Życiowa racja to determinacja – Żaneta Rachlewicz

| |

Artykuł gościnny dla Ciebie – dziś o determinacji, która przydaje się zwłaszcza przy prowadzeniu własnego biznesu.Zapraszam również do komentowania!zaneta rachlewicz

Życiowa racja to DETERMINACJA.

Wiele mówi się o motywacji… Wiele jest szkoleń, warsztatów oraz mówców, których zadaniem jest zmobilizować odbiorcę do działania. Wszystkie te narzędzia są dobrodziejstwem XXI wieku, dlaczego? 

Motywacja wczoraj a dziś.

Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy to mój dziadek przed pójściem do pracy zastanawiał się czy ma na to ochotę, nie włączał TV z programem motywacyjnym. Moja babcia też nie szukała inspiracji do gotowania obiadu czy robienia zakupów. Wszystko odbywało się mechanicznie, naturalnie tak, jak zostało im to przekazane. Dzisiejszym wzorcem nie jest ani gotująca kobieta ani utrzymujący rodzinę mężczyzna, świat wygląda inaczej- nie gorzej, nie lepiej- inaczej.

W dzisiejszym świecie zwraca się uwagę na uczucia, emocje. Ludzie zadają sobie pytanie ,,Czy czuje się ok z tym, co robię?’’ lub ,,Co mogę zrobić by poczuć się lepiej?’’ odpowiedzi często kolidują z postanowieniami bądź celami.

Świadomość stanów emocjonalnych i dążenie do wygody to jedna z cech, której pozazdrościliby nam nasi przodkowie. Pytanie brzmi, czego my możemy im pozazdrościć?

Mnie nasuwa się jedna odpowiedź: determinacja.

O ile kwestia braku motywacji nie jest związana z wypaleniem bądź depresją można wykształcić w sobie determinacje, która pozwoli na wykonanie zadania.

 

Determinacja w życiu prywatnym.

Podzielę się z Wami swoim doświadczeniem.

Wiele lat temu stroniłam od wysiłku fizycznego- nigdy nie sprawiało mi to przyjemności. Na pewnym etapie swojego życia postanowiłam, że zawalczę o lepszą sylwetkę. Z początku poziom motywacji był wysoki, postanowiłam ćwiczyć 4 razy w tygodniu. Po paru miesiącach entuzjazm opadł (niewielkie efekty, zmęczenie) wygodniej byłoby już tego nie robić, bo, po co skoro nie sprawiało mi to przyjemności. To właśnie był kluczowy moment dla determinacji. Powtarzałam sobie, że to nie koniec. Po serii ćwiczeń byłam z siebie dumna i to nie, dlatego, że moja ciało wyglądało lepiej tylko, dlatego, że ćwiczyłam także silną wolę. Po wielu miesiącach dzięki determinacji pokochałam sport. To samo tyczyło się mojej pracy.

Determinacja w biznesie.

Prowadzenie własnej firmy wymaga silnej woli, szczególnie, gdy na początku nie przynosi zysków a wymaga wkładu, oddania (tak jak to było w moim przypadku). Często poświęca się pieniądze, związki, hobby. Jak zmotywować się do rozwijania firmy, kiedy nie ma się za to gratyfikacji?

Po pierwsze dobry plan działania, którego należy się trzymać.

Przed tym, zanim otworzyłam firmę szkoleniową- zbadałam rynek. Umawiałam się na spotkania z różnymi trenerami biznesu i pytałam, jaką drogę pokonali, na co zwrócić szczególną uwagę rozpoczynając zabawę z trenerką. Dobrze jest się uczyć na błędach. Idealnie jest się uczyć na błędach innych- nie swoich. Po spotkaniach ustalałam swój plan działania, stworzyłam model biznesowy i wyznaczyłam cele.

Po drugie silna wola i odporność na porażki.

Wiedziałam, że będzie ciężko, więc kiedy przychodziły złe chwile nie byłam zaskoczona. Pozwalałam sobie też na zwątpienia. Nie ma chyba nic gorszego od poddania się tylko, dlatego, że na moment oddaliło się od celu. Przykładem tego zachowania są palacze, którzy postanawiają skończyć z nałogiem. Trwają w postanowieniu kilka dni, bądź tygodni, po czym skuszą się na papierosa. Na następny dzień poczucie winy jest tak wielkie, że wracają do nałogu- myśląc, że polegli. Jeżeli oddalisz się od swojego celu, nie załamuj się, nie katuj, (nie rezygnuj!) tylko prędko wracaj do gry bogata o nowe doświadczenia.

Rób swoje.

Przysłowie ,,Mówi się trudno i żyje się dalej’’ jest dobrym mottem, gdy trzeba coś zrobić i tyle. Niektórych obowiązków nie da się delegować należy je wypełnić nie doszukując się głębokiej motywacji. Taka świadomość pozwoliła mi na przetrwanie ciężkich miesięcy, gdzie nie było pieniędzy, hobby czy spotkań towarzyskich tylko ja, moja wspólniczka i nowa firma. 

Przydatne ćwiczenie na wypracowanie determinacji.

Jeżeli chcesz ćwiczyć swoją silną wolę zacznij od dziś:

  1. Robić tę samą rzecz
  2. Codziennie
  3. O tej samej porze
  4. Przez 15 min
  5. Do miesiąca

 

Wyniki eksperymentu mogą Cię zaskoczyć! Pamiętaj, że życie zaczyna się tam, gdzie przekraczasz swoje granice. Powodzenia!


Żaneta Rachlewicz – Współwłaściciel firmy szkoleniowej Adeszkolenia Kasprzak&Rachlewicz. Posiada ogromne doświadczenie w handlu i obsłudze klienta na różnym szczeblu – m.in. bankowość, finanse i ubezpieczenia, szkolenia. Wielokrotnie wyróżniona za profesjonalną obsługę i indywidualne podejście do klienta. Posiada certyfikat Trenera Biznesu, prowadzi cykle szkoleń doradczych dla osób indywidualnych oraz firm, wspiera ich rozwój, kieruje do pozytywnych zmian.  W jej rozumieniu prowadzenie szkoleń to także budowanie sprzyjających warunków do rozwoju i samorealizacji.

Prywatnie to kobieta lubiąca przekraczać granice własnych możliwości. Uwielbia wyzwania i konfrontacje z tym, co – tylko na pierwszy rzut oka – niemożliwe. W życiu kieruje się prostą zasadą – jeżeli robisz coś, co nie sprawia Ci przyjemności – przestań to robić. Do jej pasji zaliczyć można hitchhiking, czyli kulturę narodową – nieustanne poznawanie nowych, interesujących ludzi, którzy inspirują. Dba o swój rozwój duchowy, mentalny i fizyczny. Jej zawodową pasją są szkolenia i wystąpienia publiczne, podczas których może być sobą.

Poprzednie

Wizytówka – niezbędnik networkingowiczki :)

Dobrze mi – pokochaj siebie i bądź szczęśliwa!

Dalej