Poczuj siebie Tu i Teraz – Agnieszka Szczepaniak

| |

O byciu Tu i Teraz jest ostatnio głośno. Dlaczego? Bo to prawda, że mamy tylko to co TU I TERAZ 🙂 Nikt nie wie co będzie jutro, co nam ono przyniesie. Pytanie czy potrafisz być ze sobą tu i teraz? Czy wybiegasz w przyszłość? A może żyjesz przeszłością?

 agnieszka szczepaniak

Poczuj siebie Tu i Teraz

Agnieszka Szczepaniak

Jest środa. Obudziłam się z bólem głowy. Nie mogę znaleźć telefonu i nie wiem która jest godzina.
Jak na złość nie podłączyłam wieczorem ładowarki do telefonu i w nocy się rozładował. Zaspałam. Cały plan legł w gruzach a wiem, że dziś mam tyle rzeczy do zrobienia.

Niczego nie mogę znaleźć w szafie. Żelazko nie chce ze mną współpracować. Skończyło się mleko. Jestem wściekła, bo uciekł mi kolejny autobus. Irytuje mnie, że jest dziś ciepły dzień. Czemu CI ludzie chodzą tak wolno i nigdzie im się nie spieszy. Mam przecież jeszcze tyle rzeczy do zrobienia !!!!

I co dalej z tym porankiem….. ?

Nadal mogę na wszystko narzekać lub też zaakceptować fakt, że boli mnie głowa i być z tym ok. Nakręcanie się i obwinianie rzeczywistości za to, że jest jaka jest prowadzi tylko do większej frustracji i braku jakiegokolwiek rozwiązania. Mogę też potraktować tę sytuacje jako trening własnej uważności, poznawania siebie oraz kreowania takich rozwiązań, które będą dla mnie najbardziej efektywne. Jeśli mam w sobie odwagę do tego, aby w tym całym zabieganiu zatrzymać się na chwilę i objąć swoją uwagę to, wszystkiego co, sprawia mi trudność, to może się okazać, że moje samopoczucie w mgnieniu oka zmienia się na takie jakie chcę dla siebie.

Czym jest uważność ?

Jon Kabat – Zinn twórca MBSR (ang. Mindfulness-Based Stress Reduction) czyli redukcji stresu poprzez medytację mindfulness definiuje uważność jako przytomność umysłu, która jest rozwijana przez szczególnego rodzaju skupienie uwagi. Skupiamy ją celowo na tym, co jest w teraźniejszości bez osądzania czegokolwiek. To jedna z wielu możliwych form medytacji, o ile przez medytację rozumiemy metodę systematycznego skupiania uwagi, dzięki czemu wpływamy na jakość swojego doświadczenia i ewentualnie ją zmieniamy, aby dzięki temu przeżywać w pełni swoje człowieczeństwo i związki z innymi oraz z całym światem.

Bycie w Tu i Teraz oraz obserwowanie jak wygląda moja rzeczywistość  – co jest teraz,  w tej właśnie chwili, w tym właśnie momencie – daje mi możliwość wyboru za jaką częścią siebie pójdę – tą bardziej narzekającą na wszystko, czy też tą, która potrafi dać sobie odrobinę łagodności
i współczucia. Mogę też  dzięki temu znaleźć odpowiedź na pytania:

 • co dzieje się ze mną teraz ?
 • czego chcę dla siebie teraz ?
 • co jest dla mnie ważne teraz ?
 • jakiego wsparcia potrzebuję dla siebie teraz ?
 • co biorę sobie dla siebie z tego doświadczenie siebie teraz ?

Co może dać mi uważność ?

Dzięki byciu uważnym mogę lepiej poznać siebie. Jestem bardziej świadoma tego jak powstaje moje doświadczenie. Widzę jak w tym wszystkim funkcjonuje mój umysł i ciało. W chwili gdy obserwuję jak powstaje we mnie emocja, w którym miejscu mojego ciała ona jest okazuje się, że bardzo często przychodzi świadomość iż, to ja jestem twórcą własnego doświadczenia.

Widzę też, krok po kroku jak powstaje we mnie impuls do działania. Jestem świadoma tego, z którego miejsca we mnie pochodzi to działanie. Jaka stoi za tym moja emocja. I czy właśnie w tej chwili jest to najlepszy dla mnie wybór.

Czując siebie Tu i Teraz mogę świadomie podjąć decyzję czy chce być impulsem własnej zmiany 🙂

Poczuj siebie Tu i Teraz – ćwiczenie.

Znajdź spokojne miejsce gdzie możesz na chwilę usiąść. Jeśli jesteś w domu niech to, będzie twój ulubiony fotel lub kanapa. Jeśli jesteś w parku to, usiądź na chwilę na ławce.

Postaw mocno stopy na ziemi i poczuj jak przylegają do podłoża. Ręce połóż luźno wzdłuż ciała. Możesz zamknąć oczy jeśli jest to, dla ciebie komfortowe.

 1. weź trzy głębokie oddechy
 2. poczuj jak powietrze wypełnia i powoli unosi brzuch w górę i w dół
 3. zauważ własne myśli w tym właśnie momencie
 • takie jakie są
 • nie oceniaj ich ani nie analizuj
 1. zobacz co dzieję się z twoim ciałem w tej właśnie chwili
 • co czujesz ?
 • jak jest tego intensywność ?
 1. zauważ co, zmieniło się w postrzeganiu rzeczy i uczuć wobec siebie
 • zadaj sobie pytanie: Co się dzieje teraz ?
 • zobacz jak przyszła do ciebie odpowiedź

 

Agnieszka Szczepaniak, certyfikowany Zen Coachem pracujący w oparciu o kodeks etyczny i standardy International Coach Federation (ICF)terazcoach.pl,

Poprzednie

Show z udziałem Blue Cafe na otwarciu atelier Ewy Łukawskiej

Woda do biura – czysta i przyjazna środowisku

Dalej