Wybieram szczęście … pomimo wszystko! – Kasia Malinowska

| |

Chcesz być szczęśliwa – to bądź! Taką sentencję przeczytałam niedawno i bardzo mi się podoba. Warta zastosowania w codziennym życiu. Dlatego nie odkładaj szczęścia na później. To dziś jest ten dzień, w którym możesz być szczęśliwa 🙂 A wybór należy do Ciebie!

Nowe Kasia Malinowska

WYBIERAM  SZCZĘŚCIE … pomimo wszystko!

Kasia Malinowska

„Szczęście nie jest czymś co można odłożyć na przyszłość, lecz czymś co musisz stworzyć już teraz.”

                                                                                     – JIM ROHN

 

Każdy człowiek niezależnie od szerokości geograficznej, płci, pochodzenia, wykształcenia, wyznania, statusu materialnego pragnie szczęścia. Każdy pragnie mieć szczęśliwe życie. Dla każdego człowieka szczęście jest czymś innym. Co innego nas uszczęśliwia, gdzie indziej szukamy źródeł naszego szczęścia. Niektórzy szukają go w drugiej osobie – w związkach i relacjach, które tworzą. Inni, odnajdują je w intensywnym życiu zawodowym. Są też tacy, którzy budują swoje szczęście na dobrach materialnych oraz ci, którzy wyruszają za nim w dalekie podróże.

Tymczasem szczęście, ten absolutnie cudowny stan, jest bliżej niż nam się zdaje – jest w nas. To my sami podejmujemy decyzję o tym, czy wybieramy szczęście, czy robimy dla niego miejsce w naszym życiu niezależnie od okoliczności, sytuacji w jakiej się znaleźliśmy oraz trudnych i traumatycznych wydarzeń.

Ale jak to zrobić kiedy życie pisze swoje scenariusze?

Przecież trudne sytuacje i traumatyczne doświadczenia spadają na nas tak nieoczekiwanie. To prawda. Na takie zdarzenia nie możemy się przygotować. Nie możemy się na nie uodpornić. One całkowicie burzą dobrze nam znany ład i porządek. Wywracają wszystko do góry nogami, często coś nam zabierają. Czujemy się zgubieni, przerażeni, bezsilni, złamani. Niejednokrotnie ocieramy się o rozpacz, bunt, a nawet agresję. Taka jest ludzka natura. Tak reagujemy na trudne doświadczenia. Warto jednak zdać sobie sprawę z jednej bardzo prostej i szalenie istotnej reguły – chcesz zobaczyć zmianę, najpierw uczyń ją w sobie.

Zmień nastawienie.

To prawda, nie możesz zmienić tego, co przynosi los. Nie masz wpływu na trudne doświadczenia, które życie stawia na twojej drodze, ale możesz zmienić nastawienie do tego, co się wydarza. Masz wpływ na swoje reakcje, na to co dobrego weźmiesz z tej sytuacji dla siebie, co z nią zrobisz. Pamiętaj, zdarzenia nie są same w sobie ani dobre, ani złe. To my nadajemy im znaczenie, to my przepuszczamy je przez filtr naszych emocji.

Zacznij od małych kroków.

Kiedy doświadczasz ekstremalnie trudnych sytuacji, musisz zbudować siebie na nowo, musisz odbudować swoje szczęście, swoje poczucie spełnienia. To oczywiście nie stanie się w ciągu jednego dnia, to będzie proces. Zacznij od małych kroków. Powoli i ostrożne oswajaj się z nową sytuacją. Zobacz co tak naprawdę się wydarzyło. Zastanów się, czego ta sytuacja od ciebie wymaga. Co konkretnie masz zrobić. Czego musisz się teraz nauczyć, a czego oduczyć. Co musisz zostawić, a na co powinnaś zrobić miejsce. Kto może cię wspierać w tym trudnym doświadczeniu. Takie pytania bardzo porządkują rzeczywistość i pozwalają wyeliminować chaos. Umysł ludzki ma to do siebie, że potrzebuje zracjonalizować i nadać sens temu, z czym przyszło nam się zmagać. To z kolei, daje nam większy spokój i poczucie kontroli. One budują zaufanie do własnych możliwości, a stąd już krok do działania i budowania swojego szczęścia.

Zobacz drugą stronę medalu.

Mamy tendencję do bardzo płaskiego, jednowymiarowego oceniania trudnych sytuacji. Z reguły, patrzymy na nie przez pryzmat tego, co nam zabrały, czego nas pozbawiały, co zniszczyły. Tymczasem każde, nawet najtrudniejsze doświadczenie, jest jak moneta, która ma awers i rewers. Warto przyjrzeć się nieco dokładniej temu, czego doświadczamy i spróbować dostrzec tę drugą stronę medalu. Zmiana perspektywy pozwala zaakceptować nową, trudną sytuację. Przestajemy walczyć, buntować się, wychodzimy z apatii i niemocy. Zaczynamy działać.

 Zawsze pamiętaj o sobie.

Pokonując kręte i mroczne życiowe drogi, nigdy nie rezygnuj z siebie. To szalenie ważne żeby pamiętać o swoich: potrzebach, marzeniach, tęsknotach, przyjemnościach, o tym co naprawdę lubisz.  Zmniejsz zasięg swoich działań, dostosuj je do swoich możliwości, do warunków w jakich się znalazłaś, ale nigdy nie rezygnuj z siebie. Dbanie o siebie to przejaw miłości i czułości względem nas samych oraz naszych bliskich, którzy tak bardzo nas potrzebują. Możemy dać im tylko tyle, ile zbudowaliśmy w sobie, bo to co jest w nas emanuje na zewnątrz. Nigdy odwrotnie.

Znajdź swoja kotwicę.

Kiedy na nowo budujesz swoje szczęście, ważne jest aby znaleźć swoją kotwicę. Taki stały punkt zaczepienia. To taka latarnia, która zawsze oświetli chwilami mroczną drogę. To powód, dla którego będziesz chciała walczyć o siebie i swoje szczęście. To twój motor, który napędza cię do działania. To twoje wewnętrzne paliwo. Zastanów się zatem, co może być  twoją kotwicą i mocno się jej trzymaj.

 Przestań się zamartwiać.

Nic dobrego nie wynika z zamartwiania się. Ono nie ma mocy sprawczej. Nie uzdrawia naszych bliskich, nie rozwiązuje naszych problemów, nie pomaga się podnieść z życiowych upadków. Dlatego raz na zawsze skończ z tym, bo przecież nic ci to nie daje i weź sobie do serca te oto słowa:

„Tylko nie martw się przez cały dzień. Wyznacz sobie na to godzinę, a potem ciesz się życiem.”

                                                                    Ksiądz Jan Kaczkowski

 


KASIA MALINOWSKA  Life&language coach. Właścicielka INSPIRATION Centrum Językowo – Szkoleniowego. Trener rozwoju osobistego i coach, przedsiębiorca. Kierownik biura Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju w Łodzi.

Mgr filologii angielskiej, absolwentka studiów podyplomowych Public Relations, Akademii Zarządzania dla Metodyków i Właścicieli Szkół Językowych oraz Studium Coacha Life GWPS – Szkoła Coachingu Moniki Zubrzyckiej-Nowak. Ekspertka Kuźni Przedsiębiorczości przy Łódzkim Kongresie Kobiet. Twórczyni Projektu Zmiana.

Organizatorka łódzkich, cyklicznych spotkań „Kobiety! Czas na kawę” oraz warsztatów językowych „Let’s talk, LADIES”.  W ramach wielu projektów powadziła min. warsztaty: „Twój wizerunek w biznesie”, „Nie tłumacz się działaj!”, „Projekt zmiana”, „Wolna od stresu”, „W poszukiwaniu spełnienia, czyli jak budować zdrowe poczucie własnej wartości” oraz „Biznes z Pasją” w ramach cyklu spotkań „Okiem Praktyka”. Pisze artykuły o tematyce rozwojowej dla portali Ty i Biznes oraz Imigomo.

Jej życiowe motto: Nie tłumacz się, DZIAŁAJ! Prywatnie mama 10 letniej Michaliny, mocno stąpająca po ziemi, pełna pasji i nie bojąca się wyzwań kobieta. Pracuje z kobietami, które marzą o realizowaniu zmian zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. Inspiruje, motywuje, pomaga wyjść z życiowego impasu. Wie, że można żyć piękniej, pełniej i ciekawiej. To właśnie stara się przekazać swoim klientkom, inspirując je do podejmowania życiowych metamorfoz.

Kontakt do Kasi: k.malinowska@inspiration.edu.pl, mobile 600-331-458.

Poprzednie

Gra o czas i powodzenie w biznesie – VI Dni Siły #1

Kobiety Przedsiębiorcze – Olga Kozierowska – Sukces pisany Szminką

Dalej