Rozmowa o… AIP z Katarzyną Janicką

| |

Wybrałam się pewnego razu na SWPS, bo zaintrygowało mnie tam wydarzenie organizowane przy tej Uczelni. Coś kiedyś obiło mi się o uszy na temat inkubatorów przedsiębiorczości. Część nazwy – akademickie – odwróciła od nich moją uwagę na dobre – dawno już nie jestem studentką;) Na sali, ufff.., było kilka osób, w podobnym do mojego wieku. Prelekcja była ciekawa, a ja już w trakcie miałam w głowie myśl, że trzeba powiedzieć światu, że te Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości są otwarte nie tylko dla studentów! I w taki sposób powstał  wywiad z Panią Kasią Janicką. Zapraszam!

Beata: Pani Kasiu, co to jest Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości?

Katarzyna: Fundacja Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, jest praktyczną szkołą prowadzenia biznesu dla startupów. Jest to miejsce dla wszystkich, którzy mają pomysł na biznes lub plan działania i chcą go zacząć z nami.  AIP są przede wszystkim sposobem na łatwiejsze i szybsze założenie firmy, przetestowanie pomysłu biznesowego i prowadzenie biznesu w odpowiednim do tego otoczeniu.

Beata: Jakie warunki trzeba spełnić, żeby założyć firmę w AIP?

Katarzyna: Jeśli masz przekonujący pomysł  na biznes to MOŻESZ ZAŁOŻYĆ FIRMĘ W AIP! Na pierwszym spotkaniu, osoba zainteresowana współpracą z AIP, przedstawia swój pomysł, a koordynator AIP informuje jak wygląda możliwość inkubacji tego projektu. Nawet jeśli  pomysł nie jest jeszcze dopracowany to można umówić się na spotkanie z koordynatorem Inkubatora i bez żadnych zobowiązań, skonsultować pomysł oraz możliwości jego realizacji w ramach AIP.

Beata: Nazwa sugeruje, że Fundacja działa wyłącznie dla studentów. Czy jednak każdy może się do Was zwrócić?

Katarzyna: Tak, każdy może dołączyć do AIP bez względu na wiek czy wykształcenie. Nie trzeba być studentem. Prawda, że Inkubatory Przedsiębiorczości są przyuczelniane, ale to wynika z tego, że  na Uczelniach mamy większą część naszej infrastruktury w postaci biur AIP.  Ta bliskość uczelni ma dużą wartość, bo zyskujemy zaplecze merytoryczne w postaci środowiska akademickiego, które angażuje się w nasze działania.  Niezależnie od nazwy. AIP jest dla wszystkich, którzy mają biznesowy pomysł i chęć jego realizacji. Mamy u siebie osoby, który już dawno temu skończyły studia 🙂

Beata: To brzmi zachęcająco!

Katarzyna: Jest spora grupa osób z dużym doświadczeniem zawodowym, która właśnie w AIP tworzy swoje nowe biznesy. Prawdą też jest, że najwięcej mamy młodych przedsiębiorców, studentów wchodzących na rynek z wieloma pomysłami, które wykreowali podczas nauki i które zaczynają z nami wdrażać w życie. Ale warto podkreślić i pamiętać, że AIP jest dla wszystkich.

Beata: Jakie są etapy weryfikacji kandydata na przedsiębiorcę?

Katarzyna: Każda osoba fizyczna, nie posiadająca działalności gospodarczej czy spółki, może otworzyć startup w AIP. Nie można u nas prowadzić biznesu, który wymaga koncesji i zezwoleń, między innymi lokali gastronomicznych, sklepu z alkoholami czy firmy produkcyjnej.

Beata: Jakie są zalety współpracy w AIP?

Katarzyna: Przede wszystkim możliwość przetestowania pomysłu biznesowego na rynku bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej czy spółki. Oferujemy wsparcie, które pomaga efektywnie wprowadzić na rynek nowy pomysł. Zapewniamy profesjonalne doradztwo poprzez dostęp do doświadczonych przedsiębiorców oraz praktyków biznesu z różnych branż. Każdy startup, który działa w AIP, otrzymuje porady biznesowe czy wsparcie mentora jeśli tylko tego potrzebuje. Mentoring jest doskonałą możliwością na poszerzenie wiedzy specjalistycznej oraz na otrzymanie informacji zwrotnej na temat własnego startupu od ekspertów z branży. Nie zapominamy również o rozwoju osobistym młodych przedsiębiorców. Można również skorzystać ze wsparcia coachów współpracujących z AIP a nawet przejść indywidualny proces, który się składa z kilku- kilkunastu spotkań coachingowych.

Beata: Jakie są koszty, które młody przedsiębiorca poniesie w AIP?  Co zawiera ta opłata?

Katarzyna: Opłata miesięczna to koszt 300 złotych netto. W ramach tej opłaty użyczamy osobowości prawnej, (nie płacisz ZUS-u i podatku CIT), obsługę księgową firmy – indywidualne konto bankowe i dostęp do systemu fakturowania, pomoc i obsługę prawną oraz wsparcie administracyjne. Startupy mogą skupić się wyłącznie na rozwijaniu własnych pomysłów.

Są oczywiście pewne limity w ramach opłaty miesięcznej. Dostęp do usług prawniczych to 2,5h. Pierwszy kontakt z prawnikami odbywa się za pomocą formularza zgłoszeniowego, dlatego tak ważne jest konkretne przedstawienie kwestii do potraktowania i wskazania kontaktu do siebie. W zależności od stopnia skomplikowania sprawy, prawnik kontaktuje się telefonicznie lub mailowo. 2,5h to czas na tworzenie dokumentów. Jeżeli chodzi o księgowość, tutaj jest limit to 25 dokumentów do zaksięgowania. Za każdy dodatkowy dokument startupowiec zapłaci 5 złotych,  a za każde dodatkowe 2 godziny z prawnikiem  – 100 złotych.

Poza tym każdy startup ma dostęp do biur AIP, sal konferencyjnych i możliwość korzystania z adresu Inkubatora jako siedziby swojej firmy. Organizujemy dla startupów szkolenia i warsztaty, w każdej chwili można przyjść do nas po porady biznesowe i umówić się na spotkanie mentoringowe. Startupy mogą również korzystać z preferencyjnych warunków współpracy z naszymi Partnerami, m.in. z prywatnej opieki medycznej Enel Med, karnetu sportowego Ok System czy firmy kurierskiej DPD, Naszym partnerem jest również  Allegro i w ramach tej współpracy  startupy AIP mogą skorzystać z pakietu 1000 darmowych wystawień produktów na aukcji oraz bezpłatnych wyróżnień i reklam swoich aukcji na portalu.Więcej informacji  o warunkach partnerstw można znaleźć na stronie www.inkubatory.pl/

Beata: A kto widnieje na fakturze – AIP czy startup?

Katarzyna: Faktury są wystawiane z danymi AIP ze wskazaniem nazwy startupu. Fakturę zleca startup w systemie wewnętrznym. Następnie, tego samego dnia, jest ona akceptowana przez dział księgowy  i gotowa do przekazania klientowi.

Beata: Niech mi Pani powie co dzieje się  z zarobionymi przez start-up pieniędzmi?

Katarzyna: Każdy startup ma swoje subkonto w ramach AIP. Wszystkie zarobione pieniądze trafiają na indywidualne konto firmowe. Tworzona firma należy tylko i wyłącznie do pomysłodawcy startupu. Nie rościmy sobie żadnych praw do udziałów, żadnego procentu z zysków ani praw do tworzonej marki. Przedsiębiorca obraca tymi środkami inwestując w swój biznes lub wypłacając sobie wynagrodzenie.

Beata: Wsparcie z jakiego może korzystać start-up to mentorzy. Co jeszcze oferujecie?

Katarzyna:  W opłacie miesięcznej startup może korzystać z w pakiecie Startup Kickoff, spotkania podczas których pomagamy określić startupom potrzeby rozwojowe i zaplanować cele kwartalne. StartupTraining, czyli cykliczne szkolenia i warsztaty, mające na celu poszerzanie wiedzy w różnych aspektach prowadzeniu biznesu oraz Startup Mixery, czyli eventy społecznościowe, dzieki którym ułatwiamy budowanie swojej sieci kontaktów, niezwykle ważnego aspektu w biznesie. Po godzinach, integrujemy społeczność startup’ową organizując Chillouty, podczas których, w luźnej atmosferze, poznajemy się, wymieniamy doświadczeniami i aktywnie odpoczywamy. Team AIP tworzą osoby, które bardzo dobrze znają problemy młodych przedsiębiorców, bo sami należą do tego grona i rozwijają swoje startupy. W wolnym czasie zajmuje się np. aplikacją mobilną OOMPLAY, dzięki, której można szybko znaleźć partnera do treningów sportowych czy gier zespołowych. Taki Sportowy Tinder 🙂

Startupy mogą korzystać z 52 inkubatorów w całej Polsce– z biur, z miejsc cowork’ingowych do pracy, sal konferencyjnych dzięki swojej karcie dostępu. Biura są otwarte od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 20.00 i w tym czasie można umawiać się tu z klientami, czy po prostu pracować. W listopadzie 2015 roku otworzyliśmy w Warszawie, w nowoczesnym budynku przy ul. Górnośląskiej, biuro o powierzchni 320 metrów kwadratowych z dużą salą konferencyjną. Rezerwacja sal konferencyjnych odbywa się poprzez internetowy system rezerwacji.

Beata: Czy inkubatory pomagają pozyskiwać środki na rozwój danego start-upu?

Katarzyna: Prowadzimy program AIP Seed Capital dla nowatorskich idei biznesowych. W jeden start-up inwestujemy od 100 000 zł w zamian za objęcie 15% udziałów w nowoutworzonej spółce. Stawiamy na  biznesy innowacyjne z branż IT, biotechnologii, chemii, medycyny, odnawialnych źródeł energii i ochrony środowiska. Nabory pomysłów prowadzone są w trybie ciągłym, a zebraną pulę zgłoszeń oceniamy co miesiąc. Nabór zgłoszeń odbywa się miedzy innymi w biurach Inkubatorów AIP. Na tym etapie należy nakręcić krótki filmik prezentujący pomysł na biznes oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy. Najlepsze projekty są kwalifikowane do następnego etapu – prezentacji przed komitetem inwestycyjnym.

Beata: Czy startup powinien pracować tylko w biurze AIP? Czy ktoś to kontroluje?

Katarzyna: Nie, można pracować w dowolnym miejscu: w domu, w biurze, za granicą. To nie ma znaczenia.

Beata: A jak to jest z ubezpieczeniem w ramach AIP?

Katarzyna: Jest możliwość ubezpieczenia zdrowotnego prowadząc startup w Inkubatorach.

Beata: Czy startupy mają jakieś konkretne ułatwienia w działalności gospodarczej?

Katarzyna: Działając w ramach AIP nie jest sie zarejestrowanym w Urzędzie Gminy. Plusem tego rozwiązania jest to, że po wyjściu z AIP nadal można zarejestrować swoją pierwszą działalność gospodarczą w Urzędzie i korzystać z przywileju opłacania obniżonej składki ZUS przez 24 miesiące prowadzenia działalności.

Beata: Jak długo można prowadzić firmę w ramach inkubatora?

Katarzyna: Nie ma ograniczenia czasowego. Jednak w pewnym momencie korzystniej jest dla start-up’u założyć własną działalność, bo daje ona nieograniczone możliwości. Jeśli firma dobrze się rozwija w ramach startupu to przedsiębiorcy decydują się na zakończenie współpracy z AIP. Zwykle dzieje się to naturalnym trybem.

Beata: No właśnie – jak wygląda odejście z AIP?

Katarzyna: Można odejść w każdej chwili. Trzeba tylko uwzględnić  30-dniowy okres wypowiedzenia, a następnie podpisać porozumienie o rezygnacji. Jest też możliwość zawieszenia startupu na 3 miesiące, jeżeli są jakieś problemy rodzinne czy życiowe. Startup można zawiesić raz, na okres trzech miesięcy, w ciągu dwóch lat.

Beata: Czy jest możliwość zakładania startupów przez kilka osób? Inaczej mówiąc czy można założyć spółkę w ramach AIP?

Katarzyna: W inkubatorze możemy mieć wspólników. Za każdego wspólnika jest opłata 50zł netto miesięcznie.  Można również zatrudniać w startupie swoich pracowników na umowę o dzieło lub zlecenie.

Beata: Czy można gdzieś w internecie znaleźć informację jakie firmy „wyinkubowały” w AIP?

Katarzyna: Na stronie głównej www.inkubatory.pl  jest przeznaczone specjalne miejsce dla naszych startupów, które zaczynały swoją przygodę w Inkubatorach AIP i stały się liderami w swoich branżach m.in. Goldenline, Chomikuj.pl, MyBaze. Jesteśmy z nich bardzo dumni 🙂

Beata: Ile start-up’ów prowadzicie obecnie?

Katarzyna: Jesteśmy obecnie największa sieć inkubatorów w Europie – działa u nas prawie 1400 startupów, a spod naszych skrzydeł wyszło już ponad 6500 firm!

Beata: Jak dajecie się poznać? Jak trafiają do AIP zainteresowane osoby?

Katarzyna: Inkubatory dzialaja przy największych uczelniach w Polsce, dlatego wiedzą o nas studenci. Poza uczelniami jesteśmy obecni na wielu eventach m.in. targach, dniach kariery, konferencjach z zakresu przedsiebiorczosci.  Team AIP organizuje warsztaty i szkolenia biznesowe, na które zapraszamy nasze startupy, a także tych, którzy jeszcze się zastanawiają nad prowadzeniem swojego biznesu.

Warto z nami startować z biznesem, bo u nas można zrobić to najprościej, najtaniej i najbezpieczniej. Zapraszam do kontaktu katarzyna.janicka@inkubatory.pl !

Beata: Dziękuję bardzo za rozmowę!

Katarzyna: Ja również!

Poprzednie

MLM – sposób na bogactwo czy zorganizowane oszustwo? – Anna Kossak

Korzyści z niechcianych uczuć i emocji – Katarzyna Stefaniak

Dalej