Rozwój osobisty – czy naprawdę wszystko możesz? – Anna Kossak

| |

Niedawno właśnie o tym myślałam. Mimo tego, że bardzo często słyszę – możesz wszystko – nie uważam, żeby to była prawda. NIE WSZYSTKO jest możliwe. Wiele można, ale nie wszystko. Może Was to rozczarować, a może znajdą się między Wami osoby, które też tak po cichu myślą, bo głośnie nie wypada. No to jak jest z tym rozwojem? Przeczytajcie – zapraszam!
Ret_6057

Rozwój osobisty – czy naprawdę wszystko możesz?

Anna Kossak

Wbrew obietnicom różnych guru – nie, nie możesz wszystkiego. Z różnych powodów, które systematycznie będziemy omawiać. Ale możesz dążyć do tego, by wieść satysfakcjonujące życie osobiste i zawodowe. Pamiętaj jednak, że choćbyś posiadła całą wiedzę tego świata, to dopóki nie zaczniesz działać, samo się nie zrobi. Jeśli chcesz osiągnąć inny niż do tej pory skutek – zmień metodę.

Nie zawsze chcesz tego, czego chcesz.

Niespełnione aktorki, niedocenione pisarki, niedoinwestowane bizneswoman… Znasz takie? A przecież one bardzo chcą osiągnąć sukces. To jak to w końcu jest? Można przyciągnąć to, co się chce, czy jednak nie? Czasem jest tak, że chcemy realizować jakiś scenariusz, bo wydaje nam się, że spełnienie da nam szczęście. Czasem jest to nie nasz scenariusz. Czasem się spełnia, ale całość źle się kończy. A czasem jednak dobrze się układa.

Powody są różne i w jednym artykule nie da rady wszystkiego wyjaśnić.

Dlatego wspólnie z Beatą Tomaszek wymyśliłyśmy, że zaprosimy Was, Czytelniczki Ty i Biznes oraz Psychovlog.com – do cyklu bezpłatnych webinarów, w których po kolei będziemy omawiać najważniejsze kwestie skutecznego rozwoju osobistego. Dzisiaj co druga osoba mianuje się coachem. Pełno jest dostępnych poradników, kanałów na YouTube prowadzonych przez różnych doradców. Ja sama od lat bardzo uważnie przyglądam się różnym osobom, metodom i dawanym radom. I wiem jedno: ja doradzać nie chcę. Ale mogę się podzielić wnioskami płynącymi z moich obserwacji.

Pierwszy jest taki, że rozwój nigdy się nie kończy. 

Są trenerzy, którzy szczycą się tym, że od lat mówią to samo, więc to znaczy, że tak jest i działa. Są tacy, którzy dokonują odkryć i modyfikują swoje podejście. A ja jestem pomieszana 🙂 Uważam, że niektóre kwestie są niezmienne, za to inne się zmieniają, bo życie to ruch. Do tych niezmiennych należy u mnie podejście do uważności, komunikacji i relacji. Według mnie to obszary, o które trzeba dbać na co dzień. Tak jak nie można najeść się na zapas, tylko trzeba organizm dość często zasilać, tak wymienionych obszarów nie da się odżywić raz a dobrze. Warto je systematycznie dokarmiać. A sukces odniesiesz jedynie wtedy, kiedy zaczniesz od siebie. Truizm? Nie ma innej metody. Tylko prowadzą do niej różne drogi. Kilka z nich Wam pokażemy.

Dlaczego tak trudno właściwie zająć się sobą?

Dlatego, że mamy wdrukowane różne nawyki. Z zasadnością mycia zębów czy zamykania drzwi nikt nie dyskutuje. Ale już mało kto myśli, że to, czym zaprząta sobie głowę dziś, wykreuje jego jutro. Pielęgnowanie niskiego poczucia własnej wartości i autodestrukcyjne zachowania to także nawyki. Tak, cały obszar naszego działania opiera się o nawyki wyniesione z domu lub nabyte pod wpływem różnych doświadczeń. A że jesteśmy społeczeństwem przesiąkniętym przemocą – najczęściej mamy nawyki, które nas ograniczają zamiast rozwijać. I żadna przebojowość tu nie pomoże.

Zaczniemy od podstaw.

Od zagadnień tak powszechnych w każdej dziedzinie życia, że nie można ich pominąć:

  • Przemoc – czy kiedykolwiek pomyślałaś, że doświadczająca jej osoba także coś z tego czerpie? Dlaczego nie umie wyrwać się z zaklętego kręgu? Jak sobie radzić z agresorem psychicznym? Jak pomóc komuś? Jak pomóc sobie? Nadopiekuńczość to też przemoc!
  • Konflikt – rodzaje, podłoże, sposoby rozwiązywania. Czemu służy? Jak go uniknąć? A może czasem nie warto?
  • Asertywność – obok feminizmu i gender to najbardziej niezrozumiałe pojęcie. Nawet doświadczeni trenerzy, coachowie i psychologowie mają z nią problem. Mało kto umie właściwie poprowadzić prezentację dotyczącą asertywności, o treningu nie wspominając. A jest to bardzo wdzięczne narzędzie! Właściwie użyte skutecznie prowadzi do porozumienia.
  • Komunikacja – tu, poza wiedzą, obiecuję dobrą zabawę 🙂 Czy mężczyźni komunikują się inaczej niż my? Dlaczego bywa nam trudno? Jak można pracować nad jej skutecznością?
  • Przekonania – jedyna prawda czy zawężenie percepcji? Które wspierają, a które ograniczają? Dlaczego warto je zmieniać? I w ogóle po co je mieć?
  • Poczucie własnej wartości – co jest, że większość ludzi na świecie i prawie każda kobieta ma z nim problem? Jak sobie z tym poradzić? Co zrobić, żeby było adekwatne?
  • Pewność siebie – czym się różni od poczucia własnej wartości? Po co ci ona? Jak o nią dbać? Czy zawsze jest potrzebna?

Porządnie odrobione lekcje z powyższych zagadnień stworzą fundament do tego, aby wkroczyć na drogę świadomego rozwoju, poczucia sensu i mocy sprawczej. A jeśli już na niej jesteś – to i tak jestem pewna, że czegoś ciekawego i nowego się dowiesz 😉

Wypatruj zapowiedzi! Pierwszy bezpłatny webinar już w lutym! Podczas naszego spotkania nie będziemy niczego sprzedawać. Ten czas będzie tylko na przekazanie wiedzy, zadawanie pytań i uzyskanie odpowiedzi. Zapisz się do newslettera, wtedy na pewno otrzymasz informację o pierwszym wirtualnym spotkaniu. Zapraszamy 🙂

Poprzednie

Rozwój osobisty w 6 krokach

Historia – Dagmara i Małgorzata – Sukcesomania

Dalej