12 kroków do sukcesu – Kiedy traci się wszystko – Tomasz Kammel

| | ,

25 lutego byłam uczestniczką kolejnej konferencji z cyklu 12 kroków do sukcesu, której organizatorem jest Funadacja Twoja Inicjatywa. Tym razem czekała na mnie niespodzianka, ale o tym później:)

Nie będzie typowej relacji, jakie dobrze znacie z mojego bloga, bo skupię się na wystąpieniu Tomasza Kammela, którego już kilkakrotnie miałam okazję widzieć na scenie na żywo, jeszcze kiedy pracowałam w korporacji. Wtedy był na szczycie. Był gwiazdą. Potem przyszedł kryzys i właśnie o wyjściu z trudnej sytuacji, która go spotkała, mówił.

Sukces bywa ulotny, szczególnie w kręgach celebryckich. Jednego dnia możmna stracić wszystko. Takie doświadczenie przeżył również Tomasz Kammel. I to co mi się podobało w jego prelekcji to autentyczność i zero zadufania. Nie znam go i nie wiem jakim jest człowiekiem, ale jedno było dla mnie oczywiste – autentycznie przeżył trudne chwile i wyszedł z przykrej sytuacji obronną ręką. I to jest zawsze bardzo cenne!

Nie pytaj – dlaczego ja?

Jak każdy z nas pewnie, kiedy przydarza nam się coś niemiłego czy przykrego, zadajemy sobie pytanie – dlaczego ja? A to bardzo toksyczne pytanie, które dołuje zamiast motywować. Żeby się zmotywować do działania zapytaj – co sprawiło, że …? To pytanie powoduje, że zaczynamy szukać wyjścia na podstawie wysnutych wniosków. Bo nie ma takiego upadku, po którym nie możan się podnieść.12321659_1656007727983144_754512205500401177_n

Nie przegap szans od losu

No właśnie. Często ich nie zauważamy. Tomasz Kammel też nie upatrywał w zaproszeniu do Teatru Mazowieckiego Operatka – swojej szansy, a jednak było nią! To właśnie dzięki Teatrowi Mazowieckiemu Operetka udało mu się wyjść z zakrętu życiowego. Pracował tam jako konferansjer poranków dla dzieci. To dzięki temu zajęciu również ulepszył swój warsztat, bo paradoksalnie dzieci są bardzo wymagającymi widzami:)

Nie rozpamiętuj problemów

Często, gdy jesteśmy pełni żalu, rozgrzebujemy emocje, problemy. A złe, zatrzymywane emocje ciążą. „Złe emocje trzymają się nas jak rzep psiego ogona” – powiedział prelegent. Niestety, dobre emocje ulatują dość szybko. Jak zapach świeżego pieczywa w piekarni:) Dla oczyszczenia tej przestrzeni warto robić notatki ekspresyjne, w których wyrzucamy z siebie złość, smutek. To jedno. A jeśli chcemy żeby w naszym życiu było więcej jasnego – warto zapisywać to co nas cieszy, to co nam się udało, bo dzięki temu poprawia się nasz nastrój i kondycja. Wystarczy dziennie zapisać 3-4 rzeczy, które nas ucieszyły, a już będzie nam lepiej!

Można w ten sposób również notować jego pozytywne, proaktywne zachowania. Po co? Żeby w czasie ocen rocznych czy kwartalych powiedzieć mu, że to zauważyliśmy, że doceniamy. Każdy lubi się czuć ważny i doceniony.

Czynnik spełnienia i radości życia

Relacje międzyludzkie warunkują to jak się czujemy w życiu. To właśnie te relacje determinują nasze działania i powodzenie. Adam Grant, znany jako profesor przed czterdziestką, autor książki „Dawaj i bierz” podzielił ludzi na biorców, dawców i rewanżystów. I wiecie kto jest zarówno na dole jak i na górze drabinki awansów w firmach? W obu przypadkach są to dawcy. Dlaczego? Bo dobro wraca. Dlatego warto 5 min. dziennie pomagać 🙂

Dziel się wiedzą

J.Hunstman, businessman bardzo chętnie dzieli się z innymi swoimi zasobami finansowymi. Tym potęguje swój sukces biznesowy.

Tomasz Kammel stworzył swój kanał na YT – Kammel Channel, na którym dzieli się swoją wiedzą na temat wystąpień publicznych. Często słyszał, że daje wiedzę za darmo i nikt nie będzie chciał kupować jego szkoleń. Trochę się tego obawiał, ale paradoskalnie ten kanał jeszcze pomaga w ich sprzedaży. I co Wy na to powiecie?

Ja dziś Tobie pomogę, jutro Ty komuś innemu, a jak ja będę potrzebowała pomocy to jeszcze ktoś inny pomoże mnie. Tak to działa.

Nie bój się mówić – nie wiem

Ludzie dzielą się na dwie grupy – Ci, którzy znają swój krąg kompetencji – potrafią mówić nie wiem. Ci zaś, którzy mają tzw. wiedzę szoferska, czyli „ja wiem wszystko” – nie potrafią się przyznać do swojej niewiedzy. Do której grupy Ty należysz?

Każdy z nas ma prawo przyznać się, że czegoś nie wiem. Nie jesteśmy wszechwiedzący. Mamy jedynie wiedzę z różnych dziedzin i warto przyznawać się do tego:)

10626482_1656007734649810_8222932839080407691_n

„Golden ratio”

John Gotman po przeprowadzeniu szeregu badań, określił tzw. „golden ratio” dla związków i dla biznesu. Co to jest? To współczynnik krytyki vs wsparcie. W związku – na 1 krytykę powinno przypadać 5 pochwał. W biznesie już tylko 3.

Cel czy powód?

Zacznij od powodu, czyli po co, dlaczego coś masz robić. Cel ustal później. Bo jeśli nie masz powodu to i nie będziesz miała motywacji do działania. Oprócz tego to co sprawia, że nam się chce to:

poczucie autonomii

poczucie, że się jest małą, ale istotną częścią całości

cel na odpowiednim poziomie (nie za niski, a możliwy do osiągnięcia)

Dlaczego ludzie chętnie wracają do pracy? Co trzeba zrobić w firmie? Stworzyć taką atmosferę, która zachęca do powrotu. A dodatkowo: daj ludziom powód i cele. Daj im autonomię. Daj im poczucie, że w tym co robią mogą osiągnąć mistrzostwo. Dlaczego? Bo bycie mistrzem motywuje do działania, ale i zobowiązuje – nie można przecież obniżyć lotu!

Prelegent wspomniał jeszcze jedną  książkę, którą mam na mojej liście do przeczytania, a mianowicie „Dawid i Goliat”, która w bardzo ciekawy sposób przedstawia, że nasze ułomności pozwalają wyzwolić w nas talenty w innych obszarach. Dobrze zdać sobie z tego sprawę, że zawsze mamy jakieś ułomności, które wyrównują się mistrzostwem w innych obszarach.

A to co jest najważniejsze w każdej sytuacji to umiejętność cieszenia się małymi rzeczami!

Tego dnia Twoja Inicjatywa kręciła film z Miejską TV, do którego zostałam zaproszona przez Kasię jako uczestniczka poprzednich konferencji, które organizowała. Zestresowałam się, bo nadal nie bardzo lubię kamerę…, ale chciałam znowu wziąć byka za rogi. I oto co z tego wyszło – jeśli chcesz obejrzeć kliknij Tu.

No i na sam koniec opowiem śmieszne zdarzenie. Przed przyjściem prelegenta zwierzyłam się Kasi, która była również na tej konferencji, że chcę mieć zdjecie z Tomaszem Kammelem. Powiedziałam jej – „wiesz to po wystąpieniu jakoś”. A Kasia, po wejściu obiektu zainteresowań, na całą salę powiedziała: „Dzień dobry, miło Pana zobaczyć na żywo. Tu jest moja koleżanka, która chce z Panem mieć zdjęcie.” No i w taki oto sposób, „dyskretnie” zostało zrobione poniższe foto:) Przed wystąpieniem:)

20160225_150218

 

Zapraszam Was na kolejną konferencję Twojej Inicjatywy z serii 12 kroków do sukcesu. Odbędzie się 21 kwietnia w Warszawie. Tym razem będzie o sprzedaży.

A już wkrótce możecie wybrać się na Dzień Kobiet Biznesu 17 marca – drugi dzień kobiet dla Was!

Poprzednie

Kobiecy Karnawał – Jak mieć więcej energii na co dzień? – Jadwiga Korzeniewska

Historia – Aleksandra Sosnowska – TRI Translator

Dalej