Jak rozszerzyć asortyment w swoim sklepie?

| |

Jednym z głównych czynników wpływających na wynik Twojego sklepu jest posiadany asortyment i efektywne zarządzanie nim. W dzisiejszych czasach klient oczekuje przede wszystkim możliwości wyboru i załatwienia kilku rzeczy w jednym miejscu, tak by nie musiał poświęcać zakupom zbyt wiele swojego cennego czasu.

Asortyment odpowiadający na potrzeby ludzi znajduje się w sklepie z lojalną klientelą, dowiedz się więc jak go rozszerzyć, by na te potrzeby odpowiedzieć. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Jakiego asortymentu oczekują klienci?

Klient powracający, a do tego rodzaju odwiedzających dąży każdy sklep, odwiedza ponownie dany sklep tylko i wyłącznie, jeżeli znajdzie w nim wszystko, czego potrzebuje. W ten sposób kształtuje się przewaga sklepów wielkopowierzchniowych nad małymi, osiedlowymi sklepami.

Trzeba jednak pamiętać, że to nie rozmiar sklepu decyduje o utrzymaniu klienta, a różnorodność zaopatrzenia, która nawet w niewielkim sklepie może być znacząca. Poza produktami podstawowymi, na półkach Twojego sklepu powinny przede wszystkim pojawić się produkty modne, czyli te reklamowane w telewizji i pojawiające się często na social mediach. Analizuj swoją sprzedaż, śledź konkurencję oraz trendy i rozszerzaj swój asortyment w ramach tych danych.

Gdzie znaleźć nowe produkty?

Jeżeli korzystasz z usług tych samych dostawców cały czas, ciężko będzie znaleźć Ci produkty, które zmienią Twoją ofertę na ekscytującą. Ciekawym rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie z usług hurtowni internetowych, przy pomocy których możesz uzupełniać swoją ofertę o nowe, ciekawe produkty. Internet pozwoli Ci również skorzystać z oferty dostawców specjalistycznych, od hurtowni słodyczy online, po dostawców słonych przekąsek, czy najmodniejszych artykułów papierniczych. Wystarczy odrobina researchu, a asortyment Twojego sklepu rozszerzy się z dnia na dzień.

Jak zwrócić uwagę klienta na nowe towary?

Zwiększenie ilości towarów na półkach oraz marketing szeptany mogą nie wystarczyć, żeby zwrócić uwagę klientów na Twój szeroki asortyment. Potrzebne do tego są jeszcze dodatkowe działania, które powiadomią odwiedzających Twój sklep o nowych produktach dostępnych w sprzedaży. Zastosuj poniższe trzy elementy, a Twoja klientela z pewnością doceni Twoje starania:

  • nagłówki i krótkie komentarze ukazujące nowe produkty,
  • filmy video oraz zdjęcia promujące nowy asortyment,
  • unikatowe opisy produktów na stronie internetowej sklepu.

Kontroluj koszty

To, jakie produkty są aktualnie popularne, trzeba regularnie śledzić, by uniknąć dodatkowych kosztów związanych np. z magazynowaniem. Mniejsze dostawy, które wpasowują się w panujące trendy, powinny lepiej się sprawdzić w Twoim sklepie. Jeżeli jednak któryś z nowych produktów wyjątkowo spodoba się Twoim klientom, nie wahaj się zwiększyć swoje zamówienie. Przy zarządzaniu kosztami rozszerzonego asortymentu, statystyka dotycząca sprzedaży nowych produktów powinna być najbardziej pomocna.

Podsumowanie

Internet stworzył możliwość szybkiego oraz wygodnego rozszerzania Twojego asortymentu przy pomocy zaledwie kilku kliknięć. Wykorzystaj swoją szansę i przekonaj klientów do powrotu do swojego sklepu atrakcyjną ofertą produktową.

Poprzednie

Zostań Liderką swojego Życia

Kocham Cię – jak to trudno powiedzieć

Dalej