Workation – trend przyszłości?

| |

Praca zdalna, która stała się wszechobecna w pandemii, likwiduje wszelkie ograniczenia związane z miejscem wykonywania obowiązków. Jeśli możemy pracować z własnego domu, to możemy też robić to z wynajętego mieszkania, hotelu czy centrum coworkingowego na odleglej wyspie. Miejsce wykonywania pracy dopasowane do naszych upodobań, potrzeb i możliwości? Tak, to możliwe.

Czym jest workation?

Workation to połączenie pracy (ang. work) i wakacji (ang. vacation). Po polsku workation można przetłumaczyć jako pracowakacje albo pracujące wakacje. Osoba wyjeżdżająca na workation, realizuje swoje normalne zadania związane z pracą, a w czasie wolnym zwiedza miejsce swojego pobytu, poznaje lokalne atrakcje i spędza czas tak jak lubi jeżdżąc na rowerze, nurkując, biegając po plaży czy próbując regionalnych specjałów.

Pracowakacje, dotąd zarezerwowane dla grupy cyfrowych nomadów, stają się coraz popularniejszym sposobem na większą satysfakcję z pracy. Jak pokazują badania trendów przyszłości, na rynku wzrasta zainteresowanie elastycznymi godzinami pracy i realizacją zadań w ramach zespołów projektowych złożonych z niezależnych specjalistów.

Do tej pory popularną destynacją dla wyjazdów workation były egzotyczne kraje z dogodnymi warunkami klimatycznymi takie jak Tajlandia, Zanzibar lub Dominikana czy bliżej, Wyspy Kanaryjskie, Grecja albo Islandia. Pandemia znacznie ograniczyła nasze przemieszczanie się za granicę, więc dlaczego by workation nie planować także w Polsce? Piękne widoki, świeże powietrze, cisza i spokój mogą nie tylko uprzyjemnić nam pracę, ale także korzystnie wpłynąć na naszą produktywność czy kreatywność. Jeśli marzymy o codziennych spacerach nad morzem albo zaszyciu się w Bieszczadach, może warto przenieść się tam do pracy i sprawdzić na własnej skórze, jak się żyje w miejscu, które znaliśmy do tej pory tylko z urlopów?

pexels.com

O czym pamiętać podczas planowania workation?

1.Dopasowanie potrzeb w rodzinie.

Ideą workation jest wspólny wyjazd z bliskimi i dobre zagospodarowanie czasu poza pracą. Gdy wyjeżdżamy razem z dziećmi, które często także odbywają zajęcia szkolne w trybie zdalnym, szczególnie ważne jest takie zaplanowanie czasu pracy, nauki oraz odpoczynku, aby każdy mógł na takim wyjeździe dobrze funkcjonować.

2. Dobre zarządzanie aktywnościami w czasie.

Podczas pracowakacji kluczem do zadowolenia jest dobre zaplanowanie pracy i odpoczynku, tak aby zrealizować wszystko, co mamy do zrobienia z obowiązków zawodowych i jak najlepiej skorzystać z czasu poza pracą. Pilnowanie priorytetów w takim trybie pracy jest wręcz nieodzowne. Jeśli wyjeżdżamy do innej strefy czasowej, szczególnie ważne będzie zaplanowanie godzin, kiedy mamy odbywać spotkania, pracować twórczo czy odpowiadać na maile, a kiedy będziemy odpoczywać i spędzać czas z rodziną. Dobre podzielenie dnia na poszczególne aktywności pomoże nam w pełni skorzystać z takiego wyjazdu.

3. Sprawdzone lokum.

Praca zdalna wymaga określonych warunków, przede wszystkim łączności ze światem. Dobre łącze internetowe, cisza i spokój, określona temperatura, światło i przestrzeń odpowiednia do wymagań naszej pracy – o to wszystko trzeba zadbać jeszcze przed wyjazdem. Warunki na miejscu mogą znacznie odbiegać od naszych wyobrażeń, więc warto korzystać ze sprawdzonych miejsc.

4. Uzgodnienia z pracodawcą.

Wyjazd na workation to nie urlop i zwykle wymaga zgody pracodawcy na taki sposób wykonywania obowiązków służbowych. Ta forma pracy najlepiej sprawdzi się, gdy jesteśmy rozliczani w trybie zadaniowym albo nienormowanym. Wszystko zależy od tego, na czym polegają nasze obowiązki, w jakich godzinach musimy odbywać zdalne spotkania i odpowiadać na maile.

5. Workation nie zastępuje urlopu.

Ważna rzecz w dobie urlopów, podczas których odbieramy telefony od klientów czy współpracowników albo odpowiadamy na maile. Potrzebujemy resetu, dłużej przerwy od pracy i zregenerowania się. To jest nam potrzebne dla zdrowia. Żadne workation, nawet w najwspanialszym miejscu, nie może zastąpić normalnego urlopu.

Pracowakacje mogą być dodatkowym benefitem przyciągającym dobrych pracowników i ocieplających wizerunek pracodawcy. Pojawiają się już firmy, które oferują mieszkania do pracy zdalnej w popularnych miejscach nad morzem czy w górach, gdzie można wyjechać zabierając ze sobą bliskich. Wiele firm organizuje integracje właśnie w formule workation. Wspólny odpoczynek i praca zespołowa podczas wyjazdów może pomóc w lepszym poznaniu się i nawiązaniu bezpośrednich relacji między ludźmi, którzy na co dzień pracują daleko od siebie. Jeśli prowadzimy własną działalność biznesową, pracujemy zdalnie i kochamy podróże, to jest bardzo prawdopodobne, że workation jest już częścią naszego życia albo stanie się nią w niedalekiej przyszłości.

Wchodzisz w to?

Wydaje się, że łączenie pracy oraz podróży, które korzystnie wpływa na naszą kreatywność, poprawia efektywność, pomaga zyskać nową perspektywą i naładować życiowe baterie będzie stawało się coraz popularniejsze, zarówno wśród etatowych pracowników, jak i osób pracujących na własny rachunek. A jakie jest Twoje zdanie na temat pracowakacji?

___________________

Marta Uczciwek

– fotografka, miłośniczka rozwoju osobistego i kreatywnej pracy z ludźmi. Specjalizuje się w zdjęciach kobiecych oraz sesjach biznesowych. Przedsiębiorców wspiera w tworzeniu profesjonalnego wizerunku zawodowego lub budowaniu marek osobistych. Prywatnie spełniona mama i pasjonatka aktywnego działania.

Więcej informacji o autorce na stronie mauczfoto.pl

Kontakt – Linkedin

Poprzednie

Wygrać dziś, wygrać jutro. Strategia rozwoju firmy w krótkim i długim okresie – Dave Cote

Co warto wiedzieć zanim rzucisz etat?

Dalej

Dodaj komentarz