7 przeszkód na drodze do sukcesu

| |

Ostatnio zaczęłam się zastanawiać jakie są bariery, które blokują kobiety przed wyciągnięciem ręki po sukces. No właśnie, co nas blokuje? Dlaczego tak trudno czasem ruszyć do przodu? Dlaczego tak łatwo rezygnujemy? Nie dajemy sobie szansy? Z tych dywagacji wyrosła taka oto lista przyczyn:

 1. Niskie poczucie własnej wartości.

„Nie dam rady. Jest tyle lepszych specjalistów”. Znasz to, prawda? Szkoda, bo TY jesteś jedyna, wyjątkowa! Na całym świecie nie ma takiej drugiej jak TY! Masz jedyny w swoim rodzaju zestaw cech, które są wystarczające żebyś się mogła spełnić w życiu. Tylko daj sobie szansę!

Ciekawie to ujęłą Kasia Rybicka na swoim blog Kocham codzienność w artykule „(Nie)potrzebni”.

O poczuciu własnej wartości możecie również posłuchać na webinarze TvFemina, zapraszam! (10 marca o 20.30)

2.Przesadna skromność. 

„Oj, to nie ja. To pomysł .. ja tylko zrobiłam”. Jeśli tak będziesz podchodziła do przedstawiania siebie innym – daleko nie zajdziesz. To nie brzmi profesjonalnie. Słuchacz zadaje sobie pytanie: „To czy ona się na tym zna czy nie?” Rodzi się wątpliwość. A Ty ich nie potrzebujesz, prawda?

3.Co ludzie powiedzą? Co ludzie pomyślą?

Oj, tak! To już dwa spore powody, żeby nic nie robić. Zawsze znajdzie się ktoś, komu nie będzie się podobał Twój pomysł na życie, na biznes. Jednak najważniejsze jest to co Ty o tym myślisz i mówisz.  A dodam jeszcze, że nie masz wpływu na to co ktoś o Tobie myśli. I warto wiedzieć, że ludzie, zajmują się  i myślą głównie o sobie – nie  o Tobie!

4.Porównywanie się do innych.

Porównywanie się do innych ma swoje dwie strony. Często słyszę na konferencjach – nie porównuj się do innych, tylko do siebie z wczoraj. Dobrze brzmi, ale czy działa? Od zawsze porównujemy się do innych, widzimy wówczas swoje mocniejsze i słabsze strony w odniesieniu do nich. Rywalizujemy. Ścigamy się. Ścieramy ię, bo chcemy być lepsze od…. To pochłania mnóstwo energii. To może po prostu pracuj nad sobą i stawaj się codziennie lepsza?

5. Zazdrościmy innym.

Oj, tak. Zazdrościmy lepszej pozycji w firmie koleżance, dobrze sytuowanego męża sąsiadce, obfitszego portfela, urody… Zazdrościmy sukcesów innym. I wiesz co? Tracisz energię, którą mogłabyś przekuć na poszukiwanie pasji, uprawianie sportu, pracę nad sobą, uszczęśliwianiu siebie i dążenie do swojej krainy szczęśliwości. Może warto to zmienić?

6.Narzekanie na wszystko

Niestety jest to polski sport narodowy. Niezależnie od sytuacji – narzekamy.  I tu wszystkiemu winny jest świat, sąsiad, władza, sytuacja na rynku itd. No cóż, żyjemy w rzeczywistości w jakiej żyjemy. Warto ją zaakceptować i starać się zrobić coś w zakresie, który jest możliwy dla  Ciebie, dla mnie. Pamiętaj, że to Ty jesteś ostatecznie odpowiedzialna za swoje życie 🙂 Narzekanie zamień na działanie!

7. Wymówki

Też je lubimy. Ja już wiem, że jak nie chcę czegoś zrobić to znajdę sporo racjonalnych wymówek. Znajdując wymówki zaprzeczam swoim możliwościom. Szkoda, bo to znowu uderza we mnie, w Ciebie. Zamiast znajdować kolejne wymówki zastanów się czego tak naprawdę chcesz i rób coś w tym kierunku. Bo jeśli czegoś chcesz to nie będziesz się szukała wymówek tylko sposoby realizacji!

Mogłabym zapewne znaleźć więcej przyczyn blokującyh, ale przerobienie powyższych i tak zajmuje czas. Warto sobie czasami pomyśleć, który z tych powodów najbardziej trzyma Cię w miejscu. Co możesz zrobić, żeby zacząć działać i iść małymi kroczkami do przodu. Zmierz się z tym i rusz z miejsca!

Jestem ciekawa czy możecie coś do tego dorzucić. A może chcecie coś zanegować? Jestem otwarta na Wasze komentarze, które zawsze czytam z dużą radością!

Poprzednie

6 stron z darmowymi zdjęciami

Pułapki pozytywnego myślenia – Katarzyna Stefaniak

Dalej