływać na decyzję rekrutera o jego zatrudnieniu. Jednak pracodawca to też człowiek i na jego decyzję mają wpływ emocje.

Zdjęcie, które wywołuje pozytywne odczucia, może być czynnikiem przesądzającym o tym, czy zostaniesz zaproszony do dalszego etapu rekrutacji. Dodanie zdjęcia do życiorysu zawodowego nie jest obowiązkiem, może jednak w istotny sposób wpłynąć na to, jaki wizerunek wykreujesz. Według ogólnie dostępnych badań życiorysy zawodowe na LinkedIn ze zdjęciem mają aż 11% więcej wyświetleń. Jest się o co starać!

Jak wybrać odpowiednie zdjęcie do CV?

Zdjęcie, które zamieścisz w CV powinno w istotny sposób podkreślać cechy niezbędne w pracy na danym stanowisku. Należy więc każdorazowo dobrać zdjęcie do określonej oferty pracy. Warto zastanowić się, jakie są najważniejsze wymogi stawiane przez pracodawcę i jaki charakter będzie miała praca.

Jeśli starasz się o pracę związaną z organizowaniem czasu wolnego dla dzieci i dorosłych, to dodaj zdjęcie radosne, z kolorowym tłem. Natomiast w przypadku kandydowania na takie stanowiska jak: manager, prawnik, czy pracownik banku, dobierz zdjęcie poważne, najlepiej na jasnym tle, w pozie wskazującej profesjonalizm i silny charakter.

Jakie cechy powinno mieć profesjonalne zdjęcie do CV?

 1. Zdjęcie umieszczone CV przede wszystkim powinno być wyraźne i zrobione w dobrej jakości. Wykluczone są zdjęcia źle sformatowane, krzywo przycięte, prześwietlone.
 2. Zdjęcie powinno idealnie komponować się z resztą dokumentu, niewskazane są zdjęcia zarówno zbyt duże, jak i zbyt małe.
 3. Najlepiej, jeśli zdjęcie do CV będzie jak najbardziej naturalne. Najlepsze są takie, które pokazują twarz od przodu.
 4. Tło do zdjęcia powinno być utrzymane w jasnej kolorystyce.
 5. Zdjęcia do CV powinny przedstawiać twarz i ewentualnie sylwetkę od pasa w górę. Niewskazane są zdjęcia całej sylwetki.
 6. Zdjęcie w okularach jest jak najbardziej wskazane jeśli na co dzień ich używasz i są to okulary korekcyjne. Nie powinno się umieszczać zdjęć, w których widoczne są okulary przeciwsłoneczne.
 7. W przypadku kobiet i ubiegania się na stanowiska, w których wymagana jest reprezentacyjność, najlepszym rozwiązaniem są zdjęcia, na których włosy są upięte. W przypadku mężczyzn w tej sytuacji, należy raczej unikać zdjęć z kilkudniowym zarostem na twarzy.
 8. Kolorystyka ubrań na zdjęciu powinna być również dostosowana do danego stanowiska. Warto pamiętać, że na fotografiach dobrze prezentują się ubrania w takich kolorach jak: szary, niebieski, granatowy, grafitowy. Na zdjęciach do CV nie powinno łączyć się ze sobą więcej niż trzech kolorów. Ubiór powinien być jednolity, bez elementów takich jak paski, kratka, kwiatki. Niewskazane jest także odsłanianie ramion, pozostawianie rozpiętych guzików.

Odpowiednie umieszczenie zdjęcia w CV, także niejednokrotnie nastręcza problemów. Wstawienie zdjęcia do dokumentu za pomocą edytora tekstu, na przykład Worda, nie jest najprostszą sprawą. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych szablonów CV. Przy ich pomocy bardzo łatwo jest umieścić zdjęcie w dokumencie.

Profesjonalne zdjęcie do CV

Zlecenie zrobienia profesjonalnego zdjęcia do CV może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Takie zdjęcie to sygnał dla pracodawcy, że włożyłeś wysiłek w to, aby zaprezentować się w sposób profesjonalny. Może warto umówić się na biznesową sesję zdjęciową? Dobrze wykonane zdjęcia, to duża szansa na zwrócenie uwagi na swój wizerunek.

Zdjęcia biznesowe podkreślą osobowość i charyzmę, to idealny sposób na to, aby zaprezentować się z jak najlepszej strony i zrobić dobre pierwsze wrażenie. Wiele firm fotograficznych wykonujących tego rodzaju zlecania oferuje usługi dostosowane do zakładanego budżetu. Warto również rozglądać się wśród znajomych, być może któryś z nich na co dzień pasjonuje się fotografią.

Złej jakości zdjęcie zamieszczone w życiorysie zawodowym może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. W sytuacji, kiedy nie możesz zamieścić dobrego zdjęcia, lepiej będzie nie umieszczać go wcale.

Tylko od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się dodać zdjęcie do swojego CV. Zdjęcie obowiązkowo musisz zamieścić tylko wtedy, jeśli pracodawca wyraźnie zaznaczył to w ogłoszeniu o pracę. Zazwyczaj ma to związek z ubieganiem się o pracę na takich stanowiskach jak te powiązane z kontaktem z klientem.

Najczęstsze błędy popełniane przez osoby umieszczające swoje zdjęcie w CV

Do najczęściej popełnianych błędów w tym zakresie należą takie jak:

 • Dodanie zdjęcia wykonanego smartfonem, czyli tak zwanego selfie, z dodatkiem ozdobników takich jak filtry ze Snapchata.
 • Zamieszczenie zdjęcia ze zbyt roześmianą i zbyt ponurą miną. W tym wypadku wskazana jest równowaga i postaranie się o to, aby zdjęcie dodane do CV wyglądało jak najbardziej naturalnie.
 • Zdjęcia, na których wyraźnie widać, że „wycięto” z nich inne osoby.
 • Zdjęcia w stroju krzykliwym i prowokacyjnym.

Tak naprawdę, tylko od Ciebie zależy czy dodanie zdjęcia do życiorysu zawodowego traktujesz jako dobrą szansę na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia.

Zdjęcie jest na pewno swego rodzaju narzędziem, które możesz wykorzystać zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Warto pamiętać o tym, że jest to najczęściej pierwszy kontakt wizualny z przyszłym pracodawcą. Może więc warto przyłożyć się do tego, aby w swoim życiorysie umieścić zdjęcie będące wizytówką. Coraz więcej kandydatów ma świadomość, jak istotny jest to element w budowaniu swojej marki i wizerunku.

Przeczytaj też:  jak napisać cv żeby-zaprosili cię na rozmowę o pracę cz-1

 

Poprzednie

Mała firma a księgowość: samodzielne rozliczanie i obowiązki prawne

Być może już niedługo…

Dalej