Strefa Zmian – konferencja inna niż wszystkie!

| |

#StrefaZmian – konferencja inna niż wszystkie. Nie ma tam jednej sali, w której kolejno odbywają się poszczególne, tematyczne wystąpienia. Jadwiga Korzeniewska i Igor Rotberg zorganizowali, już po raz kolejny, coś zupełnie innego. Tym razem #StrefaZmian dotyczyła tych zawodowych.

strefa zmian2

Idąc na tę konferencje musisz dokładnie wiedzieć czego chcesz, bo masz wybór. I jak wiadomo im większy – tym trudniej się zdecydować. W zmianach zawodowych musiała się znaleźć strefa: etat, biznes, inspiracje. Uczestnicy krążyli pomiędzy trzema salami. Oczywiście byli i tacy, którzy cały dzień spędzali konsekwentnie w jednej strefie, ale większość jednak krążyła.

strefa zmian1

Ja tym razem byłam na dwóch prelekcjach w sali Strefa Etat. Z ciekawości. Dowiedziałam się jak powinno wyglądać profesjonalne CV dzisiaj. Na co zwracają uwagę rekruterzy, head hunterzy. Jakiś czas temu była moda wstawiania zdjęcia do CV, a tutaj okazuje się, że nie jest to konieczne o ile pracodawca o to nie prosi. A w Anglii jest to w ogóle zabronione! Co kraj to obyczaj. Chodzi o równe szanse dla każdego niezależnie od wyglądu. W CV nie musisz zawierać również daty urodzenia. Jeśli ją tam masz – usuń.

Dobrze jeśli CV mieści się na jednej stronie formatu A4, maksymalnie na dwóch. I koniecznie trzeba mieć podsumowanie swoich osiągnięć, kompetencji i największych projektów tuż pod danymi osobowymi. Dopiero później doświadczenie, wykształcenie, szkolenia, języki i dodatkowe umiejętności oraz zainteresowania.

strefa zmian 3

O tym wszystkim opowiadała Sandra Bichl z Career Angels.

Małgorzata Wolska z  Projektu-Kariera przedstawiła w StrefieEtat potencjał LinkedIna, który ma 450 mln użytkowników na świecie, a w Polsce są to 2 mln. Nie wiem czy wiesz, ale tam są Twoi potencjalni klienci, albo pracodawcy. CV papierowe nie wymaga zdjęcia, ale już na profilu LinkedIn powinno się ono znaleźć. W nagłówku wpisz swoje role zawodowe np. doradca, coach, konsultant. W podsumowaniu napisz w punktach o tym kim jesteś, a w doświadczeniu przedstawiaj najpierw to co najświeższe. Na LinkedIn możesz dawać i prosić o rekomendacje. Rób to, dawaj i proś o rekomendacje dla siebie.  Możesz też wgrać swoje rekomendacje papierowe, które otrzymałaś od poprzednich pracodawców. Warto pochwalić się osiągnięciami i wpisać wszystkie certyfikaty, patenty, publikacje, projekty, które zrealizowałaś. I pamiętaj, że możesz stworzyć różne wersje językowe swojego profilu! 

strefa zmian 10

Na kolejne wystąpienia wybrałam się do Strefy Własny Biznes. Małgosia Nowicka współzałożycielka Relacje by Nowicka&Co, która pracuje z dużymi korporacjami zachęca do tego wszystkich przedsiębiorców. Dała kilka cennych wskazówek do rozwoju biznesów. Sama tak działa i to daje pozytywne efekty, dlatego zakładaj biznes z osobami, które Cię uzupełniają, a nie są do Ciebie podobne. Razem ustalcie zasady dotyczące czasu pracy, sposobu działania, zakresu obowiązków. Bądź terminowa i wymagaj tego od innych. Bądź uczciwy – powiedz klientowi, że to nie Twój zakres działań, zdobędziesz jego szacunek. Bądź pracowita. I tu dochodzimy do dość trudnego dla kobiet tematu – bądź zołzą, twardzielem, bo w biznesie nie możesz być Matką Teresą! Nie możesz być dobrym dla wszystkich! Trzeba czasem tupnąć nogą! Trzeba wymagać! Pamiętaj też, że masz prawo odmawiać jeśli coś nie jest zgodne z Twoimi przekonaniami. 

strefa zmian 12

Często się mówi o pasjobiznesach. Jednak według Małgosi Nowickiej biznes nie musi, a nawet nie powinien być oparty na pasji. Biznes musi mieć swój cel, do którego będziesz dążyć. Ale pamiętaj – biznes to również brak czasu, ciągłe wątpliwości i pytanie o sens. Będzie Ci lżej jeśli będziesz pracowała z profesjonalistami. I bardzo ważne – bądź sobą, zawsze i wszędzie – zamiast „człowiekiem sukcesu”. W tym całym szaleństwie nie zapominaj o rodzinie, przyjaciołach, ważnych dla Ciebie osobach i o tym by robić rzeczy, które sprawiają Ci frajdę – tak po prostu i nie tylko w pracy.

Kolejna prelekcja jaką wybrałam odbywała się również do Strefy Własny Biznes, a było to wystąpienie Wojciecha Wawrzaka, autora bloga PraKreacja, którego bardzo byłam ciekawa. Według Wojtka blog ekspercki może być prowadzony przez każdego, kto wie trochę więcej niż inny! Nie trzeba wiedzieć wszystkiego z danej dziedziny. On sam pisze kreatywnie o prawie i w sposób bardzo przystępny przybliża tematykę prawniczą przeciętnemu czytelnikowi. I to właśnie w oparciu o bloga Wojtek utworzył firmę prawniczą!

Co dało mu prowadzenie bloga? Rozwój – musisz się douczać, czytać, śledzić nowinki. Uczysz się i przekazujesz wiedzę dalej! W ten sposób budujesz markę osobistą, zaufanie, rozpoznawalność i autorytet. Blog to też dodatkowe źródło przychodu, szczególnie jeśli stworzysz produkty do wielokrotnej odsprzedaży. A dodatkowo, jeśli oczywiście lubisz pisać, to masz z tego przyjemność i jest to również forma spędzania czasu wolnego 🙂

strefa zmian 14

Jeśli myślisz o prowadzeniu bloga eksperckiego musisz zacząć od wyboru tematyki i znalezienia niszy. Następnie trzeba zrobić research, by sprawdzić jak się wyróżnić. Znajdź braki na rynku i je wykorzystaj! Zbuduj zaplecze, zadbaj o serwer i domenę. Stwórz swoją identyfikację wizualną, szablon strony, logo i jak będzie gotowa to po prostu pisz, pisz, pisz i bądź uparta i cierpliwa! Twórz dobrą treść, budzącą emocje, pełną wartości. Bądź sobą i pisz tak jakbyś rozmawiała z odbiorcami:)

Była to bardzo wartościowa prelekcja, warta obejrzenia 🙂

Konsekwentnie zostałam w Strefie Własny Biznes. A tu pojawili się przedstawiciele firmy WebWave, która umożliwia samodzielne bezpłatne postawienie strony internetowej bez umiejętności programowania. Jedynym kosztem jest opłata za serwer, który musi być wykupiony u WebWave. Maciej Bukowski z WebWave  wskazał dużo ciekawych narzędzi do działań online. Wspomniał Brand24.pl, platformę, która poinformuje Cię, kto o Tobie mówi w internecie. Freshmail – narzędzie do wysyłania mailingów. Nozbe.com, Trello.com – do planowania zadań.  Canva.com do samodzielnego przygotowywania grafiki. I wiele innych.

Ostatnią prelegentką, której wystąpienia wysłuchałam, była Dominika Nawrocka, współwłaścicielka firmy Fat ROI, autorka dwóch książek. Najważniejszym przekazem z tej prelekcji był komunikat, żeby koncentrować się na tym co Ci daje najwięcej pieniędzy, a nie na pasji. Pamiętaj, że głównym kryterium efektywności jest przychód. Jeśli to tak u Ciebie nie działa to trzeba coś zmienić i zająć się tym co przynosi dochód! Znajdź to coś u siebie i spienięż to.

strefa zmian 13

Bardzo Ci polecam konferencję #StrefaZmian. Wyróżnia ją podział na strefy tematyczne i możliwość wyboru jaką masz jako uczestnik. Wydarzenia pod szyldem #StrefaZmian odbywają się cyklicznie: na wiosnę mamy możliwość zająć się zmianami w życiu zawodowym, a na jesieni zmianami w życiu osobistym. Kolejna edycja zapewne odbędzie się jesienią tego roku. Śledź Facebooka oraz  moje Nowości wydarzeniowe na moim blogu:)

Zdjęcia „Joanna Pawlikowska Photography”

Poprzednie

Kobiety Przedsiębiorcze – Jola Christol – Biznes to Sztuka

Karta kredytowa bez górnego limitu zadłużenia? W bankowości prywatnej to możliwe

Dalej