Jak wybrać odpowiednie okulary? – rozmowa z Lucyną Przyborek

| |

Okulary nie są tylko dodatkiem do stroju. Są jednym z najważniejszych elementów naszego wizerunku. Podkreślają urodę,  wyrażają osobowość i sprawiają, że czujemy się bardziej atrakcyjne. Odpowiednio dopasowane akcentują w nas to, co najważniejsze. Dlatego warto poświęcić chwilę na wybór oprawek.

 

Dlaczego  każdy kształt oprawek nie jest odpowiedni dla każdego?

Dobrze dobrane okulary, tak jak makijaż, powinny podkreślać atuty urody i ukrywać jej mankamenty. Jest wiele szczegółów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze oprawek. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę kształt twarzy. Zasada jest taka, że szerokość oprawek powinna raczej z nim kontrastować. Do delikatnych rysów pasują bardziej zdecydowane, kanciaste oprawki. I na odwrót. Inaczej jest w przypadku wielkości twarzy: do drobnej  dobieramy mniejsze okulary, do twarzy szerszej – większe. W przypadku wąskiego rozstawu oczu sprawdzą się mocno zaakcentowane zewnętrzne brzegi opraw lub zauszniki. Taki zabieg sprawi, że twarz będzie wyglądała bardziej atrakcyjnie. W przypadku takiej  niedoskonałości, jak duży nos, odpadają wszelkie modele oprawek z dużym mostkiem, który nos jeszcze bardziej uwydatni i skupi na nim uwagę. W takim przypadku wskazany jest  delikatny mostek, który zadziała odwrotnie.

A jak jest z grubością oprawek?

Zasada jest taka, że grube masywne oprawki pasują do dużej twarzy i sylwetki. Drobna twarz lepiej wygląda w delikatnych okularach. Zawsze jednak należy sprawdzić, jak oprawy układają się na twarzy. Czy do niej pasują. Wyjątkiem może być  drobna twarz o wąsko osadzonych oczach. Mocne akcenty na zewnętrznych brzegach opraw rozszerzą optycznie i poprawią proporcje. Twarz będzie wtedy wyglądała korzystniej.

Perfectvision1

Czy zawsze warto szukać koloru sezonu? Czy czasem  lepiej go odpuścić?

Okulary dobieramy odpowiednio do  kształtu twarzy, ale także koloru oczu, włosów i skóry.  Jasna cera będzie wyglądała źle, jeśli dobierzemy zbyt ciemne oprawki. Zwłaszcza dotyczy to  cery naczyniowej. Przy źle dobranym kolorze oprawek może ona wyglądać niezdrowo. Kolory mogą odmładzać, ale mogą też  dodawać lat. Nie każdemu  pasuje kolor „nude”,  uważany za uniwersalny. Tak naprawdę   niewiele osób wygląda w  nim  korzystnie. Nie wpadajmy więc w pułapkę kolorów, tylko testujmy i szukajmy tego właściwego. Pomocna może być tu  wiedza o 4 głównych typach kolorystycznych. Pierwszy z nich,  „Wiosna”, dobrze wygląda w ciepłych tonacjach takich jak  brązy, ciepła czekolada, niebieskości, turkusy, delikatne róże, fiolety, bursztyny, zieloności i pomarańcze. Pani „Lato” dobrze prezentuje się w chłodnych, zgaszonych tonacjach – grafitowych, szaro-granatowych, szaro-zielonych, ciemno-czerwonych, różowo- i filoletowo-pudrowych. Do „Jesieni” pasują ciepłe tonacje – brązowe, gorzka czekolada, kolor winna, bursztynowe, zielone, grafitowe, szaro-granatowe, szaro-zielone. Ostatni typ kolorystyczny, „Zima”, lubi  chłodne i zdecydowane  kolory: czarne, brązowe, granatowe, ciemno-zielone, ciemno-czerwone. Tak wyglądają zasady dobierania kolorów do typów kolorystycznych. Pamiętajmy jednak, że kolor trzeba nie tylko wybrać, ale też sprawdzić.  Kolorami trzeba umiejętnie grać.

perfectvision002

A czy warto zdecydować się na okulary progresywne?

Zdecydowanie tak. Soczewki progresywne umożliwiają wyraźne i płynne widzenie we wszystkich odległościach: w sklepie,  restauracji, podczas prowadzenia samochodu czy przy pracy przy komputerze. Nie trzeba już zmieniać okularów do czytania na okulary do patrzenia w dal. Korekcja Progresywna zalecana jest dla osób z naturalnie występującymi zaburzeniami wzroku związanymi z wiekiem (40-50 lat).

A co z  antyrefleksem? Czy potrzebny jest każdemu?

Powłoka antyrefleksyjna  zapewnia ochronę szkieł okularowych. Pomaga też w utrzymaniu ich w czystości oraz uodparnia je na uszkodzenia. A przede wszystkim poprawia komfort widzenia, odbijając promienie słoneczne i promieniowanie komputera. Dzięki takiej powłoce nasze oczy są zdrowsze, a także  widoczne dla naszego rozmówcy.

Perfectvision2

Co jeszcze może pomóc w doborze oprawek?

Przyda się pomoc doświadczonej osoby. Klienci w 90% nie wiedzą czego chcą. Oczekują doradztwa i pomocy w wyborze. Często przymierzają oprawki, które już posiadają. A oprawki po prostu  trzeba sprawdzać. Przymierzać i patrzeć – czy dana oprawka jest odpowiednia? Czy może inny kształt byłby bardziej korzystny? Czy pasuje do twarzy i do całej sylwetki? Przy wyborze oprawek warto też pamiętać,  do czego okulary będą służyć. Zawsze pytamy o to naszych klientów i staramy się dobrać okulary do ich potrzeb i stylu życia. Znamy zasady stylizacji i najnowsze trendy, ale wiemy, że modzie nie można ślepo ufać. Najważniejsza jest ta konkretna osoba. To, kim ona jest? Co robi? Co lubi? Jak spędza czas? Dobrze dobrane okulary bardzo dużo potrafią o niej powiedzieć. I mogą też pomóc w budowaniu odpowiedniego wizerunku. Dlatego warto się zatrzymać, przeanalizować i wybrać odpowiednie okulary, które będą działały na naszą korzyść.

Wiedzą na temat doboru odpowiednich okularów podzieliła się z nami Lucyna Przyborek – stylista opraw okularowych, współwłaścicielka sieci salonów optycznych Perfect Vision. Członkini Klubu Lady Business Club.

Poprzednie

Jak stać się rozpoznawalną i silną marką? – Izabela Wołyniec-Sobczak

Bulwary Wiślane – piękna przestrzeń w Warszawie

Dalej

1 komentarz do “Jak wybrać odpowiednie okulary? – rozmowa z Lucyną Przyborek”

  1. Dla mnie wybór oprawek to zawsze horror – chociaż jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się nic nie wybrać 🙂
    Bardzo tutaj przydają się profesjonaliści, którzy podpowiedzą, co będzie lepsze i zachęcą do mierzenie nietypowych kształtów i kolorów oprawek.

Możliwość komentowania została wyłączona.