V Dni Siły – Wybaczanie, uczciwość… – 2 dzień

| | ,

W drugim dniu przyglądaliśmy się wybaczaniu, uczciwości, planowaniu i organizacji, współdziałaniu w związku, dobrym gestowm w relacjach i energii życiowej. Nie sposób ująć tego wszystkiego w jednym zdaniu, dlatego zapraszam do szczegółów.

Przywitała nas i otworzyła drugi dzień – Iwona Majewska-Opiełka. Tym razem mówiła o wdzięczności. Zwróciła uwagę na to, że kulturowo kobiety mają więcej do wybaczania choćby ze względu na niegdysiejsze „czarownice”. W podświadomości zbiorowej jest to element do wybaczenia. Jak to zrobić? Trzeba pamiętać, że człowiek jest strukturą wielowymiarową: ciało, emocje, intelekt, dusza tworzą nierozerwalną całość. Wybaczenie jest związane z obszarem duchowym, ale potrzebujemy do tego obszaru intelektualnego i emocjonalnego oraz cielesnego. Zraniony człowiek zamyka się coraz bardziej przed otoczeniem, by go już nie raniło. Bywa i tak, że serce, otoczone murem, nie jest już zdolne by kochać.  Na wiele rzeczy nie mamy wpływu i od nas zależy interpretacja tego co nam się przydarza. Jeśli niesiesz jakiś ciężki bagaż z dzieciństwa to popatrz na to w taki sposób, żeby Ci to służyło, żebyś była z tym pogodzona. Wybaczenie i pogodzenie buduje też nasze poczucie własnej wartości, które jest niezbędne do kochania innych. 5P Logodydaktyki, w czym tkwi moc i siła człowieka, wymaga zaakceptowania siebie w całości! Wybacznie uwalnia wszystkie blokady, „supły”, które są w Tobie i, które nie pozwalają swobocnie płynąć energii, miłości! Jak sobie pomóc w procesie wybaczania?

Pisz pamiętnik – będziesz lepiej radził sobie z emocjami.

Napisz list, w którym zawrzesz to co Cię uwiera i – spal go!

Zadaj sobie pytanie – Czy to co mnie boli jest rzeczywiście tak wielkie?

Popatrz na Chrystusa – on jest wzorem wybaczania. Odpuść komuś to on będzie miał odpuszczone. Pamiętaj o tym!

Odpuść -przeżyj to w modlitwie i skupieniu, poczuj ból, potem pozwól mu odejść.

Jeśli nadal masz problem np. z rodzicami, to spróbuj metody Gestalt –  techniki pustego krzesła. Wyobraź sobie, że tam siedzi osoba, która Cię skrzywdziła. Powiedz tej osobie co do niej masz. Możesz być niekulturalna. Wyrzuć to z siebie! Mów to tyle razy ile potrzebujesz – dopóki nie poczujesz się spokojniejsza.

Jeśli masz problem z rodzicami, lub rodzicem – wyobraź ich sobie jako małe dzieci i takich przyjmij do serca. Na pewno wtedy łatwiej im wybaczyć:)

Jeśli to możliwe to spotkaj się z tą osobą, która zrobiła Ci przykrość i wybacz jej to, powiedz o tym, przytul ją – wybacz i idź dalej!Jeśli nie możesz sobie czegoś wybaczyć to, zgodnie z powyższym, odpuść i pokochaj siebie jeszcze bardziej!

To zdecydowanie nie jest proste, ale warto!

12038584_899742553396506_6431114135576991101_o

I tu pojawił się czarny łabędź, czyli mówiąc językiem Dni Siły – niespodzianka – Maciej Kołodziejczyk, którego znam jako operatora kamery i twórcę filmów z wielu wydarzeń w Warszawie. Tym razem był prelegentem. Mówił o uczciwości, która według niego jest relacją występującą między dwoma osobami lub grupą osób, ale odnosi się również do siebie samego. Podkreślił, że dobra relacja z samym sobą jest wyjściową do dobrych relacji z innymi. Zysk pcha do nieuczciwości, co skutkuje obniżeniem własnej wartości  – w efekcie bilans jest ujemny. Wiele firm straciło sporo na ujawnionych oszustwach. Ostatnim przykładem jest Volkswagen, który podał nieprawdziwe dane toksyczności spalin silników diesla. Nie przysporzy mu to klientów. Według prelegenta uczciwość jest tożsama z wolnością – robię co chcę dopóki nie zabieram jej innej osobie. Bez uczciwości nie ma wolności, a tylko człowiek wolny może być szczęśliwy, dlatego warto być uczciwym!

12063620_899754503395311_1832126756086080610_n

W drugim dniu Iwona Kordjak mówiła o rozwijaniu inteligencji finansowej, czyli tej części, która mówi o tym jak zarabiamy, wydajemy i zarządzamy naszymi pieniędzmi. Żeby się przyjrzeć swoim finansom trzeba zrobić audyt, czyli sprawdzić:

ile mam na koncie, ile zarabiam, ile wydaję, ile oszczędzam.

Audyt daje obraz tu i teraz. Pomyśl, gdzie chciałbyś/łabyś być za 5-10 lat? I zastanów się jaka będzie Twoja sytuacja za te 5-10 lat jeśli będziesz żył/a tak jak teraz?

Odpowiedz sobie również na pytanie – co Ty myślisz o pieniądzach? lubisz je? lubisz je wydawać? lubisz mieć na koncie? Jaki masz do nich stosunek?

Pamiętaj i poczuj to, że zasobów jest dość i wystarczy dla każdego.

Bądź po stronie obfitości – nie braku!

Sięgaj po to co jest w zasięgu Twojej ręki już dziś!

Buduj właściwe nawyki!

Ćwicz umiar! Nie korzystaj z tzw. okazji! Oddawaj jeśli pochopnie kupisz.

Zrób sobie dzień bez wydawania pieniędzy.

Określ sobie kwotę do wydania na dzień i nie przekraczaj jej.

Finanse dotyczą każdego z nas i na pewno warto rozwijać swoją samoświadomość finansową.

11221744_899971700040258_2866552178184147711_o

Robert Rzeszotarski mówił o marketingu sieciowym, a ja to pokażę rysunkiem Natalii.

DSC_0289Kolejna prelegentka, Kornelia Pisarek – Błaczkowska, mówiła o współdziałaniu w związku. Warto zadać sobie pytanie co jest ważne i co chcesz mieć – rację – wygraną, czy relację? Chcąc być wygraną stroną stawiamy drugą stronę w pozycji przegranego. Ważne, żeby w relacjach każda strona czuła się wygrana. Do tego potrzebna jest:

uważność na drugą osobę, proaktywność, empatia, konto emocjonalne

 i miłe słowo dla kochanej osoby!

DSC_0210

Mariusz Maćkowiak mówił o dobrym słowie, geście w relacjach z bliskimi i nieznajomymi. Dlaczego to takie ważne – bo to co dajesz to wraca!

Zobaczcie jak to ujęła Natalia zwana również Jadźką.

DSC_0288

Karina Sęp, która jest autorką książki „Mapa marzeń”, mówiła o tym jak znaleźć czas na wszystko. Według mnie to niemożliwe, ale słuchając Kariny Sęp, dodałam w duchu – nie dla wszystkich. Niesamowicie zorganizowana kobieta, która potrafi znaleźć czas na to co dla niej ważne. Potrafi też odcinać to czego za konieczne nie uznaje. Organizuje swoją przestrzeń tak, żeby wszystko było pod ręką i widoczne. To co do mnie przemówiło to chowanie rzeczy w przezroczystych pojemnikach. Patrzysz na pudełko i wiesz co w nim jest. Jeśli masz dużą rodzinę – rozważ zakup drugiej lodówki, a może nawet drugiej zmywarki? Niech nasze zadania z każdego dnia układają się w ciągi l0giczne – standardowe śniadanie, potem ubieranie się i wyjście do pracy. Niech to będzie proste dla nas i  oparte na naszych nawykach. To jest automatyzm życiowy, który trochę zwalnia z myślenia, ale przyspiesza wykonywanie różnych czynności. Rób zakupy przez internet – zaoszczędzisz czas i pieniądze, bo nie skorzystasz z kuszących okazji! O tym już była mowa zresztą. Stwórz plan dla całej rodziny i wpisz w nim wszystkie zadania każdego jej członka. Karina Sęp mówi o swoim doświadczeniu. Nie narzuca niczego. Weźmiemy z jej rad tyle ile będziemy chcieli. Ona nie ogląda TV i wychodzi z filmu w kinie, który jej się nie podoba i zawsze ma na wszystko plan.:) Czy Ty tak chcesz i potrafisz żyć zależy tylko od Ciebie.

12030471_900080530029375_5307264694633149500_o

Na koniec konferencji wystąpiła Grażyna Dobroń, dziennikarka legendarnej Trójki, która mówiła o radości życia. Ale nie tylko mówiła, bo Grażyna Dobroń zawsze proponuje ćwiczenia, jak przystało na praktyka. Mówiła o wznoszącej energii kobiecej  i o tym, że w naszym ciele gromadzi się mnóstwo blokad, które nie pozwalają swobodnie płynąć energii. Warto wyprowadzać z ciała wszystkie smutki, lęki, agresje. Jak? Zrób drwala. Film znajdziejsz TU. A do tego bądź wdzięczna za wszystko co się dzieje. Połącz to czego chcesz z uczuciem w ciszy i oddechu – to ćwiczenie, które Grażyna Dobroń dała na zakończenie prelekcji i życzyła nam, żebyśmy się rozwijali jak bambus – długo budujący system korzeniowy, a potem bardzo szybko rosnący w górę! Tego sobie i Wam życzę!

12046784_900090583361703_5621675675757432416_n

I jeszcze rekomendacja Marty, która wygrała wejściówkę na to wydarzenie:

Marta Ungeheuer o Dniach Siły:   „Dni siły” rzeczywiście dają siłę, siłę do życia. Mogłam posłuchać co robić, żeby być skutecznym w działaniu, od skutecznej komunikacji po zarządzanie finansami. Niesamowite, że w jednym miejscu można się nauczyć tylu rzeczy, które inspirują i dają energię do działania. Nadal  w uszach dudnią mi słowa z wykładu o współdziałaniu w związku „chcesz mieć rację czy relacje? „,  czyli co zrobić, żeby związek był satysfakcjonujący dla dwóch stron. Polecam!

Kolejne, już VI Dni Siły w ostatni piątek i sobotę września 2016!

Poprzednie

Skąd się biorą pomysły na biznes?

Portrety KP – Justyna Kwiatkowska – Pracownia Sukcesu

Dalej