Myślisz o własnej firmie? Nie wiesz od czego zacząć?

| |

Nie przepadam za poradnikami sensu stricte. Jednak po tę książkę sięgnełam z ciekawością. No i muszę stwierdzić, że jest napisana konkretnie i merytorycznie. Jeśli zamierzasz mieć własny biznes to koniecznie ją przeczytaj, a ominie Cię konieczność szperania w różnych źródłach. O jakiej książce mowa?

Mówię o poradniku Anny Kupisz-Cichosz „Własna firma dla Pań” . Jest to poradnikowa pozycja dla kobiet. Wszystkie informacje, które są w niej zawarte zostały sprawadzone w odpowiednich urzędach, o czym zresztą Ania mówi w naszym wywiadzie.

DSC_1488

Ta książka odpowie Ci na pytanie od czego zaczyna się budowanie własnej firmy jeszcze przed jej założeniem. To może nie być to o czym myślisz, bo wymaga pracy … nad sobą:)  Powinnaś się zastanowić jakie są Twoje mocne strony, jakie masz umiejętności, skąd czerpiesz motywację do działania. Podsumowując poznaj siebie lepiej zanim założysz swoją firmę.

Przejdziesz też przez wszystkie elementy, które powinnaś mieć gotowe jeszcze przed jej rejestracją: misja, wizja, nazwa firmy, logo i księga znaku, strona www,  określenie otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego oraz opiniotwórczego firmy. A jeśli nie masz wystarczająco dużego zaplecza finansowego przyjrzysz się możliwościom dofinansowania. Może warto pokusić się o pozyskanie środków z Unii Europejskiej? A może poszukać inwewstora?Dowiesz się również czym jest biznes plan, dlaczego jest taki ważny i jak go napisać. Jaki model biznesowy wybrać, tak, żeby pasował do Twojego pomysłu na biznes.

Pozostaje Ci jeszcze wybór formy działalności: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka zo.o.o lub spółka cywilna? Dowiesz się na czym one polegają i dopasujesz taką, która jest dla Ciebie odpowiednia.

Jak podejmiesz już te decyzje to trzeba wybrać się do Urzędu, gdzie dokonasz formalności i dostaniesz NIP, określisz zakres swojej działalności (CEIDG), zgłosisz swoją działalność w ZUS, zdecydujesz czy zostaniesz VAT-owcem i jaki podatek chcesz płacić – według skali dwustopniowej czy liniowy.

Książka zawiera dużo podstawowej wiedzy, która przyda się każdej z Was, która myśli o własnym biznesie. Ale pamiętaj, że moment założenia firmy to dopiero początek Twojej przygody!

Polecam Wam tę książkę, bo dzięki niej zyskacie dużo praktycznej wiedzy, ale też zobaczycie ogrom kwestii, o których musi myśleć, wiedzieć i pamiętać przedsiębiorca. Zmierz się ze sobą, z tym co niesie ze sobą własną firma i zdecyduj czy już dziś jesteś na nią gotowa, czy jednak potrzebujesz jeszcze trochę czasu na ruszenie tą ekscytującą, ale pełną wybojów i wyzwań drogą:)

Ania napisała również drugą książkę – „Moja pasja, moją firmą”,  w której pokazuje, że pasja to zaledwie baza własnej, dobrze prosperującej firmy. Polecam również jej zakup, bo jest zupełnie inna i zawiera sporo ciekawych i praktycznych ćwiczeń, które wiele Ci naświetlą. Tylko znowu trzeba przysiąść  i ze sobą porozmawiać:)

Udanego wglądu w siebie i układania biznesowych planów!

Poprzednie

Poznaj strefę dobrych zmian!

Kobiety Przedsiębiorcze – Emilia Bartosiewicz – Business Unlimited

Dalej

1 komentarz do “Myślisz o własnej firmie? Nie wiesz od czego zacząć?”

Możliwość komentowania została wyłączona.