Co z tym rozwojem – potrzebna „… Instrukcja obsługi”?

| |

Jak już pewnie wiecie, tutaj mam na myśli stałe moje czytelniczki, interesuję się rozwojem osobistym, już od 5 lat. Mam wrażenie, że dużo na ten temat wiem, sporo doświadczyłam, wiele się nauczyłam i wiem, że nadal sporo przede mną! Czy warto? Na pewno, bo rozwój to zmiana, obawy, blokady, ale i nowe, często lepsze i ciekawsze życie.

Rynek warszawski ofertuje wiele. Znajdziecie tu mnóstwo organizacji, firm, fundacji, które zajmują się rozwojem osobistym i biznesowym. Oferują różne warsztaty, szkolenia, konferencje, programy dla przyszłych kobiet biznesu czy spotkania networkingowe. Można się pogubić, można też wydać sporo pieniędzy na wstępy na wiele tych wydarzeń. Czy zawsze warto? Niekoniecznie. Warto natomiast inwestować w siebie z rozwagą i zawsze brać pod uwagę cel do jakiego dążycie.

Oprócz tych rodzimych form rozwoju na pewno spotkałyście się z wielkimi konferencjami prowadzącymi przez mówców zza granicy, głównie ze Stanów Zjednoczonych. Ich konferencje wzbudzają ogromne emocje, przyciągają tłumy i są miejscem sprzedaży kolejnych, kosztownych wydarzeń. Z książki Rafała Żaka „Rozwój osobisty – instrukcja obsługi” dowiedziałam się, że fachowo nazywa się to LGAT, czyli large group awareness training. O co w tym chodzi? LGAT powstało w USA, dotyczy rozwoju osobistego i polega na przekraczaniu swoich granic.Prowadzone jest w grupach od dziesiątek do tysięcy ludzi, a celem jest odkrycie pełnego potencjału uczestników. W nazwach tych wydarzeń znajdziecie – uwalnianie olbrzymów, wykuwanie nowej wersji siebie czy ogień motywacji. Autor opisuje rzetelnie tę metodę rozwojową i przytacza rezultaty badań z  1990 roku i one „…pokazały, że uczestnicy LGAT byli znacznie zestresowani niż grupa kontrolna i znacząco gorzej radzili sobie z wpływem negatywnych wydarzeń na ich życie”.

Rafała Żaka miałam okazję poznać jako mówcę podczas dwóch eventów i od pierwszego razu zrobił na mnie duże wrażenie. Jego przemówienia były rzetelne i praktyczne – i taka też jest ta książka.

Zaczytałam się w niej, mimo, iż znam rozwój osobisty z autopsji. Dobrze było skonfrontować swoje przemyślenia z tym co opisał autor i muszę przyznać, że w wielu kwestiach moja intuicja prowadziła mnie bardzo dobrze. Autor często powołuje się na badania naukowe, które pomagają w odróżnieniu wartościowego rozwoju od pseudorozwoju. Ale w książce znajdziecie również mnóstwo informacji przekazanych Okiem szydercy. Jest też sporo różnych historii „z życia wziętych” inaczej zwanych case’ami.

Czego możesz się spodziewać i co da Ci lektura tej książki:

Dowiesz się czym jest rozwój osobisty, uczenie się, kompetencja.

Poznasz różne formy rozwoju (szkolenia, warsztaty, konferencje) i czego możesz się po nich spodziewać.

Poznasz narzędzia rozwoju osobistego, którymi może posługiwać się trener, coach, szkoleniowiec.

Znajdziesz bardzo ciekawe spostrzeżenia na temat poradników rozwojowych, dowiesz się jak oceniać literaturę rozwojową, a nawet poznasz „przepis na”  bestseller!

Będziesz umiała odróżnić coacha od mentora i trenera.

Dowiesz się dlaczego nie powinniśmy ze śmiertelną powagą traktować testów osobowości.

Sprawdzisz czy nie jesteś „ćpunem rozwojowym”.

Dowiesz się jak przygotować się do rozpoczęcia podróży po rozwoju osobistym poprzez naukę krytycznego myślenia!

Poznasz pojęcia efektu horoskopowego oraz evidence based training.

Sprawdzisz z jakimi mitami psychologii popularnej miałaś już do czynienia i docenisz prawdziwą wiedzę.

Dowiesz się, że można ocenić rozwój i poznasz kryteria tej oceny.

Poznasz naukowe podejście do rozwoju.

Czytając tę książkę utwierdziłam się w przekonaniu, że owszem rozwój osobisty jest ważny i cenny, ale taki, który opiera się na pracy ze sobą i nad sobą, pracy świadomej, często trudnej. Rozwój, który opiera się na zdrowym rozsądku i krytycznej ocenie tego, co oferuje świat. Wybieraj mądrze, ucz się, poszerzaj horyzonty i działaj, bo bez tego rozwój nie ma sensu.

Książka Rafała Żaka jest przewodnikiem po świecie rozwoju osobistego i zdecydowanie warto ją przeczytać kiedy dopiero chcesz wejść na tę ścieżkę. Możesz się w niej przejrzeć kiedy rozwój osobisty już Cię pochłonął. W każdym przypadku książka ta jest wartościowa, zawiera sporo konkretnej wiedzy i wskazań źródłowych. Jest napisana przejrzyście, zrozumiale, ciekawie, a czasami nawet zabawnie. Zainteresowana rozwojem osobistym? Koniecznie zacznij swoją drogę od lektury tej książki!

Poprzednie

#7 WWK – finanse w firmie, wystąpienia publiczne, sprzedaż

Życie o 7 lat dłuższe? – Zuzanna Sentkowska

Dalej