Program pit do rozliczeń za 2016 rok

| |

Do rozliczenia pit za 2016 rok pozostało nam trochę czasu. Warto jednak już teraz pamiętać o tym obowiązku, aby odpowiednio przygotować się do złożenia zeznania podatkowego, zebrać wymagane dokumenty i wybrać dobry program pit.

Jak wybrać program pit

Deklaracje PIT za rok 2016  w roku 2017 będzie można wypełniać i składać w sposób tradycyjny, czyli w formie wypełnionego pisemnie druku, który dostarczamy do właściwego urzędu skarbowego osobiście albo za pośrednictwem poczty bądź urzędu konsularnego (z zagranicy).

Jednakże coraz większa liczba podatników wybiera inny sposób składania zeznań podatkowych – przez internet, gdzie można rozliczyć pit przez  dobry program pit. Korzystając z programu pit można wypełnić deklaracje, wydrukować i zanieść lub wysłać do urzędu skarbowego albo rozliczyć pit online wysyłając pit elektronicznie.Ten sposób rozliczenia jest dużym ułatwieniem, pozwala też zaoszczędzić czas. Dobry program pit  nie wymaga nowoczesnego sprzętu, wystarczy komputer i dostęp do internetu. Program do rozliczania pit przygotowało nie tylko Ministerstwo Finansów. Darmowy program pit znajdziesz w internecie korzystając z internetu w domu, w miejscu pracy, a nawet na wczasach zarówno będąc w Polsce jak i za granicą. Program pit oraz system e-Deklaracje dostępny jest jest o każdej porze dnia przez wszystkie dni tygodnia, wystarczy dostęp do komputera i połączenie internetowe. Program pit pozwoli na rozliczenie dowolnego formularza pit oraz wymaganych do niego załączników.

Programy do rozliczania pit oferują też organizacje pożytku publicznego uprawnione do zbierania 1% podatku. Na swoich stronach internetowych umieszczają linki do bezpłatnych programów. Często na formularzach z tych programów są już umieszczone numery KRS organizacji, aby 1% trafił właśnie do tej organizacji. Nie zawsze numer KRS jest wpisany “na sztywno” i wtedy można wybrać dowolną OPP do wsparcia naszym 1%.

Wśród organizacji pożytku publicznego jest dużo klubów i organizacji sportowych. Kibice i sympatycy mogą przekazać im 1% swojego podatku.

Zebranie potrzebnych informacji i dokumentów

Przez cały rok podatkowy warto zbierać informacje i dokumenty, które mogą być przydatne do rozliczenia pit, a szczególnie do skorzystania z ulg podatkowych zmniejszających nasze zobowiązania wobec fiskusa. Gromadzenie faktur, biletów imiennych i innych dokumentów wymaganych w przypadku korzystania z danego rodzaju ulgi podatkowej i odliczenia jest nieodzowne. Wprawdzie nie załączamy tych dokumentów do deklaracji rocznych, ale powinniśmy je posiadać i przechowywać przez okres pięciu lat licząc od końca roku, w którym dokonujemy rozliczenia pit, aby móc je przedstawić w razie kontroli organu podatkowego.

Po zakończeniu roku podatkowego w terminie do końca lutego otrzymamy informacje od pracodawców, świadczeniodawców, jeżeli w trakcie roku uzyskaliśmy przychody za pośrednictwem płatników. Informacje roczne wystawiane są na formularzach PIT 11, PIT 40A i PIT 8A. W przypadku uzyskania przychodów z kilku źródeł, informację roczną powinniśmy otrzymać z każdego źródła. Informacje PIT 11, PIT 40A i PIT 8A pracodawcy i świadczeniodawcy przesyłają nie tylko podatnikom, ale też do właściwych urzędów skarbowych.

Przygotowanie deklaracji

Z programem pit przygotowanie deklaracji jest łatwe, gdyż program pomoże wybrać odpowiedni formularz oraz załączniki do niego, a następnie krok po kroku poprowadzi przez kolejne etapy rozliczania oraz wysyłania deklaracji do systemu e-Deklaracje. Nie trzeba mieć wiedzy podatkowej, aby rozliczyć swoje podatki z programem pit. W każdym programie pit znajdziemy nie tylko formularze do wypełnienia, ale też bazę wiedzy na temat podatków i ich rozliczania. Znajdziemy podpowiedzi i cenne porady na temat możliwości korzystania z preferencji podatkowych, ulg i odliczeń. Możemy poznać podatkowe i ich interpretacje, szczegółowe instrukcje dotyczące wypełniania i wysyłania deklaracji podatkowych

Terminy rozliczania pit za 2016 rok

Terminy rozliczania pit 2016 rozpoczną się po zakończeniu roku podatkowego, czyli już 1 stycznia 2017 roku. Wtedy będzie można korzystając z programu pit wysyłać rozliczenia roczne do urzędów skarbowych bez wychodzenia z domu, bo przez internet.

Aby rozliczyć się z fiskusem za 2016 rok, trzeba mieć przygotowane dane o przychodach i wydatkach. Niektóre z nich otrzymamy dopiero pod koniec lutego. Ostatecznym terminem złożenia (wysłania) deklaracji PIT-36, PIT-37, PIT-38 i PIT-39  jest koniec kwietnia, a w 2017 roku data ta przesunie się do 2 maja, ponieważ 30 kwietnia i 1 maja są dniami wolnymi od pracy. Wcześniejszy termin obowiązuje podatników rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.Terminem dla deklaracji PIT- 28  za 2016 rok jest 28 lutego 2017.

Program pit pomoże nam wybrać właściwy urząd skarbowy. Wysyłając elektroniczny pit otrzymamy z urzędu skarbowego urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO) również drogą elektroniczną. Potwierdzenie to jest traktowane na równi z innymi dowodami złożenia deklaracji podatkowej.UPO należy przechowywać, aby móc okazać w przypadku ewentualnej kontroli organu skarbowego przez okres pełnych pięciu lat jeszcze po zakończeniu roku, w którym składamy zeznanie. Potwierdzenie złożenia deklaracji pit 2016 trzeba więc zachować do końca roku 2022. Elektroniczne potwierdzenie jest przechowywane w systemie e-Deklaracje i dzięki temu możemy mieć do niego dostęp w późniejszym czasie.

*Artykuł sponsorowany

Poprzednie

Szkolić się z Facebooka czy nie?

Kobiecość a niepełnosprawność – Anna Śleboda

Dalej