Skąd się biorą pomysły na biznes?

| |

Nie dam Wam w tym wpisie gotowej recepty, pomysłu na biznes, który się uda. Raczej podzielę się spostrzeżeniami, które pochodzą z obserwacji i rozmów z wieloma kobietami, które odbyłam w minionym roku z kawałkiem. I nie tylko z kobietami… 🙂

No właśnie – skąd się biorą, a może skąd brać pomysly na biznes? 

 1. Zapisuj wszystkie pomysły, które przychodzą Ci do głowy. Nawet te, które wydają Ci się niedorzeczne. Wśród nich może być ten właściwy!
 2. Przekuj pasję w biznes. Oczywiście najpierw trzeba ją mieć. Jeśli jej nie masz to zawsze możesz próbować ją odkryć próbując robić różne rzeczy, przypominając sobie to co uwielbiałaś robić w dzieciństwie i w co się bawiłaś.  Możesz też poznać swoje talenty wg Gallupa – pomaga.
 3. Masz potrzebę, której nie zaspakaja rynek – jej realizacja może stać się Twoim biznesem.  Mama, której dziecko nie mogło jeść glutenu otworzyła sklep z takimi produktami, bo sama miała problem, żeby znaleźć takie produkty na rynku.
 4. Odkryj niszę dzięki obserwacji rynku. Ponoć nic nowego nie można już wymyśleć, oczywiście oprócz wynalazków, innowacji. Natomiast w każdym biznesie można coś usprawnić, zrobić inaczej i tym się wyróżnić. Niedawno spotkany Adam Ringer, współwłaściciel Green Cafe Nero, mówił o tym, że nisze są zawsze tylko trzeba je znaleźć, więc szukajcie, obserwujcie, czytajcie.
 5. Szukaj inspiracji w internecie – najlepiej na rynku amerykańskim. Przykład Izy Makosz, która otworzyła w Polsce salony Time for Wax, czyli salony depilacji woskiem na podstawie obserwacji z rynku amerykańskiego.
 6. Przyjrzyj się franczyzie. Jest mnóstwo możliwości w tym temacie, wszystko zależy od tego co chciałabyś robić i jakimi zasobami finansowymi dysponujesz.
 7. Odkryj nieistniejące! O tym już wspomniałam, ale to dla naukowców, odkrywców. Zdarzają się tak innowacyjne kobiety. Mamy w Polsce Olgę Malinkiewicz, która odkryła perowskity, które mają zrewolucjonizować produkcję paneli słonecznych. Ten punkt dotyczy jednak wybrańców.
 8. Przyjrzyj się własnemu doświadczeniu zawodowemu – może możesz robić to co robisz w firmie, gdzie pracujesz na etacie również poza nią? Czasami odcinamy się od tego grubą kreską i chcemy zacząć robić zupełnie coś innego – tak też można, tylko warto się do tego dobrze przygotować.
 9. Impuls, nagła potrzeba np. dzielenia się czymś wartościowym wiedzą, inspiracją, radą, wskazówką. Tak powstał również mój blog.
 10. Spotykając się z ludźmi, podczas spotkań networkingowych, konferencji lub innych okolicznościach, pytaj ich czego potrzebują, czego szukają, co ułatwiłoby im życie?
 11. A jeśli nic nie przychodzi Ci do głwoy to wyluzuj po prostu. Daj sobie czas. Czytaj na spokojnie. Nie myśl cały czas – co ja mogę robić? Jaki biznes otworzyć? – odpuść na chwilę. Ucz się, chłoń świat, spotykaj się z ludźmi, rozmawiaj, słuchaj, pytaj i … czekaj. Gromadz wiedzę, relacje na przyszłość!

Na pewno możecie jeszcze dodać coś od siebie. Piszcie w komentarzach jak znalazłyście swój pomysł na biznes, bądź jak go szukacie. Podzielcie się z innymi poszukującymi:)

Poprzednie

V Dni Siły – Lider XXI wieku – dzień 1

V Dni Siły – Wybaczanie, uczciwość… – 2 dzień

Dalej