Kobieta (nie)spełniona – Kasia Malinowska

| |

Wkrótce nasze święto, które pamiętam z lat dziecięctwa, jako dzień, w którym kobiety otrzymywały białe, różowe lub czerwone goździki i rajstopy (to był wtedy towar deficytowy, więc było wydarzenie:). Był to dzień szczególny również w zakładach pracy, bo faktycznie każda kobieta dostawała choćby jednego goździka niezależnie od tego, ćzy była mężatką czy nie. Panowie, którzy przynieśli kwiaty swoim Paniom byli częstowani kawą  (to również był deficytowy towar, więc święto!) i ciastkami domowego wypieku zwykle. Tak było u mnie na śląsku… trochę lat temu:)

Teraz tak sobie myślę, że fajnie jest dostać kwiaty bez okazji. Te są chyba najcenniejsze. A jeszcze cenniejsze dla nas, Drogie Panie, jest to, gybyśmy się same traktowały świątecznie częściej. To może banalnie brzmi, ale bądźmy dla siebie dobre na co dzień! Słuchajmy siebie, dajmy sobie przestrzeń dla SIEBIE!

A kwiaty, które dostajemy na Dzień Kobiet, urodziny czy imieniny, prosimy, przynoście nam Panowie cześciej:)  A my będziemy się częściej uśmiechały!

kasia malinowska

PORTRET KOBIETY SPEŁNIONEJ

 – czyli w poszukiwaniu życiowej równowagi

Kobieta SPEŁNIONA

 realizuje swoje marzenia

dba o swoje potrzeby i pragnienia

odczuwa wewnętrzny spokój

tworzy dobre relacje z innymi ludźmi

 lubi swoje życie

 jest wdzięczna za to co ma

ma poczucie życiowej równowagi

A czym jest dla Ciebie spełnienie? Po czym poznajesz, że jesteś SPEŁNIONA? Jak to odczuwasz? Co wtedy o sobie myślisz? Jak wyglądasz? Jak postrzegasz otaczający Cię świat?

Dla każdej z nas SPEŁNIENIE oznacza coś innego. To inna potrzeba, inne pragnienie, inna tęsknota. Dla niektórych Kobiet SPEŁNIENIEM jest macierzyństwo, dla innych kariera zawodowa. Są też takie kobiety, które  SPŁENIENIE odnajdują w  wolności.

Jest jednak coś, co nas łączy. Otóż, okazuje się, że (dla większości z nas) SPEŁNIENIE ma niewiele wspólnego ze światem materialnym, finansami, luksusowymi przedmiotami. Chociaż (o ironio !)  to właśnie nimi próbujemy zrekompensować sobie braki i deficyty. Dość ryzykowny koncept, przyznaję. Zapytasz – „Dlaczego?”. Kiedy opierasz swoje SPEŁNIENIE  na tym co materialne i zewnętrzne, kiedy z jakiś powodów (najczęściej kompletnie niezależnych od Ciebie) zostaniesz tego pozbawiona, odejdzie Twoje SPEŁNIENIE, bo na nich jedynie się opierało, bo na nich było zbudowane. A przecież SPEŁNIENIE to Twój wewnętrzny stan, to Twoje budujące Cię odczucia, Twoja radość, spokój i zadowolenie z … samej siebie.

„Co zrobić, żeby poczuć się SPŁENIONĄ?” –  zapytasz.  Nie dam Ci złotej recepty, bo takiej nie ma. To co daje mi SPEŁNIENIE, niekoniecznie da je Tobie. Ale jest klika wskazówek dzięki, którym odpowiesz sobie na pytanie: „Dlaczego jestem NIESPEŁNIONA  i co mogę zrobić aby SPEŁNIONĄ się stać?”.

ZAPYTAJ SIEBIE CZEGO PRAGNIESZ 

Czy wiesz, że większość  z nas nie zadaje sobie fundamentalnych pytań, a co za tym idzie, nie zna swoich potrzeb, pragnień i marzeń. Nie jesteśmy świadome tego co nas cieszy, co sprawia nam przyjemność, co wywołuje uśmiech na naszej twarzy.  A zatem jak możemy oczekiwać SPEŁNIENIA  skoro nie mamy bladego pojęcia co owe SPEŁNIENIE mogłoby nam dać.

ĆWICZENIE 1:

Znajdź chwilę tylko dla Siebie, usiądź w wygodnym miejscu, z filiżanką ulubionej herbaty, włącz muzykę, która Cię relaksuje i odpowiedz na następujące pytania (nie zastanawiaj się zbyt długo nad odpowiedzią):

    Kim dziś jesteś?

  Jak dziś wygląda Twoje życie ? (Jakiej metafory użyłabyś żeby je opisać?

Np. „Moje życie dziś jest jak …rozpędzony pociąg”)

Gdzie widzisz siebie za rok? Kim wtedy jesteś? Co robisz? Jakimi ludźmi się otaczasz? Jak zmieniło się Twoje życie?

 Co Ci daje największą radość?

W jakich momentach czujesz się szczęśliwa?

Co wywołuje uśmiech na Twojej Twarzy?

Kiedy czujesz się spokojna?

Wyobraź sobie, że masz dodatkową godzinę dziennie … na co ją przeznaczysz?

ŻYCIE KOŁEM SIĘ TOCZY

Koło … kształt idealny! Żeby wprawione w ruch sprawnie się poruszało, musi mieć regularne kształty. Inaczej będzie się przewracać, upadać, zatrzymywać. Wyobraź sobie, że Twoje życie to właśnie takie koło.

ĆWICZENIE 2

Weź, proszę kartkę papieru i narysuj na niej koło. Następnie podziel je na osiem, równych części. Każda z nich reprezentuje jeden, ważny dla Ciebie  obszar z Twojego życia (np. praca, rodzina, czas dla siebie etc). Nazwij te obszary. A teraz, zastanów się w jakim stopniu jesteś zadowolona z tego jak realizujesz się w tym konkretnym obszarze (pamiętaj, to Twój stan na dziś) i zaznacz to na kole. Środek koła oznacza zero, ramy koła to100%  Twojego zadowolenia. Powtórz tę czynność dla pozostałych obszarów, a następnie zamaluj każdy z tych do granicy, która wyznacza poziom Twojego zadowolenia. Teraz spójrz na swoje koło życia. Jak wygląda? Jaki ma kształt? Co zauważasz? Co Twoje koło życia mówi o Tobie? Czy jest w nim zachowana równowaga? Czy Twoje życie może sprawnie, rytmicznie podążać w wyznaczonym przez Ciebie kierunku? Co możesz zmienić aby nadać Twojemu kołu bardziej regularne kształty? Pamiętaj, że nie chodzi o to, aby w każdym obszarze osiągnąć 100% zadowolenie, ale o to, żeby Twój poziom zadowolenia ze wszystkich ważnych dla Ciebie aspektów życia był do siebie zbliżony. Taka równowaga gwarantuje poczucie SPEŁNIENIA, za którym przecież tęsknisz.

 

Przykładowe-koło

Zdjęcie pochodzi ze strony www.kingasluzynska.pl

Niestety, z  moich doświadczeń coachingowych wynika, że większość osób angażuje się w bardzo dużym stopniu w życie zawodowe i rodzinne zostawiając niewiele przestrzeni dla SIEBIE. To dość paradoksalne, że na pytanie: „Co jest dla Ciebie ważne w życiu?” ( oprócz wcześniej wymienionej pracy i rodziny)  bez wahania odpowiadamy: pasja, czas dla siebie, rozwój osobisty, sport, podróże, książki, spotkania z przyjaciółmi, taniec, fotografia …. Lista jest szalenie imponująca. Dlaczego zatem, nie znajdujemy czasu na to co dla nas ważne? Dlaczego zaniedbujemy to co czyni nas szczęśliwymi? Dlaczego spychamy na dalszy plan to co daje nam SPEŁNIENIE?

MIEJ ODWAGĘ  ŻYĆ TAKIM ŻYCIEM  JAKIEGO PRAGNIESZ

Bronnie Ware, australijska pielęgniarka pracująca na oddziale paliatywnym, spytała swoich pacjentów o to, czego najbardziej żałują w swoim życiu. Okazało się, że większość nagranych przez nią odpowiedzi była do siebie podobna. Co ciekawe, przemyślenia tyczyły się raczej jakości życia, niż sfery posiadania. Pacjenci tuż przed śmiercią z przykrością stwierdzali, że:

chcieliby mieć więcej odwagi, by żyć dla siebie, a nie w taki sposób, jak oczekiwali tego od nich inni; sami nie pozwalali sobie być szczęśliwszymi.

Masz jedno życie, więc przeżyj je najpiękniej jak potrafisz. Miej odwagę żyć takim życiem jakiego pragniesz, życiem, które da Ci SPEŁNIENIE. Wiem, wiem … zaraz usłyszę od Ciebie: „Ale to nie jest takie proste”,  „Muszę …”, „Powinnam … „, „Oczekują ode mnie …”. No właśnie …. po raz kolejny stawiasz na pierwszym miejscu potrzeby swoich bliskich, ich SPEŁNIENIE, radość, zadowolenie  zapominając o sobie. Na Ciebie najzwyczajniej  nie starcza już miejsca, czasu, sił. Przywykłaś do tego. Już prawie tego nie zauważasz. Nie narzekasz, nie żalisz się … tylko czasami, delikatne kłucie w sercu przypomina Ci, że kiedyś było inaczej, że miałaś marzenia, że chciałaś je realizować. Nadal możesz! Ba, nawet powinnaś!!! Właśnie … jeśli cokolwiek w życiu „musisz i powinnaś”,  to żyć życiem jakiego pragniesz!

A zatem, … wprowadź zmiany, które uczynią Cię szczęśliwą, a Twoje życie pełnym i wartościowym. Nie odkładaj już ważnych spraw na później. Już dziś zrób pierwszy krok, który przybliży Cię do życia, na które w pełni zasługujesz. Pamiętaj, SPEŁNIENIE jest w twoich rękach !

Ps.  Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, życzę Ci odwagi i determinacji w SPEŁNIANIU  swoich życiowych marzeń.

Kasia MalinowskaPowiązane posty:

Artykuł – Kasia Malinowska – Wolna od stresu 

Portrety Kobiet Przedsiębiorczych – Kasia Malinowska

Poprzednie

Wenusjanki – 2 marca – taniec, wizerunek, wirtualna przyszłość

Portrety Kobiet Przedsiębiorczych – Zuzanna Jaroszkiewicz – Make4up

Dalej