Artykuły – Odpowiedzialność – Anna Kossak

| |

O odpowiedzialności osobistej, społecznej, obywatelskiej. Bardzo na czasie, biorąc pod uwagę, że już niedługo wybory. Od 1989 roku mamy wpływ na ich wyniki. Nie wszyscy o tym pamiętamy, ale warto przyjrzeć się temu skrawkowi życia, bo nawet jeśli polityka nas nie ineteresuje to i tak wpływa na całe nasze życie. Miłej lektury i odpowiedzialnych decyzji życzę!

Anna_lila_foto - kopia

Odpowiedzialność

Anna Kossak

To nieodłączna cecha dojrzałości. Nie ma jednego bez drugiego. Aktywne wewnętrzne dziecko a bycie dziecinnym to dwie różne rzeczy: wewnętrzne dziecko pozwala nam na spontan i kreatywność, zaś dziecinność jest elementem niedojrzałości. Często narzekamy na nieodpowiedzialność dzieci, partnera, państwa wobec obywatela. Modne hasło współczesnej przedsiębiorczości to „Odpowiedzialny biznes”. A czy Ty jesteś odpowiedzialna?

Odpowiedzialność osobista

To duże wyzwanie dla ego. Łatwiej szukać winy na zewnątrz niż w sobie. „Nic nie mogę zrobić”, „Nie mam na to wpływu”, „To wina tego i tamtego” – na pewno dobrze to znasz. Nie tylko słyszysz od innych (co jest irytujące, zwłaszcza jak Ty masz być czemuś winna, prawda?), ale też nieraz sama tak mówisz (ale wtedy masz do tego powód, prawda?  : ).

Nie na wszystko masz wpływ

To znaczy: na wszystko, ale w inny sposób, niż pokazują to amerykańskie poradniki typu „Każdy może sięgnąć gwiazd, wystarczy chcieć”. Czasem wydaje się, że coś komuś przychodzi bez wysiłku. A Ty tak bardzo chcesz i nic z tego… Wpędzasz się w poczucie winy, bo przecież skoro wszystko zależy od Ciebie, a Ci nie wychodzi, skoro każdy wszystko może, a Ty nie,  to znaczy, że jesteś do niczego?

Nie każdy może – z różnych względów

I wszystkie amerykańskie pozytywne myślenia można sobie darować, jeśli nie ma odpowiedzialności. Także za błądzenie i wyciąganie wniosków. Ale to temat na inny artykuł.

Odpowiedzialny biznes

Miliarder Richard Branson twierdzi, że odpowiedzialny biznes to tworzenie miejsc pracy i możliwości osiągniecia sukcesu przez innych. Szef go osiąga przy okazji :). Ale to w lidze champion. W naszych skromniejszych warunkach zachęcam do tego, żeby w misję nawet najmniejszego biznesu wpleść dobroczynność, choćby niewielką. Bo nie sztuką jest się dzielić, kiedy masz dużo. I nie chodzi tylko o pieniądze.

Odpowiedzialność osobista

Bez niej żaden biznes się nie uda. Z nią też nie zawsze wychodzi, ale kiedy jej nie ma, „winę” zrzucamy na podły świat i ludzi. Kiedy jest, wyciągamy wnioski. Zdarza się, że rzeczywiście zainwestowaliśmy nie w tych ludzi, nie w to miejsce i nie w tym czasie. Historie ludzi sukcesu pokazują, że nieraz bankrutowali kilkukrotnie, zanim wreszcie weszli w szeregi dużego biznesu.

Odpowiedzialność obywatelska

Z przyjemnością obserwuję, że społeczeństwo obywatelskie powoli kiełkuje. Długa droga przed nami, ale przynajmniej już w nią wyruszyliśmy. To ważne, bo bez społeczeństwa obywatelskiego państwo skazane jest na autokrację albo na chaos. Niektóre z nas nadal są przyzwyczajone, że w państwie rządzi „ktoś”, a my „nie mamy na nic wpływu”. Niektóre z nas nawet wolą, by tak było, bo wtedy można bezkarnie zrzucić jarzmo odpowiedzialności za siebie i swoje życie.

Od polityki nie uciekniesz

Niestety bardzo często słyszę od kobiet – także przedsiębiorczych – „Mnie polityka nie interesuje”, „Każdy polityk to złodziej, tylko chce się do żłobu dorwać”, itd., itp. A polityka ma te opinie gdzieś i dotyka Cię w każdej sferze Twojego codziennego życia (także w kuchni i sypialni, chociaż tego nie widzisz). Na szczęście świadomość rośnie, coraz więcej ludzi angażuje się w działania publiczne, co świadczy o tym, że chcą robić, wprowadzać zmiany, a nie tylko narzekać. Że czują odpowiedzialność za to, jak będzie wyglądać ich życie w szerszej skali.

Nadchodzą wybory parlamentarne

Raz na cztery lata wysil się i poszukaj kandydata – kandydatki, na którą chcesz oddać swój głos. To ciekawe, że kobiety bardzo często głosują na mężczyzn, tak jakby wśród kobiet nie było żadnej rozsądnej kandydatki. Nie jestem zwolenniczką preferencji ze względu na płeć, ale oddając władzę w męskie ręce nie oczekujmy równego traktowania. Ten świat urządzony jest przez mężczyzn i do czego doszło? Do groźby III wojny światowej. W radach naukowych zasiadają mężczyźni. W Sejmie i Senacie jest ich znacząca większość. Nie łudź się, mężczyźni nie myślą o tym, by ułatwić życie kobietom.

Czy jesteś feministką?

Ależ skąd! Wykrzyknie wiele kobiet. A fuj! Feministki walczą z mężczyznami, chcą być takie jak oni, a tak w ogóle to są brzydkie i nieszczęśliwe. Tak myślisz? A ja uważam, że każda kobieta, która chce równego traktowania, równych zarobków na tych samych stanowiskach i równej odpowiedzialności – jest feministką. Czas odczarować to źle pojmowane słowo. Tak, jestem feministką, bo nie chcę, by kobiety były źle traktowane ze względu na płeć. A że część z nas nie chce robić karier, tylko zajmować się domem? Ma do tego prawo! Chodzi o to, żeby kobieta mogła dokonać wyboru, a nie mieć nakazane.

Czy jesteś świadomą obywatelką?

Wiesz, w jaki sposób rozdzielane są mandaty? Jestem przerażona tym, że wiele osób (nie tylko kobiety :)) myśli, że do Sejmu „wchodzi się” w kolejności miejsc na liście. Dziewczyny! Głosujcie świadomie! Jeśli oddacie głos na osobę A, nie może ich „przechwycić” osoba B, choćby startowała z miejsca nr 1! Uproszczone zasady znajdziesz klikając tu.

To Sejm i Senat stanowi o najważniejszych sprawach dla nas wszystkich.

Nie ma idealnych kandydatów i programów, a system partyjny w Polsce skazuje nas na dokonanie wyboru w określony sposób. Nie ma co marudzić, że wszystkie partie są be. W każdej znajdziesz przyzwoite kandydatki. Same oczywiście nic nie zrobią i nic nie zmienią, dlatego ważne jest, na jaką partię oddasz głos. Ale to ustal sama ze sobą, bo będziesz ponosić skutki swojej decyzji :).

Mieszkasz w Warszawie?

Dopisz się do listy wyborców. Nie musisz być tu zameldowana, ale skoro tu mieszkasz i pracujesz, zadbaj o to, by tu głosować. Kandydaci z Warszawy będą działać na rzecz poprawy warunków życia w stolicy, bo ją znają i wiedzą, że to ważne w skali całego kraju. Jeśli wyjeżdżasz, możesz głosować korespondencyjnie (wszystko znajdziesz w linku powyżej).
Zdecydowałam się na czynne wzięcie udziału w tych wyborach, które moim zdaniem będą najważniejsze z dotychczasowych po 1989 roku. Chcę wziąć odpowiedzialność za rzeczywiste zmiany. Moje propozycje znajdziesz tu: www.annakossak.pl

Zapraszam na wybory 🙂

Poprzednie

Rozmowa o… mocy kobiet, ich rozwoju i …

Sposoby na relaks – cisza?

Dalej