Być pewnym siebie – Kinga Bogdańska

| |

Witajcie,

Która z nas nie chciałaby mieć zdrowej pewności siebie w każdej sytuacji? Nie widzę rąk :),  więc zakładam, że każda. Oczywiście oprócz tych z nas, które już są pewne siebie. Gratulujemy! Jeśli nadal nie masz pewności siebie to pamiętaj, że możesz ją wypracować. Jak? Ten artykuł odpowie na to pytanie. Zapraszam!

kinga bogdańska

BYĆ PEWNYM SIEBIE

Kinga Bogdańska

Dlaczego to tak ważne? Jak może zmienić się Twoje życie?

„Nie powstrzymuje Cię ani brak potencjału, ani brak okazji

–powstrzymuje Cię brak pewności siebie.”

– Brian Tracy

Pewność siebie to bardzo interesujący temat. Jest to jedna z niezbędnych w dzisiejszym świecie cech charakteru, czy też może umiejętności, bo jeśli coś da się wypracować to chyba umiejętność? Często  słyszę w rozmowach zdania w stylu „też bym tak chciała, ale nie jestem tak pewna siebie”.  Być może nawet sama/sam tak myślisz. Ja tak myślałam.  Pracując na sesjach z Klientami obserwuję, że osoby, które tę sztukę mają opanowaną na zupełnie ich zadowalającym poziomie nie ma tak wiele. Wydaje mi się, że każdy ma takie płaszczyzny w swoim życiu, w których chciałby działać z większą swobodą, stanowczością i zdecydowaniem.

Czym w ogóle jest pewność siebie? Nie ma raczej jednoznacznej definicji. Jest wiele  synonimów. Najbardziej spodobał mi się ten: wierzący w swoje możliwości, przeświadczony o swojej wartości, przekonany o swojej słuszności, śmiały, zdecydowany, asertywny. Prawda zapewne leży gdzieś pośrodku, a wszystkie te słowa, w mniej lub bardziej trafny sposób, opisują to zagadnienie. Dla mnie pewność siebie jest przeświadczeniem o tym, że w każdej sytuacji w życiu jestem w stanie sobie poradzić i że będąc takim człowiekiem jakim jestem mogę żyć dokładnie w taki sposób w jaki chcę i w zgodzie z moimi wartościami. A dla Ciebie czym jest pewność siebie?

Od czego zależy pewność siebie?

Pewność siebie jest kształtowana już w pierwszych latach życia. Później proces ten nie ustaje, lecz trwa aż do śmierci. Znawcy tematu wymieniają wiele czynników wpływających na pewności  siebie.  Wśród nich można znaleźć kilka najważniejszych:

 • własna aktywność i sposób postępowania;
 • porównywanie się z innymi ludźmi;
 • otrzymywanie wyrazów miłości od bliskich;
 • bilans osiągnięć i porażek;
 • bilans otrzymywanych nagród i kar za własne postępowanie – mogą to być również „dary” od losu, które postrzegane są jako odpowiedź siły wyższej na postępowanie człowieka;
 • umiejętność wyrażania własnych uczuć;
 • komunikaty otrzymywane z otoczenia – zarówno werbalne, jak i niewerbalne;
 • istnienie możliwości, w których dana osoba może podejmować samodzielne decyzje;
 • otrzymywane wsparcie w trudnych chwilach (na przykład od członków rodziny). z postawy rodzicielskiej.

Skoro tu jesteś i czytasz ten artykuł, na pewno choć przez chwilę chciałaś/łeś lub zastanawiałaś/łeś się, czy i jak można zmienić postrzeganie siebie samej/samego. Brawo! To oznaka chęci pracy nad sobą. Ale musze Cię ostrzec: taka zmiana nie przychodzi z dnia na dzień. Potrzeba dużo czasu i determinacji, by pokochać siebie i zrozumieć, że jest się człowiekiem wartościowym, godnym uwagi i szacunku. Tylko z tą świadomością możesz uwierzyć we własne siły i nabrać pewności siebie. Pamiętaj jednak, że masz w 100 % kontrolę nad tymi czynnikami, które zależą od Ciebie i dzięki nim możesz znacznie poprawić swoją pewność siebie. Od czego zacząć? Dowiesz się poniżej.

Ćwiczenia na pewność siebie – zobacz, jakie to proste!

 1. Poznaj swoją wartość

Powodem braku pewności siebie jest niska samoocena. Pracę nad sobą powinieneś zacząć od docenienia własnej osoby. Uświadom sobie, że jesteś wyjątkową jednostką, która pomimo niepowodzeń osiągnie wszystko, co sobie postanowi. Pamiętaj, że jeśli Ty siebie nie zaczniesz doceniać – nikt Cię nie doceni.

Zadanie: weź notes i długopis , przez 10 minut wypisuj na kartce wszystkie rzeczy, dzięki którym  jesteś z siebie zadowolona/y – przynajmniej 30! Zwróć uwagę nawet na najdrobniejsze elementy. Może znasz się na piłce ręcznej? Może potrafisz zrobić świetne tiramisu? Może znasz język obcy na tyle, że potrafisz dogadać się z obcokrajowcem? Jeździsz na rolkach? Masz zgraną paczkę znajomych? Nawet jeśli te rzeczy wydają Ci się nieistotne, pamiętaj – to i tak znacznie więcej niż ma wielu ludzi. Doceń to co masz, uznaj wartość swojej osoby, a niedługo zyskasz o wiele więcej.

 1. Analiza siebie.

Zadanie 1: Korzystając z poprzedniego ćwiczenia wypisz: dwie cechy swojego wyglądu, charakteru, dwie umiejętności i pięć osiągnięć, z których jesteś dumna/dumny. Codziennie przez 30 kolejnych dni  zaraz po wstaniu czytaj sobie tę listę na głos, próbując patrzeć sobie w oczy w lusterku. Zapisuj swoje odczucia i spostrzeżenia. To nie jest proste ćwiczenie.  Podejdź do niego na luzie. Taka praca przed lustrem zajmie Ci zaledwie chwilę, a pozwoli rozpocząć pozytywny trening Twojej podświadomości w dostrzeganiu dobrych stron u Ciebie i Twoich drobnych sukcesów, potem łatwiej będzie Ci realizować większe zamierzenia i kontaktować się z ludźmi, a na tym przecież polega życie! Na ciągłym doświadczaniu, przemierzaniu nowych ścieżek, razem z innymi.

Gwarantuję Ci, że zmiany nastąpią szybko. Możesz podzielić się swoimi wnioskami  poniżej w komentarzu.

Zadanie 2: Napełnianie dzbanów. Narysuj na kartce sześć dzbanów. Pod każdym wypisz jedną swoją zaletę i zamaluj taką część dzbana, która odzwierciedla stopień posiadania przez ciebie danej cechy. Następnie zastanów się, co możesz zrobić, by każdy dzban był pełny. To zadanie nie tylko pomaga wzmocnić poczucie wartości, ale też zachęca do rozwijania swoich mocnych stron.

     3 .  Stopniowo poszerzaj swoje „pudełko komfortu”

Oprócz sytuacji, w których czujesz się niepewnie są też takie, dzięki którym masz poczucie bezpieczeństwa. To dobrze, ale pamiętaj, że tylko te pierwsze są w stanie nauczyć Cię czegoś nowego. Stawiaj sobie codziennie małe wyzwania i wychodź poza swoją strefę komfortu.

Zadanie: Boisz się nawiązać kontakt z nowo poznaną osobą? Małe wyzwanie na dziś – zapytaj 5 przypadkowo spotkanych na ulicy osób o godzinę. Proste? Jutro zapytaj 5 obcych ludzi o drogę (nawet jeżeli ją znasz), a gdy już Ci ją wskażą pozwól sobie na komentarz, że jesteś tutaj pierwszy raz i bardzo Ci się dane miejsce podoba. Podziękuj i odejdź. Pojutrze spróbuj do powyższej sekwencji dodać pytanie – „czy może mi Pan/ Pani polecić jakąś dobrą restaurację/kino/klub? Z chęcią poznałbym opinię kogoś miejscowego”. Bądź zawsze kulturalny. Zawsze podziękuj i idź poćwiczyć z kolejną osobą. Wkrótce ze zdziwieniem odkryjesz, że z każdą kolejną osobą rozmawiasz coraz dłużej i coraz bardziej przyjacielsko. Brawo!

      4.  Uśmiech

Najpotężniejsze narzędzie  w kontaktach międzyludzkich. Naturalny, niewymuszony uśmiech rozbija wszelkie lody i niesamowicie dodaje pewności siebie. Uśmiechaj się często, a szybko zobaczysz tego efekty.

Zadanie: Postaw sobie za zadanie uśmiechnąć się dzisiaj do 10 osób. Może to być pani w sklepie spożywczym, koleżanka z uczelni, którą do tej pory mijałaś obojętnie czy ktokolwiek inny. Naucz uśmiechać się nawet w trudnych dla Ciebie sytuacjach. Ze zdziwieniem odkryjesz, jak wiele problemów rozwiązuje się o niebo łatwiej tylko dzięki temu, że wysiliłaś/łeś się na uśmiech!

 1. Porównywanie się

Zawsze znajdą się ludzie, którzy są bardziej utalentowani, inteligentni, odważniejsi i lepsi od Ciebie w jakiś sposób. Jeśli Twoja wiara we własną wartość cierpi na próbach dorównania komuś, powinieneś zapomnieć o takiej osobie. Nie można wszystkich ludzi mierzyć tą samą miarą. Być może nie osiągnęłaś/łeś jeszcze mistrzostwa w interesującej Cię dziedzinie, nie znaczy to, że jesteś kiepska/i w tym, co robisz. Jesteś mądrzejsza/y niż byłaś/łeś wczoraj, lepszy niż byłaś/łeś w zeszłym tygodniu i bardziej utalentowany niż byłaś/łeś w zeszłym roku. Jedyną osoba, do której powinnaś/nieneś się porównywać jesteś Ty sam/a. To proces, który będziesz kontynuował/a przez całe życie. Jeśli zapamiętasz, że już nigdy nie przestaniesz się rozwijać, będziesz mogła/mógł zobaczyć swoje możliwości w bezustannie ewoluujących aspektach bezustannie ewoluującej/go siebie.

Porównywanie się zaniża samoocenę, a tym samym pewność siebie. Wbrew pozorom staranie się być lepszym od innych nie podwyższa znacząco efektywności. Powoduje raczej ciągłą frustrację. Zamiast próbować być lepszym od innych staraj się być po prostu lepszą/ym od siebie. Każdego dnia zrób coś, co chociaż w minimalnym stopniu pozwoli Ci stwierdzić „dzisiaj umiem już więcej niż wczoraj”. Osiągniesz wtedy znacznie więcej i będziesz zdecydowanie bardziej zrelaksowana/y.

Zadanie: Ustal sobie cel do osiągnięcia na najbliższe 2 tygodnie. Zorganizuj następnie kalendarz i każdego dnia pod wieczór zapisuj, co zrobiłeś dzisiaj żeby zrealizować swój cel. Liczy się nawet najmniejszy krok. Od tej pory staraj się porównywać się jedynie ze sobą z dnia poprzedniego. Każdy sukces będzie smakował Ci dwa razy lepiej, a Twoja samoocena oraz pewność siebie skoczą do góry.

      6. Afirmacje.

Afirmacja to motywujące, inspirujące stwierdzenie, które zastępuje stare wzorce myślenia – nowymi. To praca z naszym oprogramowaniem. Zamieniamy stary skrypt myślenia – nowym.

Zadanie: Stwórz pozytywną afirmację na swój temat. Przykłady afirmacji: Ja… jestem wystarczająco dobry, Ja…pracuję skutecznie i z przyjemnością, Jestem lubiany. Z łatwością tworzę nowe relacje towarzyskie. Otwieram się na nową, atrakcyjną pracę. To ja decyduję o tym, jak wpływa na mnie to, co myślą i mówią inni. To ja wybieram, jak się czuję w każdej chwili. Jestem wartościowy i wyjątkowy. Itd.

Możesz napisać afirmację wielkimi kolorowymi literami i przykleić ją do lustra, aby widzieć ją każdego dnia. Wypowiadaj tekst głośno i z przekonaniem, najczęściej jak się da, przynajmniej dwa razy dziennie.

 1. Stwórz bank pozytywnych doświadczeń.

Zadanie: Przypomnij sobie 5 sytuacji, w których poradziłeś sobie choć nic na to nie wskazywało. Zapisz je. Do listy dopisuj kolejne pozytywne sytuacje, te, które już miały miejsce i te, które właśnie się zadziały. Staraj się czytać je regularnie.

 1. Otaczaj się pozytywnie myślącymi ludźmi

Pozytywna energia jest jak ładunek elektryczny, rozprzestrzenia się od jednej osoby do drugiej. Tak samo jak Twoje myśli przyciągają zdarzenia, tak Twoim znajomi, przyjaciele i rodzina tworzą (jako element twojego otoczenia) odpowiednie warunki do zaistnienia owych zdarzeń. Poza tym spędzanie czasu w towarzystwie osób pozytywnie nastawionych do życia podświadomie wymusi na Tobie przystosowanie się. Sam/a zaczniesz myśleć pozytywnie. Spróbuj natomiast zadawać się z jakimś pesymistą. Ani się obejrzysz, a już zwieszasz nos na kwintę i zaczynasz wątpić we wszystko, w tym i siebie.

Tych kilka prostych czynności pozwali Ci zwiększyć pewność siebie. Są łatwe do praktykowania w codziennym życiu, więc nie powinny być uciążliwe (chociaż na początku może pojawić się kilka utrudnień). Zacznij już dzisiaj budować poczucie własnej wartości i wysokiej samooceny, przekształcając ją w fundament swojego charakteru. Twoje życie nigdy nie będzie takie samo.

Bądź gotowa/y również na to, że Twoje poczucie pewności siebie może się osłabić. Kiedy złapiesz dołek, wiesz co robić. Leż i płacz, albo rozwal misia.

Pamiętaj, że wierzę w Ciebie!

Poprzednie

#5 WWK – sukces, kryzys, robienie pieniędzy i seks

Rozmowa o… pisaniu książek z Anną Grabką

Dalej