7 sposobów na zdobywanie wiedzy

| |

W dzisiejszych czasach nie można stać w miejscu. Technologie pędzą w rozwoju, a my staramy się za nimi nadążyć. Nie jest to proste. Bez stałego zdobywania wiedzy, uczestnictwa w szkoleniach, warsztatach trudno być na czasie. Gdzie i jak się doszkalać? Poznaj kilka moich sposobów.

KONFERENCJE

Jest to jeden ze sposobów zetknięcia się z różnymi dziedzinami oraz mówcami. W momencie kiedy nie bardzo wiesz co Cię kręci, co chciałabyś robić to tutaj możesz poszukać inspiracji i wiedzy… o sobie. Porcja wiedzy, którą dostajesz na konferencji jest podana jako zachęta do dalszego jej zgłębienia, być może z pomocą danego prelegenta. Jednakże konferencje zostają nadal świetnym sposobem na wysłuchanie wielu ciekawych i inspirujących prelekcji oraz poznaniu wielu nowych osób. Warto.

WEBINARY

Jest to stacjonarna i przeważnie bezpłatna forma nauki. Polega to na zalogowaniu się do wskazanej platformy poprzez otrzymany, po zarejestrowaniu się, link. Webinar trwa zwykle 40-45 min. plus czas na zadawanie pytań. Uczestniczyłam w kilkudziesięciu różnych webinarach, prowadzonych przez wielu różnych prelegentów, specjalistów, mówców. Dziś skrzętnie selekcjonuję tę ofertę. Jednak kiedy zaczynasz to możesz uczestniczyć we wszystkich, które Cię tylko zainteresują. Informację o nich znajdziesz w interncie, na FB (grupy, kalendarz).  Polecam Ci webinary Anny Kupisz-Cichosz, które zawsze są bardzo merytoryczne. Zajrzyjcie również na webinary Pani Swojego Czasu, Santi, Ariadny. Dotyczą  różnych dziedzin,  są rozwojowe, motywujące i przyjemne w odbiorze:)  Jeśli interesuje Cię Facebook możesz czasami trafić na webinary Social Media Now. Jeśli chodzi o marketing to jest jeszcze Daniel Bossy. Znajdziesz ich o wiele więcej. Wszystko zależy od tego co Cię interesuje.

Musisz jednak wiedzieć, że ta forma przekazywania wiedzy jest wyjściową do zaproszenia np. na kurs online czy na szkolenie stacjonarne. Zdarza się, że jest to promocja książki, wyzwania internetowego czy konkursu.

Ilość przekazanej wiedzy jest zależna od prowadzącego. Powinna ona być na tyle ciekawa, żeby zachęcić Cię do uczestnictwa w kolejnym webinarze lub zakupie kursu online czy książki. Z reguły można wynieść coś z każdego z nich.

KURSY ONLINE

Nie byłam do nich przekonana. Mają jedną okropną wadę – niestety nie ze wszystkich się skorzysta. Wydaje się, że rok czasu to ogrom i na pewno zdążę przesłuchać, nauczyć się – nie zawsze. Przyznaję, że kurs na temat SEO przeterminował się na wiosnę bieżącego roku. Przerobiłam zaledwie kilka lekcji. Wstyd. Brak czasu. Dlatego radzę Ci, żeby kupować je z rozwagą. Zawsze przed zakupem zapytaj siebie – po co mi ten kurs? Co on mi da? Czy faktycznie chcę go zrobić?

Kursy online wymagają samodyscypliny. Najlepiej przerobić je jak najszybciej po zakupieniu, bo jak kupisz kilka to za chwilę o którymś zapomnisz. I to co miało być inwestycją zamieni się w wyrzucone pieniądze. Kursy online zwykle nie są drogie, ale to też zależy.

Z pewnością jest to wygodna forma samokształcenia jednak wymagająca motywacji do nauki i samodyscypliny. Jeśli to masz to jest to jak najbardziej godne polecenia!

Sama skorzystałam z kilku takich kursów i jestem zadowolona. Nauczyłam się jak zarabiać na około blogowych umiejętnościach, jak pisać krótkie teksty, dowiedziałam się jak zrobić kurs online w 30 dni. To tylko niektóre, z tych, które zakupiłam i skorzystałam:)

PLATFORMY E-LEARNINGOWE

Jest ich coraz więcej. Jako, że interesuję się rozwojem osobistym i marketingiem internetowym, korzystam ze szkolenia.tv, gdzie znajdziesz gratisowe nagrania wielu mówców, ale również i te płatne. Obejrzyj jedno z bezpłatnych żeby się przekonać czy ta forma nauki jest dla Ciebie odpowiednia. Nie ma sensu płacić kilkuset złotych jeśli okaże się, że Tobie taka forma nie odpowiada.

Jeśli interesują Cię zagadnienia marketingowe to polecam Infolia.pl. Znajdziesz tu szeroką paletę szkoleń prowadzonych przez ekspertów marketingu online, copywritingu, mediów społecznościowych i wielu innych zagadnień. Tutaj rejestrujesz się i kupujesz szkolenia, które Cię interesują, a które później są dostępne dla Ciebie w Strefie Użytkownika. Bardzo przejrzysta platforma, a formuła szkoleń ciekawa. Masz wrażenie kontaktu z prowadzącym, ale też dobrze widoczna jest prezentacja. W trakcie szkolenia pojawiają się pytania, a na koniec możesz odebrać certyfikat ukończenia szkolenia:) Korzystam z tej platformy bardzo często i serdecznie polecam.

Dla tych z was, które posługują się biegle językiem angielskim jest świetna i bogata tematycznie platforma Skillshare.com. Za niewielkie pieniądze abonamentowe można chłonąć wiedzę z przeróżnych dziedzin od designu, przez marketing po biznes czy kulinaria.

CIEKAWE STRONY WWW

Jakiś czas temu trafiłam na Webcaster.pl. Jest to platforma, na której znajdziesz sporo ciekawych webcastów, czyli rozmów wideo ze specjalistami z różnych dziedzin. Możesz się zarejestrować i oglądać za darmo. Znajdziesz tam też ciekawe e-booki do pobrania.

Kiedyś na jakimś spotkaniu usłyszałam o SlideShare.net. Jest to bogactwo prezentacji eksperckich na różne tematy. Jeśli coś Cię interesuje, szukasz wiedzy z danej dziedziny – zajrzyj tam, a na pewno coś dla siebie znajdziesz.

SZKOLENIA, WARSZTATY

Płatna, stacjonarna forma uczenia się. Szkolenia z reguły gromadzą liczniejsze grupy uczestników niż warsztaty. Grupy warsztatowe, w zależności od specyfiki, najczęściej są grupami do 10 osób. A są i tak specyficzne warsztaty, na których im mniej osób tym lepiej. Zaletą warsztatów jest ich „robocza” formuła. Już w trakcie uczysz się, próbujesz nowych rzeczy, ćwiczysz. Wychodzisz z praktyczną wiedzą, którą możesz od razu zastosować.

Na szkoleniu jest więcej osób. Prowadzący nie zawsze ma czas podejść do każdego uczestnika i odpowiedzieć na jego pytania. Jednak ilość i wartość przekazywanej wiedzy zależy jedynie od prowadzącego.

Obie formy umożliwiają zgłębienie wybranych tematów w zadowalający sposób:) Obie są płatne. Ceny zależą od prowadzącego i czasu trwania.

Podsumowując jeśli tylko jesteś zainteresowana zdobywaniem wiedzy to możesz znaleźć różne formy. Możesz skorzystać z wielu opcji bezpłatnych, ale również płatnych dopasowując formułę do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

A jak Ty się uczysz? Z jakich form, sposobów korzystasz? Może są jeszcze jakieś metody, o których nie wspomniałam. Podziel się nimi:)

 

POWIĄZANY POST : 7 darmowych kursów online .

Poprzednie

Sztuka konwersacji – Anna Kossak

Work-life balance – jak go osiągnąć?

Dalej

10 komentarzy do “7 sposobów na zdobywanie wiedzy”

 1. Ja od jakiegoś czasu regularnie (bo codziennie) korzystam ze Skillshare, głównie z dziedziny grafiki (od ponad 13 lat pracuję jako grafik w drukarni… tak czy siak uważam, że trzeba się rozwijać….)… aczkolwiek od momentu jak zajęłam się jeszcze Arbonne potrzebuję „liznąć” jeszcze trochę wiedzy z dziedziny marketingu, szczególnie sieciowego więc na pewno skorzystam z Twojej listy przy wyszukiwaniu wiedzy w tym temacie

 2. Skąd Pani dowiaduje się o konferencjach? Ja mam problem, że często dowiaduję się o nich po fakcie. Z chęcią zajrzę na te portale polecane może tam znajdę coś dla siebie.

 3. O, jest kilka linków, których nie znałam, dzięki! 🙂

  Ja mam problem z konferencjami, bo niestety, bardzo często to takie wydmuszki. Płaci się dużo za znane w branży nazwiska i dostaje pół godzinną prelekcję reklamującą usługi firmy, ale sprzedającą wiedzę dostępną od ręki w internecie. Patrząc jak poszły ceny w górę branżowych konferencji jestem przerażona, że mam płacić grube tysiące dla jednego czy dwóch wykładów 😛 Aleeee całe szczęście trafiają się też darmowe i mniej płatne wydarzenia organizowane przez ludzi, którzy po prostu mają zajawkę 🙂

 4. Warto brać udział w szkoleniach i konferencjach, ale niestety ceny są powalające 🙁 Chociaż czasami można trafić na naprawdę wartościowe webinary zupełnie za darmo.

  • Niby takie oczywiste, a jednak o wielu z tych rzeczy często zapominamy. Ba – zapominamy żeby w ogóle pomyśleć, że „Kurczę, może by tu się czegoś nowego nauczyć? „. Może to nawet pomysł na nowy wpis? „Po co w ogóle się uczyć?” 🙂 Ściskam!

 5. Mnie nie przekonują jakoś kursy online… Trzeba rozważnie podejmować decyzję o ich wyborze, aby być pewnym, że prowadzący wie o czy mówi 🙂

  • Ja jestem ogólnie zadowolona z moich wyborów. Oczywiście, że nic nie zastąpi szkolenia na żywo, ale nie zawsze jest to możliwe. Poza tym można się uczyć kiedy ma się na to czas, w tak zwanej wolnej chwili. Warto spróbować i przekonać się czy nam to odpowiada czy nie 🙂 Oczywiście rozwaga przy wyborze jest wskazana, bo jest tego bardzo dużo dziś na rynku! Pozdrawiam
   Beata

Możliwość komentowania została wyłączona.