Work-life balance – jak go osiągnąć?

| |

Zadowolony pracownik to lepszy pracownik. Jak więc osiągnąć idealną równowagę między pracą a życiem osobistym tak, by nie cierpiała żadna z tych sfer? Czym jest work-life balance?

To nic innego jak idealna równowaga między życiem zawodowym i prywatnym, która ma skutkować zwiększeniem satysfakcji zarówno z pracy, jak i z życia po pracy. Nie chodzi jednak o to, by wyraźnie rozgraniczyć pracę od prywatności, ale aby obie strefy wzajemnie się przenikały, bez wyraźnego nacisku na którąkolwiek z nich. Aby praca przynosiła wyjątkową satysfakcję, a zajęcia dodatkowe i czas spędzany na relaksie dokładnie uzupełniały dzień.

Rola pracodawcy

Co powinien robić pracodawca? Na przykład dbać o odpowiednią atmosferę w miejscu pracy. Dobrze zaprojektowane przestrzenie z wygodnymi meblami, dodatkowe miejsca, w których można się wyciszyć, zaopatrzone kuchnie czy coffee pointy na pewno mają pozytywny wpływ na pracowników. Ale oprócz dobrze zaprojektowanych i przemyślanych miejsc ważne są także argumenty pozapłacowe, takie jak nagrody czy programy motywacyjne, dzięki którym chęć do pracy osób zatrudnionych w firmie jest jeszcze większa.

Benefity pozapłacowe

Pracownicy lubią czuć się odpowiednio nagrodzeni. I to nie tylko raz w roku, w okresie okołoświątecznym, kiedy premie dostają praktycznie wszyscy, ale przez cały rok. Świetnie sprawdzają się kupony i karty premiowe Sodexo, które pozwalają na samodzielny wybór różnego rodzaju benefitów, a każdy z pracowników może znaleźć coś dla siebie. Równie ciekawym rozwiązaniem są także karty Lunch Pass, dzięki którym posiłki można spożywać w jednym z ponad 1000 punktów w całej Polsce i to pracownik decyduje, kiedy, gdzie i co będzie jadł. Warto też zadbać o inne rozrywki, a w tym pomocna jest karta Flexi Pass. Gwarantuje ona stały dostęp do atrakcyjnych zajęć sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych, a niewykorzystane środki przechodzą na kolejne miesiące. Pozwala to na dużą swobodę użytkowania karty i dopasowanie zajęć do swoich preferencji oraz ilości wolnego czasu.

Programy motywacyjne

Można też skorzystać z gotowych platform Sodexo Select i Sodexo Effect. Pierwsza z nich pozwala pracownikom na samodzielne ułożenie swojego pakietu motywacyjnego w ramach środków przyznanych przez pracodawcę. Sodexo Effect to z kolei długofalowy program efektywności, który pozwala nagradzać pracowników za osiągnięcia i efekty ich pracy. Platforma ta wykorzystuje różnego rodzaju rankingi, grywalizację czy quizy, więc może dodatkowo rozwijać kreatywność i pogłębiać wiedzę zatrudnionych osób.

Dodajmy tylko, że każdy pracodawca, który zdecyduje się na wdrożenie takich rozwiązań, dostaje od Sodexo pełne wsparcie – od kreacji po kwestie prawne, wdrożenie, komunikację, administrację i logistykę.

Idealnie wypracowany work-life balance jest bardzo ważny. Nie tylko dla pracownika, który czuje się doceniony, lubi swoją pracę i jest mu w niej dobrze, ale też dla pracodawcy. Zmotywowany i zadowolony pracownik działa sprawniej, wydajniej i generuje większe zyski.

*Artykuł sponsorowany

Poprzednie

7 sposobów na zdobywanie wiedzy

Konferencja Grodzisk – Jak rozwijać i zarabiać we własnej firmie?

Dalej